TAMKin englanninkielisten tutkinto-ohjelmien hakemusmäärä kasvoi roimasti

Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) syksyllä alkaviin englanninkielisiin tutkinto-ohjelmiin saapui 18.1.2023 päättyneissä hauissa kaikkiaan 9 450 hakemusta kymmeneen tutkinto-ohjelmaan. Viime vuonna hakemuksia saapui 4 329.
Korkeakoulujen kevään ensimmäisessä yhteishaussa Bachelor-tutkinto-ohjelmiin saapui yhteensä 8 488 hakemusta ja Master-koulutuksiin TAMKin erillishaussa yhteensä 962 hakemusta. Viime vuonna vastaavat hakemusmäärät olivat 4 049 ja 280.
Suosituimpina Bachelor-tutkinto-ohjelmina jatkavat International Business (3 941 hakemusta) ja Software Engineering (2 290 hakemusta). Master-koulutuksista suosituin on edelleen International Business Management (369 hakemusta).
— Olemme iloisia ja ylpeitä TAMKiin saapuneiden hakemusten määrästä. Toivomme saavamme hyviä ja motivoituneita tulevaisuuden ammattilaisia aloittamaan opintojaan syksyllä. He ovat lämpimästi tervetulleita TAMKiin, sanoo koulutuksesta vastaava vararehtori Sanna Wesanko.
Kaikkiin koulutuksiin otetaan sekä kotimaisia että kansainvälisiä opiskelijoita. Bachelor-tutkinto-ohjelmat Environmental Engineering, International Business, Software Engineering ja Textile and Material Engineering käyttävät valtakunnallista kokonaan verkossa tehtävää International UAS Exam –valintakoetta. Media and Arts ja Entrepreneurship and Team Leadership -tutkinto-ohjelmissa järjestetään omat valintakokeet ja haastattelut. Master-koulutuksiin haettiin ennakkotehtävillä.
TAMKin suomenkielisiin tutkinto-ohjelmiin voi hakea kevään toisessa yhteishaussa 15.—30.3.2023. Myöhemmin keväällä avautuvat myös avoimen väylän haku ja siirtohaku.
Lisätietoja:
TAMK Hakijapalvelut, admissions.tamk@tuni.fi
Opintopalveluiden päällikkö Tarja Kalliomäki-Linnas, tarja.kalliomaki-linnas@tuni.fi
Lue lisää UAS Exam valintakokeesta (englanniksi): https://www.uasinfo.fi/international-uas-exam/
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Arkkitehtuurin koulutusviennillä kohti kestävää kehitystä Kiinassa4.12.2025 08:53:20 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun arkkitehtuurin opettaja Kasmir Jolma vie opetuksellaan kestävyysajattelua Kiinaan Weihai Vocational Collegeen. Ammatilliseksi opettajaksi kouluttautuminen työn ohessa antoi työkaluja innovatiivisen opetuksen suunnitteluun.
TAMKissa henkilöstö voi hyvin - työhyvinvointi on parantunut merkittävästi uudistusten myötä2.12.2025 11:08:14 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun vuoden 2025 henkilöstötutkimus osoittaa, että työhyvinvointi TAMKissa on noussut selkeästi viime vuodesta ja on nyt ammattikorkeakoulujen keskitasoa korkeammalla kaikilla keskeisillä mittareilla. Myönteistä kehitystä näkyy erityisesti sitoutumisen, johtamisen, suorituskyvyn ja omistautuneisuuden indekseissä.
TAMK kouluttaa insinööriopiskelijoita myyntitehtäviin28.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Huomattava osa Pirkanmaan yrityskentästä nojaa teknisen kaupan tuotteisiin, ratkaisuihin ja palveluihin, joiden kauppaamiseen tarvitaan myynnin osaajia. Teknisen Kaupan Liitto on myöntänyt Tampereen ammattikorkeakoululle (TAMK) rahoituksen, jonka avulla on käynnistetty insinööriopiskelijoiden myyntiosaamista vahvistava opintokokonaisuus.
Arja Halkoaho aloittaa Suomen ensimmäisenä P4-lääketieteen työelämäprofessorina25.11.2025 14:18:04 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto ja Tampereen ammattikorkeakoulu ovat kutsuneet yliopettaja Arja Halkoahon P4-lääketieteen työelämäprofessoriksi. Kyseessä on täysin uudenlainen avaus, sillä työelämäprofessuuri on ensimmäinen, joka on Tampereen yliopiston ja ammattikorkeakoulun yhteinen.
Tampereen ammattikorkeakoulun uudet opiskelijat on valittu21.11.2025 09:40:09 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun tammikuussa alkaviin koulutuksiin valittiin noin 700 opiskelijaa. Joissakin hakukohteissa on mahdollista tulla hyväksytyksi varasijalta vielä 8. joulukuuta saakka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

