Tammi julkaisee uudet Disney-kirjat Suomessa
28.3.2019 08:00:00 EET | Tammi | Tiedote
Julkaisuohjelmaan kuuluu Disneyn rakastetuimpia klassikoita, suosittuja satukirjoja sekä ajankohtaisia elokuvakirjoja. Vuoden 2019 aikana valkokankaalla nähtävät Frozen 2, Toy Story 4, Aladdin, Dumbo ja Leijonakuningas julkaistaan myös kirjoina.
Tammen lasten- ja nuortenkirjojen kustantaja Saara Tiuraniemi iloitsee alkavasta yhteistyöstä: ”Disney tuo mieleen muistoja eri maailmoista ja luo odotuksen uudesta. Tammen kustannusohjelma on vahva, monipuolinen ja vireä, ja Disney-kirjat ovat siihen täydellinen lisä. On hienoa, että voimme kustantaa Disney-kirjoja useissa formaateissa, kaikki ikäryhmät huomioon ottaen. Olen äärimmäisen innoissani siitä, että saamme mahdollisuuden välittää nämä unohtumattomat tarinat suomalaisille lukijoille.”
Tammi on julkaissut Disney-kirjoja aiemmin vuosina 1953–1975. Kirjat ilmestyivät pääosin Tammen Kultaiset kirjat -sarjassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kustantaja Saara Tiuraniemi
+358 400 873 335
saara.tiuraniemi@tammi.fi
Markkinointi- ja viestintäjohtaja Reetta Miettinen
+358 40 8344 340
reetta.miettinen@wsoy.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
Leena Lehtolaisen juhlavuoden kirjoituskilpailu nuorille21.1.2026 13:14:12 EET | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen viettää tänä vuonna 50-vuotistaiteilijajuhlaansa. Hänen uransa alkoi Tammella vain 12-vuotiaana 1976. Merkkivuoden kunniaksi Lehtolainen ja hänen kustantajansa Tammi julistavat nuorille kirjoituskilpailun, jonka tarkoitus on innostaa kuudes- ja seitsemäsluokkalaisia koululaisia kirjoittamaan ja sitä kautta sanoittamaan omia tunteitaan ja maailmaansa.
Kirjailijat lavalla -keskustelusarja punoo yhteen Kansallisteatterin kevätohjelmiston teemoja ja WSOY:n ajankohtaisia kirjoja20.1.2026 09:35:16 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Suomen Kansallisteatteri ja WSOY tuovat lavalle uuden Kirjailijat lavalla -ohjelmakokonaisuuden, jossa tunnetut kirjailijat sukeltavat syvälle inhimillisyyden, tunteiden ja tarinoiden maailmaan.
Tammen kevät 2026 on julkistettu: ensi vuonna juhlitaan Leena Lehtolaisen 50-vuotista uraa13.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Tammen kevään 2026 katalogin voi ladata täältä: https://issuu.com/kirja/docs/tammi_kevat_2026
Siri Kolun Alle aallon on lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokas5.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Siri Kolun vahvatunnelmainen seikkailuromaani Alle aallon on lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokas. Voiko Atlantiksesta pelastua ennen hirmuaallon tuloa?
Tietokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokas 2025: Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä esittelee erilaisia muodonvaihdoksia ja selittää, miksi hyönteisille ja osalle muista eläimistä on kehittynyt näin erikoinen tapa muuttaa muotoaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
