Tämä kirja sai poliisin avaamaan uudestaan kemiläisen Elli Immon murhatutkinnan

Ratkaisematon – Kirja, joka avasi murhatutkinnan on ravisuttava teos, joka selvittää vuonna 1955 murhatun kemiläisen Elli Immon kohtaloa.
Elli oli poliisin tytär, joka löydettiin murhattuna läheltä kotitaloaan joulukuussa 1955. Ellin murha jäi kuitenkin aikoinaan selvittämättä. Vuonna 1972 joukko Kemin poliisilaitoksen työntekijöitä vaati murhatutkinnan uudelleen avaamista. Heidän mielestään erästä tahoa oli suojeltu ja tutkintaan liittyvää aineistoa hävitetty. Vasta vuosikymmeniä myöhemmin Holmavuon ja Backmanin sinnikkään tutkimustyön jälkeen murhan tutkinta päätettiin avata uudelleen. Mitä tapahtui?
Kirjailijakaksikko sai selville, että poliisi ei ole ollut aikoinaan omissa tutkimuksissaan täysin rehellinen ja puolueeton. He löysivät murhasta myös kylmääviä yksityiskohtia, joita kukaan ei ollut havainnut aiemmin.
“Meillä oli kunnianhimoinen tavoite löytää seikkoja, joita kukaan, ei edes poliisi, olisi löytänyt koskaan aiemmin. Löysimme käsiimme ihmisiä, joita ei tapauksen tiimoilta ole kuultu, mutta joilla oli paljon yksityiskohtaista tietoa tapahtumista. Lisäksi saimme eläkkeellä olevia tutkijoita puhumaan meille tapauksen erikoisista käänteistä”, tekijät kertovat.
Ratkaisematon – Kirja joka avasi murhatutkinnan sisältää Elli Immon tapaukseen liittyen runsaasti sellaisia seikkoja, joita ei ole julkaistu koskaan aikaisemmin. Teos julkaistiin ensi kerran äänikirjana syksyllä 2022, ja nyt julkaistaan uudella materiaalilla rikastettu painettu kirja sekä uusi, täydennetty versio äänikirjasta. Uusi teos paljastaa, miten tutkinta eteni ja mitä Ellin traagisesta kohtalosta lopulta saatiin selville.
C Moressa keväällä 2023 julkaistavassa dokumenttisarjassa kurkistetaan kirjan teon kulisseihin ja päivitetään tietoja siitä, kuinka rikostutkinta eteni.
Tämä kirja on kotimaisen true crime -kirjallisuuden ohittamaton helmi! Teoksen oikeudet on jo myyty ulkomaille.
Ratkaisematon on Elina Backmanin ja Heidi Holmavuon kirjasarja, joka käsittelee selvittämättä jääneitä kotimaisia henkirikoksia. Sarjassa on aiemmin ilmestyneet Susanne Lindholmin ja Helena Jämiäluoman murhia käsittelevät äänikirjat.
Elina Backman on helsinkiläinen dekkarikirjailija, jonka esikoiskirjan Kun kuningas kuolee käännösoikeudet on myyty jo 16 maahan. Heidi Holmavuo on rikoskirjailija ja toimittaja. Heidi tunnetaan Karhuryhmän toiminnasta kertoneen kirjan sekä tv-sarjan tekijänä.
Ratkaisematon – Kirja, joka avasi murhatutkinnan ilmestyy painettuna kirjana ja päivitettynä äänikirjana 12.5.2023.
Kirjan pdf-vedokset ja tekijöiden haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Elämää, tunteita ja tarinoita – Otavan kevään 2026 kustannusohjelma nyt julki28.10.2025 08:57:00 EET | Tiedote
Otavan kevään 2026 ohjelma kokoaa yhteen kirjallisuuden tunnetuimmat tekijät ja lupaavimmat uudet äänet. Tuloksena on kevät täynnä vahvoja tarinoita, oivalluksia ja lukemisen iloa.
Toimistopojat valloittavat nyt kirjahyllyt – Kaaos lomareissulla on hulvaton kirjasarjan avaus27.10.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Suosikkivaikuttajaryhmä Toimistopojat tekee uuden aluevaltauksen itse kirjoittamallaan lastenkirjalla. Kaaos lomareissulla sisältää kolme Toimistopoikien hulvatonta tarinaa, joista ei vauhtia tai hölmöjä päähänpistoja puutu. Kokonaisuuden kruunaa Maria Makkosen vauhdikkaat kuvitukset.
Helsingin Kirjamessuille saapuvan Alex Schulmanin romaani 17. kesäkuuta on ylistetty kirja perheestä, kipeistä muistoista ja totuuden löytämisestä22.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Polta nämä kirjeet -romaanillaan suursuosioon nousseen Alex Schumanin uutuutta on jo ehditty kehua Ruotsissa "Schulmanin parhaaksi teokseksi".
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


