Talousvaliokunnan sd-edustajat: Sähköntuottajien voittoveron tuotto suunnattava sähkön käyttäjille
2.12.2022 15:24:19 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Syksyn 2022 budjettiriihessä SDP:n aloitteesta päätettiin valmistella uutta veromuotoa, jolla fossiilisten sähköntuottajien ja -myyjien energian hinnannoususta saamiin voittoihin voidaan entistä paremmin puuttua.
Hallituksen esityksessä yrityksille kohdistettaisiin 33 % prosentin lisävero ensi vuodelle sähköliiketoiminnan tuloksesta siltä osin kuin se ylittää oman pääoman määrälle lasketun viiden prosentin tuoton. Veroa sovellettaisiin yritysten voitoista maksettavan tuloveron lisäksi ja sen ulkopuolelle rajattaisiin vähäinen sähköliiketoiminta.
- Viiden prosentin raja mahdollistaa energiayhtiölle jatkossakin kohtuullisen tuoton, mutta sen ylittävästä osasta kerättävä lisävero tuo valtiolle lisätuloja energianhinnasta kärsivien kotitalouksien auttamiseen, edustajat muistuttavat.
Hallitus päätti budjettiriihessään laajasta joukosta toimenpiteitä energian hinnannousuun vastaamiseksi. Joulukuun alusta astui voimaan sähkön arvonlisäveron alennus 10 prosenttiin, minkä lisäksi kotitalouksille räätälöitiin määräaikainen sähkövähennys ja pienituloisille sähkötuki. Näihin molempiin on varattu 300 miljoonaa ensi vuoden budjetissa.
- Nyt on ensiarvoisen tärkeää, että yhtiöiltä kerätyt varat suunnataan nousseista sähkön hinnoista eniten kärsivien ihmisten hyväksi. Jo päätettyjä toimia on täydennettävä niin, että väliinputoajia ei tule ja kukaan ei joudu kohtuuttomaan tilanteeseen. Tällainen riski on ilman lisätoimia edelleen olemassa. Myös sähkön säätämiseksi ja hinnan laskemiseksi on tehtävä lisätoimia, kansanedustajat vaativat.
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen +358 46 923 1858
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Lauri Lyly: Perussuomalaisten leikkauslista käy eläkeläisen kukkarolle24.10.2026 13:13:44 EEST | Tiedote
Perussuomalaiset esittää eläkemenoihin 1,6 miljardin euron leikkausta, joka olisi puolueen leikkauspaketin suurin yksittäinen säästökohde. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan esitetty indeksileikkaus merkitsisi tuhansien eurojen menetyksiä eläkeläisille jo muutamassa vuodessa. SDP:n Lauri Lyly tyrmää mittavat eläkeleikkaukset.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote
Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.
SDP:n Heinäluoma: Tavallinen suomalainen on hallitukselle aina jonon viimeinen23.10.2026 11:14:04 EEST | Tiedote
Oppositio on jättänyt tänään yhteisen välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Välikysymys tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa23.10.2026 11:13:11 EEST | Tiedote
SDP:n, Keskustan, Vihreiden, Vasemmistoliiton ja Liike Nytin eduskuntaryhmät jättivät 23.10.2026 välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

