Tältä näyttää Lumikuningatar-jääbaletti suomalaisessa kansallismaisemassa – katso uusi video

Lumikuningatar-jääbaletin maailmanensi-ilta siirtyi vuodella eteenpäin, ja tämä poikkeuksellinen tilanne tarjosi mahdollisuuden kuvata teoksen koreografioihin pohjautuvan markkinointivideon keskellä talvista maisemaa. Video kuvattiin Tuusulanjärven jäällä maalikuussa 2022.
Lumikuningattaren video sekä siihen ikuistettu suomalainen talvimaisema tulee tavoittamaan myös kansainvälisiä yleisöjä. Kansallismaisemaksikin tituleerattu Tuusulanjärvi ja videon taustalla näkyvä jylhä Sarvikallio valikoituivat kuvauspaikaksi edustamaan suomalaista sielunmaisemaa, mystiikkaa ja sadunomaisuutta.
Kaikkiaan kuvauksiin Tuusulanjärven jäällä osallistui lähes 30 tuotannon luistelijaa ja tanssijaa sekä videon tuotantoryhmä. Päivällä alkaneissa ja myöhäiseen iltaan asti jatkuneissa kuvauksissa tallennettiin ensimmäistä kertaa osia Lumikuningatar-jääbaletin koreografioista suurelle yleisölle julkaistavaksi. Teoksen koreografiat on suunnitellut ohjaaja ja koreografi Reija Wäre. Muodostelmaluistelukohtauksissa esiintyvän Marigold IceUnity -joukkueen koreografioista ja valmennuksesta vastaa Anu Oksanen.
”Haluamme kiittää Tuusulan kuntaa sekä kaikkia meidät Tuusulassa lämpimästi vastaanottaneita tahoja. Kuvausjärjestelyt sujuivat erinomaisesti läpi pitkän kuvauspäivän ja -illan. Monikymmenpäinen esiintyjäjoukkomme antoi parastaan jäällä sekä pystyi valmistautumaan ja lämmittelemään pakkaspäivänä meille mahdollistetuissa tiloissa. Upean talvisen kuvausillan kruunasi se, kun saimme kuvausten keskellä ihastella taivaalle syttyneitä revontulia”, kuvailee Tampere-talon toimitusjohtaja Paulina Ahokas.
Videon on tuottanut Inspiroiva Creative -tuotantoyhtiö ja ohjannut Lauri Laukkanen. Videosta on tehty kaksi versiota, joiden musiikkina kuullaan Tuomas Kantelisen jääbalettiin tekemiä alkuperäissävellyksiä. Videolla nähdään myös ensi kertaa Erika Turusen suunnittelemia pukuja. Teoksen taiteellisessa työryhmässä vaikuttaa lisäksi muita huipputekijöitä, kuten visualisti ja valosuunnittelija Mikki Kunttu ja käsikirjoittaja Melissa A. Thompson.
Lumikuningatar-jääbaletti pohjautuu tanskalaisen Hans Christian Andersenin (1805–1875) klassikkosatuun, ja se yhdistää taitoluistelijat, muodostelmaluistelijat, tanssijat, jääkiekkoilijat ja näyttämötaiteen ammattilaiset ennennäkemättömällä tavalla. Kotimainen jääbaletti on maailmankin mittakaavassa poikkeuksellinen näyttämötuotanto, jota on työstetty vuodesta 2019.
Esitykset Nokia Arenalla
Perjantai 30.12.2022 klo 19 (ensi-ilta, suomenkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 14 (ruotsinkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 14 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Esitys kestää noin kaksi tuntia sisältäen yhden väliajan. Esitystä suositellaan yli 6-vuotiaille katsojille. Esityksessä käytetään vilkkuvia valoefektejä.
Tutustu Lumikuningatar-jääbalettiin
Pitkä video suomeksi:
https://youtu.be/ilVqhHljfq8
Pitkä video englanniksi:
https://youtu.be/eBwF6cXWGmM
Lyhyt video suomeksi:
https://youtu.be/zSL1JgeZYEI
Lyhyt video englanniksi:
https://youtu.be/_1pXCU3CQBU
Yhteyshenkilöt
Tiia VälimäkiViestintä- ja markkinointipäällikköTampere-talo Oy
Puh:040 6477 164tiia.valimaki@tampere-talo.fiElsa VähänenViestintäasiantuntijaTampere-talo Oy
Puh:0405512739elsa.vahanen@tampere-talo.fiKuvat



Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Mediakutsu: Sweeney Todd -kauhumusikaalin konserttiversion ensi-ilta Tampere-talossa22.12.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa johtaa Eeva Kontu. Kutsumme median edustajia ensi-iltaan torstaina 8.1.2026 klo 18.30.
Tampere Chamber Music -festivaalin 10-vuotisjuhlaohjelmistossa kamarimusiikin helmiä ja harvinaisuuksia5.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymmenettä kertaa järjestettävän Tampere Chamber Music -festivaalin juhlavuotisohjelma on julkaistu. Taidetta ja tiedettä yhdistelevä tapahtuma kerää kotimaiset ja kansainväliset kamarimusiikin taitajat Tampereelle 19.–25. tammikuuta 2026. Suuri osa tapahtumista on maksuttomia. Maksullisten konserttien liput ovat nyt myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa.
Kirjamessujen menestyssyksy jatkui myös Tampereen Kirjafestareilla – tapahtumalla kaikkien aikojen kävijäennätys3.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pirkanmaan suurimmaksi kirjallisuustapahtumaksi kasvanut, nyt viidennen kerran järjestetty Tampereen Kirjafestarit -tapahtuma teki viime viikonloppuna jälleen reippaan kävijäennätyksen. Viikonlopun aikana Tampere-talossa vieraili 12250 kävijää, joista 8262 Kirjafestareilla. Festarit sisälsivät ensimmäisen kerran kolme tapahtumaa samalla lipulla, Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit. Seuraavat Tampereen Kirjafestarit järjestetään 28.-29. marraskuuta 2026 ja mukana tulevat jälleen olemaan sekä Levyfestarit että Antikvaariset Kirjafestarit.
Tampereen Kirjafestarit tuo kirjallisuuden ja musiikin juhlan Tampere-taloon – Sanna Marin, Sauli Niinistö ja Jussi Halla-aho päävieraiden joukossa11.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Kirjafestareiden ohjelma täydentyy edelleen, ja mukaan sunnuntain 30.11.2025 ohjelmaan liittyvät presidentti Sauli Niinistö ja eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho. Molemmista on tänä syksynä julkaistu tuoreet elämäkertateokset. Sanna Marin, Sauli Niinistö ja Jussi Halla-aho esiintyvät Tampereen Kirjafestareilla Tampere-talon Isossa salissa. Kirjafestareiden ennakkoliput ovat myynnissä Tampere-talon lipunmyyntikanavissa.
Uusi Kulttuurikaveri-yhteistyö alkaa Tampere-talossa21.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo, TampereMissio ja LähiTapiola Pirkanmaa tuovat kulttuurin äärelle ihmisiä, jotka muuten jäisivät helposti sen ulkopuolelle. Lokakuussa käynnistyvä Kulttuurikaveri-toiminta tarjoaa TampereMission asiakkaille mahdollisuuden lähteä konserttiin yhdessä kaverin kanssa – maksutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
