Talousvaliokunnan sd-edustajat: Suomen etu turvattiin Uniper-sovussa
22.7.2022 16:43:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Eduskunnan sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän talousvaliokunnan jäsenet Matias Mäkynen, Raimo Piirainen, Hussein al-Taee ja Tuula Väätäinen pitävät hyvänä, että Uniper-kriisissä on löydetty yhteisymmärrys Uniperin, sen pääomistajan Fortumin ja Saksan hallituksen kesken. Sovitussa ratkaisussa Saksan valtio sitoutuu tukemaan yhtiötä sen liiketoiminnan tasapainottamisessa.
Suomen valtio omistaa enemmistön Fortumista. Valtio-omistajan tärkein tavoite neuvotteluissa oli, että omistuksen arvo säilyy ja kehittyy parhaalla mahdollisella tavalla.
- On paikallaan kiittää ministeri Tuppuraista kovasta työstä, jota hän on asian ratkeamiseksi tehnyt tunteja säästämättä. Tuppurainen on pitänyt tiiviisti yhteyttä Saksan kollegoihinsa niin kasvokkain kuin puhelimitse. Neuvottelutavoitteet on saavutettu ja suomalaisten etu turvattu, toteaa valiokuntaryhmän vetäjä Matias Mäkynen.
Saavutettu ratkaisu ei vaadi Fortumilta tai sitä kautta Suomelta lisärahoitusta yhtiöön. Myös Fortumilta Uniperille aiemmin myönnetyt 4 miljardin euron osakaslaina ja Uniperin puolesta annetut 4 miljardin emoyhtiötakaukset jäisivät voimaan, eikä näitä menetetä.
- Tässä tilanteessa saavutettu neuvottelutulos on kompromissi, jolla voidaan näissä olosuhteissa ja aikataulussa parhaalla mahdollisella tavalla turvata suomalaisten energiansaantia ja yhtiöiden tulevaisuutta, toteaa Raimo Piirainen.
- Edessä on pitkä kylmä talvi, jolloin suomalaiset tarvitsevat energiaa. On tärkeää, että sopu saatiin aikaiseksi, toteaa Tuula Väätäinen.
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen leikkaukset uhkaavat romuttaa kansalaisten luottamuksen oikeusjärjestelmään16.10.2026 14:31:59 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja puolueen ihmisoikeusohjelmatyötä vetävä Helena Marttila varoittaa, että Syyttäjälaitokseen kohdistuvat leikkaukset vaarantavat oikeusturvan ja kansalaisten luottamuksen oikeusjärjestelmään. Marttilan mukaan kyse on hallituksen arvovalinnasta, jolla voi olla kauaskantoisia seurauksia yhteiskuntarauhalle ja ihmisten kokemukselle oikeuden toteutumisesta.
Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Hallituspuolueiden edustajien vastuulla on korjata digipostin ongelmat, eikä pestä käsiään omista päätöksistä16.10.2026 12:04:58 EEST | Tiedote
Suomi siirtää vauhdilla viranomaisviestintää digitaalisiin kanaviin, mutta samalla vaarana on, että osa kansalaisista jää tärkeän tiedon ulkopuolelle. Hallintovaliokunnan SDP:n jäsenet jättivät yhdessä kirjallisen kysymyksen hallitukselle Suomi.fi-viesteihin perustuvan viranomaispostin vaikutuksista kansalaisten yhdenvertaisuuteen ja oikeusturvaan.
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensasopu vie autoilijan ojasta allikkoon15.10.2026 15:52:11 EEST | Tiedote
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen arvostelee hallituksen polttoainepaketin rahoitusta lisäleikkauksella perusväylänpidosta.
SDP:n Paula Werning: Kuka ostaa hallituksen bensahokkuspokkuksen?15.10.2026 15:46:26 EEST | Tiedote
Iltalehden alustavien tietojen mukaan hallituksen bensapaketti tarjoaa tavalliselle autoilijalle vain murusia. Bensan ja dieselin pumppuhinnan laskusta ei ole takeita, ja helpotuksia rahoitettaisiin osin teiden kunnossapidosta.
SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen bensafloppi unohti suurimman osan työmatka-autoilijoista15.10.2026 15:38:07 EEST | Tiedote
-Hallituksen bensasovusta tuli floppi. Paljon puheita, mutta vähän villoja. Suurin osa työmatka-autoilijoista ei tästä hallituksen sovusta juuri hyödy, toteaa kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

