TAMKin restonomiopiskelijat: Ponnistetaan majoitus- ja ravitsemisala valoisampaan tulevaisuuteen

Majoitus- ja ravitsemisalan haasteina ovat työvoimapula, kustannuspaineet, kilpailu, sääntely ja rivakasti muuttuvat kulutustottumukset, jotka ravistelevat alan yrityksiä toistuvasti. Näköpiirissä on monenlaisia kehityssuuntia ja innovaatioita, jotka pyrkivät vastaamaan tulevaisuuden haasteisiin ja tarpeisiin. Asiakkaan saama kokemus on entistä enemmän arvossaan, joten elämyksellisyyden ja ainutlaatuisuuden takaaminen tulee olemaan merkittävä valttikortti. Digitaaliset työkalut auttavat sekä asiakkaita että työntekijöitä, tehden palvelusta sujuvampaa. Teknologialla on mahdollisuus poistaa kuormitusta rutiinitöistä, jolloin huomio voitaisiin keskittää enemmän itse asiakkaisiin ja heidän tarpeisiinsa.
Tampereen ammattikorkeakoulun restonomiopiskelijat järjestävät ”Tulevaisuus luodaan yhdessä” -verkostoitumistapahtuman yhteistyössä Rethink Gastro -hankkeen kanssa. Tapahtuman ohjelmassa on teemanmukainen keskustelupaneeli, jossa asiantuntijoiden kanssa pohditaan alan kehittämistarpeita ja vetovoimatekijöitä. Asiantuntijapuheenvuoroja käyttävät ravintoloitsija ja keittiömestari Hans Välimäki sekä tulevaisuudentutkija ja futuristi Elina Hiltunen.
Kolmannen vuoden restonomiopiskelijat tekevät taustatyötä, tutkivat ja pohtivat alaan vaikuttavia tekijöitä ja kertovat tapahtumassa omia näkemyksiään tulevaisuudentiloista mara-alalla. Mistä voisimme hyötyä ja mikä mahdollisesti uhkaa toimialaa? Verkostojen rakentaminen työelämään halutaan mahdollistaa jo opiskeluaikana tämän kaltaisten tilaisuuksien avulla. Restonomin osaaminen, ominaisuudet ja ammattitaito ovat keskeisessä roolissa tapahtumaprojektissa.
Tilaisuuteen on kutsuttu Rethink Gastro -hankeyrityksiä, muita yhteistyökumppaneita ja restonomiopiskelijoita, yhteensä yli 100 henkilöä. Toimituksenne edustajat ovat tervetulleita mukaan.
Tampereen ammattikorkeakoulu
Auditorio G00-10 ja Catering Studio
Kuntokatu 3, 33520 Tampere
Torstaina 20.4.2023 kello 9–13 (jatkot kello 15 saakka)
Tapahtuman toimeksiantajana on Rethink Gastro -hanke, joka tukee mara-alan kasvua osallistamalla hankeyritysten henkilöstöä kehittämään työhyvinvointia ja tuottavuutta erilaisin kehittämistoimenpitein. Rethink Gastro: https://projects.tuni.fi/rethinkgastro/
Lisätiedot:
Iiro Mäkelä, restonomiopiskelija, iiro.o.makela@tuni.fi
Arja Luiro, lehtori, arja.luiro@tuni.fi, 050 311 9665
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Arkkitehtuurin koulutusviennillä kohti kestävää kehitystä Kiinassa4.12.2025 08:53:20 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun arkkitehtuurin opettaja Kasmir Jolma vie opetuksellaan kestävyysajattelua Kiinaan Weihai Vocational Collegeen. Ammatilliseksi opettajaksi kouluttautuminen työn ohessa antoi työkaluja innovatiivisen opetuksen suunnitteluun.
TAMKissa henkilöstö voi hyvin - työhyvinvointi on parantunut merkittävästi uudistusten myötä2.12.2025 11:08:14 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun vuoden 2025 henkilöstötutkimus osoittaa, että työhyvinvointi TAMKissa on noussut selkeästi viime vuodesta ja on nyt ammattikorkeakoulujen keskitasoa korkeammalla kaikilla keskeisillä mittareilla. Myönteistä kehitystä näkyy erityisesti sitoutumisen, johtamisen, suorituskyvyn ja omistautuneisuuden indekseissä.
TAMK kouluttaa insinööriopiskelijoita myyntitehtäviin28.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Huomattava osa Pirkanmaan yrityskentästä nojaa teknisen kaupan tuotteisiin, ratkaisuihin ja palveluihin, joiden kauppaamiseen tarvitaan myynnin osaajia. Teknisen Kaupan Liitto on myöntänyt Tampereen ammattikorkeakoululle (TAMK) rahoituksen, jonka avulla on käynnistetty insinööriopiskelijoiden myyntiosaamista vahvistava opintokokonaisuus.
Arja Halkoaho aloittaa Suomen ensimmäisenä P4-lääketieteen työelämäprofessorina25.11.2025 14:18:04 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto ja Tampereen ammattikorkeakoulu ovat kutsuneet yliopettaja Arja Halkoahon P4-lääketieteen työelämäprofessoriksi. Kyseessä on täysin uudenlainen avaus, sillä työelämäprofessuuri on ensimmäinen, joka on Tampereen yliopiston ja ammattikorkeakoulun yhteinen.
Tampereen ammattikorkeakoulun uudet opiskelijat on valittu21.11.2025 09:40:09 EET | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun tammikuussa alkaviin koulutuksiin valittiin noin 700 opiskelijaa. Joissakin hakukohteissa on mahdollista tulla hyväksytyksi varasijalta vielä 8. joulukuuta saakka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
