TAMK valmistautuu AMK-valintakokeisiin: pääkampuksella 7350 kokelasta kolmen päivän aikana
Ammattikorkeakoulut valitsevat opiskelijat ensi syksynä alkaviin koulutuksiin pääosin todistusvalinnalla tai yksivaiheisen AMK-valintakokeen perusteella.

Tampereen ammattikorkeakoulun pääkampuksella (Kuntokatu 3/Teiskontie 33, Tampere) järjestettävään yksivaiheiseen lähikokeeseen on ilmoittautunut noin 7350 hakijaa. Kolmen päivän aikana, tiistaista torstaihin 31.5.–2.6. järjestetään kuusi koetilaisuutta. Vastaavia valintakoetilaisuuksia järjestetään ympäri Suomen usealla paikkakunnalla.
Kevään toisessa yhteishaussa ammattikorkeakouluihin oli yhteensä noin 67 600 hakijaa. Jos hakija on tullut valituksi todistusvalinnan kautta, hänen ei tarvitse osallistua valintakokeeseen. Valintakokeessa voi kuitenkin tavoitella mahdollista ylemmän hakutoiveen opiskelupaikkaa. Valintakoepaikaksi hakija on voinut valita ammattikorkeakoulun, johon hän ei ole hakenut, mutta joka sijaitsee lähellä omaa asuinpaikkaa.
Hakijoita pyydetään tutustumaan alla oleviin linkkeihin ennen valintakokeeseen tuloa:
- https://www.tuni.fi/fi/tule-opiskelemaan/yhteishaku/tamk-valintakokeet-kevat
- https://www.ammattikorkeakouluun.fi/hakijalle/valintatavat/amk-valintakoe/
TAMKin hakijapalvelut antaa hakijoille lisätietoa valintakokeista ja valinnan etenemisestä:
hakijapalvelut.tamk@tuni.fi
p. 0294 520 444 (arkipäivisin klo 12–14)
Lisätietoa Tampereen ammattikorkeakoulusta:
- Opiskelijarekrytoinnin päällikkö Kristiina Engblom-Pelkkala, p. 040 663 7679, kristiina.engblom-pelkkala@tuni.fi
- Koulutuksen vararehtori Päivi Karttunen, p. 050 568 5358, paivi.karttunen@tuni.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Ensimmäiset Kohtaamistaiteen® ohjaajat valmistuivat TAMKista29.6.2022 09:38:13 EEST | Tiedote
Kohtaamistaide on ryhmille tarkoitettu strukturoitu taidetyöskentelymuoto, jossa aktivoidaan eri aistikanavia. Keskeistä on arvostava kohtaaminen, vuorovaikutus sekä kauniin ja hyvän näkeminen jokaisessa teoksessa.
Porissa alkaa röntgenhoitajakoulutus tammikuussa 202316.6.2022 09:32:38 EEST | Uutinen
Porissa alkaa tammikuussa 2023 röntgenhoitajan AMK-tutkintoon johtava koulutus. Koulutuksella vastataan erityisesti alueelliseen työvoimatarpeeseen. Tutkinto-ohjelma toteutetaan yhteistyössä Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK), Satakunnan ammattikorkeakoulun (SAMK) ja SataDiagin kanssa.
Hoitajapulaan apua Pirkanmaalla - maahanmuuttajia autetaan nopeaan työllistymiseen hoitoalalle9.6.2022 13:50:47 EEST | Uutinen
Hoitoalalla on pulaa henkilöstöstä. Samalla myös väestön ikääntyminen on lisännyt palveluiden tarvetta Pirkanmaalla. TAMKin koordinoimansa Vikkelästi töihin -hankkeessa luodaan malli maahanmuuttajien työllistymisen nopeuttamiseksi erityisesti sosiaali- ja terveysalalle.
Sähköauto syntyy autotekniikan insinööriopiskelijoiden käsissä8.6.2022 09:48:44 EEST | Uutinen
Liikenne sähköistyy kovaa vauhtia ja asettaa uudenlaisia vaatimuksia autoalan insinöörikoulutukselle. TAMKin sähköisiin ajoneuvoihin liittyvistä projekteista kertynyttä tietoa hyödynnetään nyt Sähköisen liikenteen tutkimus- ja oppimisympäristön kehittäminen -hankkeessa, joka kehittää ja ajantasaistaa TAMKin autotekniikan koulutusta.
Puettavat älytekstiilit kiinnostavat – alan toimijat yhteen Pirkanmaalla30.5.2022 12:09:16 EEST | Tiedote
Älytekstiilit ovat vielä useille yrityksille sekä kuluttajille vieras ja tuntematon alue. Suomessa on kuitenkin tehty jo pitkään älytekstiileihin liittyvää tutkimusta korkeakouluissa ja tutkimusorganisaatioissa. Kestävien älytekstiilien ekosysteemi -hanke tuo alan toimijoita yhteen muun muassa uusien innovaatioiden synnyttämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme