SDP EDUSKUNTA

Talousvaliokunnan sd-edustajat: Kaivoslain uudistuksella kohti kestävää kaivosteollisuutta

Jaa
SDP:n talousvaliokuntaryhmä Matias Mäkynen, Tuula Väätäinen, Raimo Piirainen ja Hussein al-Taee ovat tyytyväisiä, että hallituksen pitkään valmistelema esitys kaivoslain uudistamiseksi etenee eduskuntaan. Esitys toteuttaa hallitusohjelmassa asetettuja tavoitteita.

Talousvaliokunnan sd-ryhmän mukaan on tärkeää saada kaivoslakiesitys nyt eduskunnan käsittelyyn, jotta talousvaliokunta ehtii käsitellä esityksen perusteellisesti ja jotta laki saadaan hyväksyttyä vielä tällä vaalikaudella.

- Kaivoksiin ja kaivosteollisuuteen liittyy paljon vahvoja tunteita ja mielikuvia. SDP:n tavoitteena on koko ajan ollut tehdä kaivoslakiin parannuksia, jotka vähentävät kaivosten ympäristöhaittoja, lisäävät kansalaisten ja kuntalaisten vaikuttamis- sekä tiedonsaantimahdollisuuksia ja sitä kautta kaivosten hyväksyttävyyttä. Samalla olemme halunneet turvata kestävän kaivostoiminnan edellytykset Suomessa. Uskomme, että taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestävä kaivostoiminta on mahdollista ja nyt käsittelyyn tulevassa esityksessä otetaan tärkeitä askeleita tätä tavoitetta kohti.

Talousvaliokunnan sd-ryhmä muistuttaa, että Suomessa eletään tällä hetkellä suuressa epävarmuudessa Ukrainassa käytävän sodan ja siitä seuraavan energiakriisin vuoksi. Tuotantoketjut ja riippuvuussuhteet ovat muutoksessa globaalisti. Huoltovarmuus erilaisten raaka-aineiden ja energian osalta on noussut vahvasti politiikan agendalle. Euroopan on turvattava kriittisten mineraalien saanti ja Suomen kaivosteollisuudella on tässä oma tärkeä roolinsa. 

Myös ilmastonmuutoksen hillintä vaatii valtavasti metalleja ja mineraaleja mm. akkuteknologiaan. Maapallon resurssit eivät riitä ilman tehokasta kierrätystä ja uusien, ympäristöä säästävien menetelmien käyttöönottoa myös metallinjalostuksessa ja sen prosesseissa. Tämän lisäksi Suomella on myös hyvät mahdollisuudet näyttää suuntaa mineraalien kiertotaloudessa. SDP-vetoisen hallituksen meneillään olevat TKI-panostukset viitoittavat tätä tietä.

- On hyvä, että malminetsintälupaan liittyvää varaussääntelyä tiukennetaan, sillä nykykäytäntö on ollut omiaan luomaan epävarmuuksia alueille. Nyt varausaikaa lyhennetään ja varausalueelle tulee veroluonteinen maksu, joka toivottavasti hillitsee turhan laajoja varausalueita. Jatkossa kaivostoiminnan edellytys olisi myös maankäyttö- ja rakennuslain mukainen voimassa oleva yleiskaava tai asemakaava. Tämä lisää kuntademokratiaa ja kuntien vaikutusmahdollisuuksia siihen, millaista elinkeinotoimintaa ne haluavat edistää alueillaan. Myös muut elinkeinot olisi otettava huomioon nykyistä vahvemmin lupaharkinnassa.

Talousvaliokunnan sd-ryhmä huomauttaa myös, että esityksessä ehdotetaan tiukennuksia malminetsintäluvan voimassaolon jatkamista koskeviin edellytyksiin, jotta kiinteistön omistajan asema vahvistuisi ja alueen asukkaiden kokemat haitat vähentyisivät. Samalla edustajat muistuttavat, että kaikkia haluttuja muutoksia ei tehdä vain kaivoslakia muuttamalla.

- Eduskunta sai jo kesällä käsiteltäväkseen luonnonsuojelulain uudistuksen, jossa malminetsintää uusissa kansallis- ja luonnonpuistoissa sekä luonnonsuojelualueilla rajoitetaan. Toisaalta kokonaisuutta tulee täydentämään myös myöhemmin syksyllä annettava, valtiovarainministeriössä valmisteltava esitys kaivosverosta, jolla ohjataan valtiolle ja kunnille kohtuullinen korvaus kaivostoiminnasta ja uusiutumattomien luonnonvarojen käytöstä.

Yhteyshenkilöt

Hussein al-TaeeKansanedustaja

Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote

Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.

Vetoomus pääministeri Petteri Orpon hallitukselle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi13.11.2025 15:31:37 EET | Tiedote

Oppositiossa olevat eduskuntaryhmät vetoavat yhdessä pääministeri Orpoon parlamentaarisen yhteistyön käynnistämiseksi suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavien hyvinvointialueiden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Oppositioryhmät ovat valmiita välittömästi kokoontumaan parlamentaarisesti arvioimaan hyvinvointialueiden tilannetta ja tarvittavia ratkaisuja. Oppositioryhmien mielestä on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa. Oppositioryhmät esittävät jo tässä vaiheessa, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille mahdollisuus pidentää rahoituksen alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026. Eduskunnassa 13.11.2025 Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä

Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen13.11.2025 12:30:37 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen eduskunnan valtiosalissa torstaina 13.11. klo 15.30. Tilaisuudessa median käytettävissä ovat SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye