Tammen kultaiset kirjat -sarja täyttää 70 vuotta
18.10.2022 09:23:12 EEST | Tammi | Tiedote
Kuvakirjasarja Little Golden Books syntyi 1942 Yhdysvalloissa, toisen maailmansodan pahimpana pula-aikana. Ranskalainen maanpakolainen Georges Duplaix kehitteli idean sarjasta. Picasson oppilaanakin kunnostautunut Duplaix halusi tehdä edullisia, kestäviä, iloisia ja värikkäitä lastenkirjoja, joihin kaikilla olisi varaa. Kirjoista tuli nopeasti todella suosittuja. Tänä päivänä Kultaisia kirjoja on julkaistu jo 50 maassa.
Sotien jälkeen oli puutetta lastenleluista ja -kirjoista. Kultaiset kirjat olivat erilaisia, värikkäitä ja edullisia, ennennäkemättömän upeita lastenkirjoja. Suomessa kirjasarjan löysi Tammi vuonna 1952. Koreat kirjat otettiin vastaan suurella suosiolla: lapset, isät, äidit, isovanhemmat, opettajat ja kasvattajat tykästyivät teoksiin ja niiden suosio oli taattu.
Tammen kultaiset kirjat ovat oiva osoitus siitä, miten korkeatasoinen lasten kuvakirja säilyttää suosionsa sukupolvelta toiselle. Moni jo isovanhemmaksikin ehtinyt muistaa Tammen kultaiset kirjat omasta lapsuudestaan. Tänä päivänä Tammen kultaisten kirjojen keräily on monen intohimoinen harrastus. Keräiltävää riittääkin, sillä nimikkeitä on tähän mennessä julkaistu jo 296. Sarja täydentyy myös jatkuvasti uusilla titteleillä, joihin kuuluu Disney, Marvel ja Pixar -kirjoja.
Juhlavuoden kunniaksi julkaistava Tammen kultainen kirjajoulukalenteri sisältää 24 rakastettua klassikkotarinaa miniformaatissa. Lumoavat tarinat ja värikkäät kuvitukset vuosikymmenten varrelta takaavat nostalgisen joulun ja monet lämpimät yhteiset lukuhetket. Tammen kultaiset kirjat yhdistävät sukupolvia! Kalenteri ilmestyy 17.10.
Saatavilla on myös kuninkaallinen kultainen kirja! 27.10. ilmestyvä uusin kultainen kuvakirja on kunnianosoitus kuningatar Elisabet II:n pitkälle ja vaiherikkaalle elämälle ja elämäntyölle. 70 vuotta vallassa ollut kuningatar Elisabet II oli Britannian pitkäikäisin ja pisimpään hallinnut monarkki. Hän nukkui pois 8.9.2022 Balmoralin linnassa Skotlannissa kunnioitettavassa 96 vuoden iässä.
Lisätiedot:
Saara Tiuraniemi, saara.tiuraniemi(at)tammi.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
Leena Lehtolaisen juhlavuoden kirjoituskilpailu nuorille21.1.2026 13:14:12 EET | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen viettää tänä vuonna 50-vuotistaiteilijajuhlaansa. Hänen uransa alkoi Tammella vain 12-vuotiaana 1976. Merkkivuoden kunniaksi Lehtolainen ja hänen kustantajansa Tammi julistavat nuorille kirjoituskilpailun, jonka tarkoitus on innostaa kuudes- ja seitsemäsluokkalaisia koululaisia kirjoittamaan ja sitä kautta sanoittamaan omia tunteitaan ja maailmaansa.
Kirjailijat lavalla -keskustelusarja punoo yhteen Kansallisteatterin kevätohjelmiston teemoja ja WSOY:n ajankohtaisia kirjoja20.1.2026 09:35:16 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Suomen Kansallisteatteri ja WSOY tuovat lavalle uuden Kirjailijat lavalla -ohjelmakokonaisuuden, jossa tunnetut kirjailijat sukeltavat syvälle inhimillisyyden, tunteiden ja tarinoiden maailmaan.
Tammen kevät 2026 on julkistettu: ensi vuonna juhlitaan Leena Lehtolaisen 50-vuotista uraa13.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Tammen kevään 2026 katalogin voi ladata täältä: https://issuu.com/kirja/docs/tammi_kevat_2026
Siri Kolun Alle aallon on lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokas5.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Siri Kolun vahvatunnelmainen seikkailuromaani Alle aallon on lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokas. Voiko Atlantiksesta pelastua ennen hirmuaallon tuloa?
Tietokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokas 2025: Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä esittelee erilaisia muodonvaihdoksia ja selittää, miksi hyönteisille ja osalle muista eläimistä on kehittynyt näin erikoinen tapa muuttaa muotoaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



