Tältä näyttää Lumikuningatar-jääbaletti suomalaisessa kansallismaisemassa – katso uusi video

Lumikuningatar-jääbaletin maailmanensi-ilta siirtyi vuodella eteenpäin, ja tämä poikkeuksellinen tilanne tarjosi mahdollisuuden kuvata teoksen koreografioihin pohjautuvan markkinointivideon keskellä talvista maisemaa. Video kuvattiin Tuusulanjärven jäällä maalikuussa 2022.
Lumikuningattaren video sekä siihen ikuistettu suomalainen talvimaisema tulee tavoittamaan myös kansainvälisiä yleisöjä. Kansallismaisemaksikin tituleerattu Tuusulanjärvi ja videon taustalla näkyvä jylhä Sarvikallio valikoituivat kuvauspaikaksi edustamaan suomalaista sielunmaisemaa, mystiikkaa ja sadunomaisuutta.
Kaikkiaan kuvauksiin Tuusulanjärven jäällä osallistui lähes 30 tuotannon luistelijaa ja tanssijaa sekä videon tuotantoryhmä. Päivällä alkaneissa ja myöhäiseen iltaan asti jatkuneissa kuvauksissa tallennettiin ensimmäistä kertaa osia Lumikuningatar-jääbaletin koreografioista suurelle yleisölle julkaistavaksi. Teoksen koreografiat on suunnitellut ohjaaja ja koreografi Reija Wäre. Muodostelmaluistelukohtauksissa esiintyvän Marigold IceUnity -joukkueen koreografioista ja valmennuksesta vastaa Anu Oksanen.
”Haluamme kiittää Tuusulan kuntaa sekä kaikkia meidät Tuusulassa lämpimästi vastaanottaneita tahoja. Kuvausjärjestelyt sujuivat erinomaisesti läpi pitkän kuvauspäivän ja -illan. Monikymmenpäinen esiintyjäjoukkomme antoi parastaan jäällä sekä pystyi valmistautumaan ja lämmittelemään pakkaspäivänä meille mahdollistetuissa tiloissa. Upean talvisen kuvausillan kruunasi se, kun saimme kuvausten keskellä ihastella taivaalle syttyneitä revontulia”, kuvailee Tampere-talon toimitusjohtaja Paulina Ahokas.
Videon on tuottanut Inspiroiva Creative -tuotantoyhtiö ja ohjannut Lauri Laukkanen. Videosta on tehty kaksi versiota, joiden musiikkina kuullaan Tuomas Kantelisen jääbalettiin tekemiä alkuperäissävellyksiä. Videolla nähdään myös ensi kertaa Erika Turusen suunnittelemia pukuja. Teoksen taiteellisessa työryhmässä vaikuttaa lisäksi muita huipputekijöitä, kuten visualisti ja valosuunnittelija Mikki Kunttu ja käsikirjoittaja Melissa A. Thompson.
Lumikuningatar-jääbaletti pohjautuu tanskalaisen Hans Christian Andersenin (1805–1875) klassikkosatuun, ja se yhdistää taitoluistelijat, muodostelmaluistelijat, tanssijat, jääkiekkoilijat ja näyttämötaiteen ammattilaiset ennennäkemättömällä tavalla. Kotimainen jääbaletti on maailmankin mittakaavassa poikkeuksellinen näyttämötuotanto, jota on työstetty vuodesta 2019.
Esitykset Nokia Arenalla
Perjantai 30.12.2022 klo 19 (ensi-ilta, suomenkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 14 (ruotsinkielinen kertojaääni)
Lauantai 31.12.2022 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 14 (suomenkielinen kertojaääni)
Sunnuntai 1.1.2023 klo 19 (suomenkielinen kertojaääni)
Esitys kestää noin kaksi tuntia sisältäen yhden väliajan. Esitystä suositellaan yli 6-vuotiaille katsojille. Esityksessä käytetään vilkkuvia valoefektejä.
Tutustu Lumikuningatar-jääbalettiin
Pitkä video suomeksi:
https://youtu.be/ilVqhHljfq8
Pitkä video englanniksi:
https://youtu.be/eBwF6cXWGmM
Lyhyt video suomeksi:
https://youtu.be/zSL1JgeZYEI
Lyhyt video englanniksi:
https://youtu.be/_1pXCU3CQBU
Yhteyshenkilöt
Tiia VälimäkiViestintä- ja markkinointipäällikköTampere-talo Oy
Puh:040 6477 164tiia.valimaki@tampere-talo.fiElsa VähänenViestintäasiantuntijaTampere-talo Oy
Puh:0405512739elsa.vahanen@tampere-talo.fiKuvat



Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampereen Kirjafestareiden ja Tampereen Antikvaaristen Kirjamessujen alkava tiivis yhteistyö tähtää pirkanmaalaisten kirjallisuustapahtumien vahvaan jatkumoon13.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Ensi viikonloppuna 17.-18.5. Hakametsän jäähallissa järjestettävät Tampereen Antikvaariset Kirjamessut ja marraskuun lopussa järjestettävät Tampereen Kirjafestarit aloittavat tänä vuonna tiiviin yhteistyön pirkanmaalaisten kirjallisuustapahtumien jatkumon vahvistamiseksi ja varmistamiseksi. Antikvaariset Kirjamessut tulevat olemaan isolla ja laadukkaalla volyymillä ja nimekkäillä alan näytteilleasettajilla mukana Kirjafestareilla, ja tapahtumat tekevät läpi vuoden markkinointi- ja näkyvyysyhteistyötä kirjojen ja lukemisen tärkeyden puolesta.
Tuulensuun Palatsin syksy täyttyy ikonisesta musiikista, kauhusta ja stand upista9.5.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tuulensuun Palatsin syksyn 2025 ohjelmisto on täydentynyt. Historiallisessa miljöössä ihastuttaa erilaiset musiikkishow’t, jotka tributoivat ABBAN, Queenin ja muiden musiikin kuningattarien ja kuningasten tuotantoa, sekä suositut Murhamysteerit tekevät paluun. Kolme hilpeää stand up -iltaa naurattaa syksyn illoissa ja Suomen suosituin halloween-spektaakkeli Horror and Tease Burlesque Show tarjoilee burlesqueta yhdistettynä kauhuun. Tapahtumien liput ovat nyt myynnissä.
Tampereen Kirjafestarit 2025 panostaa entistäkin laajempaan ohjelmatarjontaan – Festareilla kuluvan kirjavuoden kiinnostavimpien ilmiöiden lisäksi myös Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit6.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
29.-30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit 2025 tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme kiinnostavaa messutapahtumaa. Vuoden kärkikirjailijoista ja -kirjoista koostuva kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja Aamulehden Tulenkantaja-palkintoehdokkaiden ja voittajan sekä tuoreiden Finlandia-voittajien esittelyt ja haastattelut. Nyt mukana ovat ensimmäistä kertaa myös Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Tampereen Levyfestarit.
Tähtikadun äänestys on alkanut - Ehdota oma suosikkisi24.4.2025 12:38:08 EEST | Tiedote
Tampereen Tähtikatu, Walk of Fame Finland, saa jälleen uudet tähtensä, ja yleisö voi ehdottaa omia suosikkejaan verkkolomakkeella 24.4.–18.5.2025. Manserockin synnyinsijoille avattu Tähtikatu juhlistaa keskeisiä kotimaisen ja kansainvälisen musiikkialan toimijoita.
Tuhat tekoa, jotka merkitsevät – Tampere-talo mukana Commu-sovelluksen ruoka-aputapahtumassa15.4.2025 08:25:58 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konserni osallistuu lauantaina 10.5. järjestettävään #1000tekoa-ruoka-aputapahtumaan, jonka tavoitteena on tarjota konkreettista apua ja vahvistaa yhteisöllisyyttä. Tapahtuman järjestää auttamisen sovellus Commu, ja sen toteutus perustuu laajaan yhteistyöhön yritysten, järjestöjen ja vapaaehtoisten kesken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme