Talvi tuo muutoksia sähköpotkulautojen käyttöön Helsingissä

Nopeuksia pudotetaan ja erityisen liukkaalla kelillä yrityksillä on valmius poistaa laudat käytöstä ja tietyissä tilanteissa myös noutaa ne varastoihinsa.
Kaupungin kanssa talvikäytännöistä on sovittu talvella Helsingissä toimivien TIER, Voi ja Lime -yritysten kanssa, ja yrityksillä on valmius muuttaa toimintatapoja kokemusten mukaan.
Alhaisemmat nopeusrajoitukset talvikaudella
Yritykset ovat sitoutuneet siihen, että talvikaudella potkulautojen maksiminopeus säädetään kesäkautta pienemmäksi. Tarkoituksena on parantaa turvallisuutta.
Lisäksi yritykset vähentävät talveksi potkulautojen määrää Helsingissä. Samalla lautojen toiminta-alue supistuu talven ajaksi.
Tietyillä keleillä laudat eivät ole käytössä
Kun Helsingissä keliolosuhteet muuttuvat liian haastaviksi, yritykset ottavat laudat pois käytöstä. Tällainen tilanne katsotaan olevan ainakin, jos Ilmatieteenlaitos tai liukastumisvaroitus.fi -palvelu varoittavat liukkaasta jalankulkusäästä. Yritykset seuraavat olosuhteita myös muilla tavoin, ja esimerkiksi yöaikainen käyttö saattaa olla estettynä.
Yritykset ja kaupunki jakavat keskenään tietoja talvikunnossapidon yksityiskohdista. Tavoitteena on varmistaa, ettei laudoista aiheudu merkittävää haittaa kunnossapitotoimille.
Talvikaudellakin on hyvä muistaa, ettei sähköpotkulaudalla saa ajaa jalkakäytävällä. Kaikessa liikenteessä on hyvä ottaa huomioon muut käyttäjät.
1,8 miljoonaa matkaa sähköpotkulaudoilla Helsingissä
Helsingissä on vuonna 2019 tehty vuokrattavilla sähköpotkulaudoilla yhteensä 1,8 miljoonaa matkaa marraskuun loppuun mennessä. Tieto perustuu yritysten kaupungille luovuttamiin lukuihin sähköpotkulaudoilla tehdyistä matkoista. Potkulaudat tulivat käyttöön keväällä 2019 ja Helsingissä on toiminut kuusi sähköpotkulautoja vuokraavaa yritystä: Float, Hoop, Lime, Samocat, TIER ja Voi.
”Uudet liikkumisen palvelut tuovat lisämahdollisuuksia kaupunkilaisille, ja matkoja on tehty saamiemme tietojen perusteella merkittävästi. Osa yrityksistä onkin ilmoittanut toimivansa myös talvella, silloin kun kelit sen mahdollistavat”, sanoo liikenneinsinööri Ilari Heiska Helsingin kaupungilta.
Ohjeita potkulautojen käyttäjille
- Sähköpotkulaudoilla liikutaan samoin kuin polkupyörillä, eli pyörätiellä, -kaistalla tai ajoradalla. Jätäthän jalkakäytävät siis jalankulkijoille.
- Käytä kypärää, kun ajat sähköpotkulaudalla - tämä on myös poliisin vahva suositus.
- Sähköpotkulaudan saa polkupyörän tapaan pysäyttää tai pysäköidä myös jalkakäytävälle ja pyörätielle, mutta kuitenkin niin, ettei siitä aiheudu kohtuuttomasti haittaa muulle kulkemiselle.
- Keskelle jalkakäytävää jätetty potkulauta voi aiheuttaa ikävän esteen näkövammaisille henkilöille. On hyvä muistaa, että käyttäjä saattaa olla lopulta vastuussa, jos väärin pysäköidystä laudasta aiheutuu vahinkoa.
- Sähköpotkulautaa päihtyneenä kuljettava syyllistyy tankojuoppouteen. Muistathan, että alkoholi ja potkulaudat eivät sovi yhteen.
- Sähköpotkulaudalla tulee ajaa yksi henkilö kerrallaan. Vaikka olisi hauskaa ajella kaverin kanssa samalla laudalla, ei se ole sallittua turvallisuuden vuoksi.
- Talvella on hyvä muistaa varovaisuus liikkuessa ja vähentää nopeutta etenkin liukkaissa kohdissa sekä alamäissä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
liikenneinsinööri Ilari Heiska, Helsingin kaupunki, liikennesuunnittelu, p. 09 310 37220
projektipäällikkö Antti Takkunen, Helsingin kaupunki, yleisten alueiden ylläpito p. 09 310 26554
Operations Manager Mikael Uusivuori, Lime, p. 040 5910607
City Manager Helsinki Niklas Gahnström, TIER p. 050 1773
Regional Manager Alpo Panula, Voi, p. 050 369 4393
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 18.12.202518.12.2025 18:35:05 EET | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 18.12.2025 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 15.1.2026
Helsingin rakennusvalvonta kannustaa taksalla fiksuun ja kestävään rakentamiseen18.12.2025 14:58:55 EET | Tiedote
Vuoden 2026 rakennusvalvontataksaan on tullut korotuksia, mutta se tuo etua niille rakentajille, jotka panostavat energiatehokkuuteen ja hakevat lupansa hyvissä ajoin ennen kesää.
Klimatförändringen: Helsingfors skärper sitt utsläppsminskningsmål och satsar på anpassning17.12.2025 11:16:20 EET | Pressmeddelande
Helsingfors uppdaterar sitt klimatprogram för att återspegla sin nya stadsstrategi, samtidigt som man skärper sitt mål för utsläppsminskningar. Stadens nya mål är att minska de direkta utsläppen av växthusgaser med 85 procent fram till 2030 jämfört med 1990 års nivåer. Det tidigare målet var 80 procent. Dessutom kommer Helsingfors att behålla sitt nettonollmål innan 2040, men kommer att överge sitt offsetbaserade koldioxidneutralitetsmål för 2030.
Ilmastonmuutos: Helsinki kiristää päästövähennystavoitettaan ja panostaa sopeutumiseen17.12.2025 11:16:20 EET | Tiedote
Helsinki päivittää ilmasto-ohjelmansa vastaamaan uutta kaupunkistrategiaa ja kiristää samalla päästövähennystavoitettaan. Kaupungin uutena tavoitteena on vähentää suoria kasvihuonekaasupäästöjä 85 prosenttia vuoteen 2030 mennessä verrattuna vuoden 1990 tasoon. Aiempi tavoite oli 80 prosenttia. Tämän lisäksi Helsinki pitää edelleen kiinni nettonollatavoitteestaan vuoteen 2040, mutta luopuu kompensaatioihin perustuneesta vuoden 2030 hiilineutraaliustavoitteesta.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 16.12.202516.12.2025 17:22:34 EET | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 16.12.2025. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
