Tampere Filharmonian Puistokonsertti palaa Tampereen Sorsapuistoon elokuussa – Santtu-Matias Rouvalin johtaman maksuttoman konsertin tähtinä Maria Ylipää ja Kummeli

Konsertin kapellimestarina toimii tuttuun tapaan Tampere Filharmonian ylikapellimestari Santtu-Matias Rouvali. Solistina esiintyy suosittu laulaja-näyttelijä Maria Ylipää. Puistokonsertissa tavataan myös tutut Kummeli-miehet Heikki Silvennoinen, Heikki Hela ja Timo Kahilainen, joiden Kari ja Karvattomat -yhtyeellä on valmisteilla yllätyksiä konserttivieraille. Kummelin tv-debyytistä tulee kesällä kuluneeksi 30 vuotta.
Tampereen Sähkölaitos järjestää äänestyksen konsertin ohjelman yhteislaulukappaleesta. Äänestysaika on 18.–25.5. Äänestykseen voi osallistua osoitteessa www.sahkis.fi/puistokonsertti
Puistokonsertti toteutetaan konserttiajankohdan mukaisia mahdollisia Aluehallintoviraston yleisörajoituksia noudattaen. Järjestäjät noudattavat viranomaisten ohjeita ja suosituksia ja huolehtivat yleisön, esiintyjien sekä työntekijöiden turvallisuudesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaani HaapasaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikköTampere-talo Oy
Puh:040 5021895jaani.haapasalo@tampere-talo.fiArttu RantakärkkäViestintäsuunnittelijaTampere Filharmonia
Puh:+358 50 388 7168arttu.rantakarkka@tampere.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Isoäidinneliöillä rakennetaan joulukuusi lasten ja nuorten mielenterveyden tueksi15.10.2025 14:23:51 EEST | Tiedote
Joulukuussa Tampere-talon aulaan kohoaa lämminhenkinen yhteisötaideteos – joulukuusi, joka on virkattu yhdessä isoäidinneliöistä. Teos syntyy Tampere-talo -konsernin ja Tampereen Lastenklinikan Tuki ry:n yhteishankkeena, ja sen tavoitteena on tuoda esiin yhteisöllisyyttä sekä tukea Taysin uuden lasten ja nuorten psykiatrisen sairaalan liikuntamahdollisuuksia. Joulukuusen yhteydessä olevan QR-koodin kautta voi kukin tehdä oman lahjoituksensa rakennettavalle sairaalalle “digitaalisen isoäidinneliön” muodossa. Haasteen tavoitteena on lisätä tietoisuutta lasten ja nuorten kasvavasta psykiatrisen hoidon tarpeesta – ja samalla tarjota iloa sekä tekijöille että teoksen kokijoille.
Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto jaettu Bisnes & Kulttuuri -seminaarissa Tampere Guitar Festivalille ja Tomi Tolvaselle29.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Bisnes & Kulttuuri -seminaari käynnistyi tänään maanantaina 29.9. Tampere-talossa. Tapahtuman avauksessa jaettiin perinteinen Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto, joka myönnettiin tänä vuonna Tampere Guitar Festivalille ja sen taustalla toimivalle Tomi Tolvaselle.
Tampere-talo-konserni saa uuden pääpromoottorin – Ari Myllyniemi aloittaa tehtävässään lokakuussa25.9.2025 10:00:03 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konsernin uudeksi pääpromoottoriksi ja ohjelmapäälliköksi on nimitetty Ari Myllyniemi. Myllyniemi on toiminut yrittäjänä valtakunnallisesti monipuolisissa promoottorin ja tapahtumatuotannon rooleissa omistamassaan Mr Live tuotantoyhtiössä sekä osakkaana ja festivaalijohtajana Nordic Live Productions Oy:ssä.
The roles in Tampere Opera’s Sweeney Todd are performed by some of the brightest stars of the musical and opera worlds25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Opera presents Stephen Sondheim’s modern musical classic Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street as a staged and visually enriched concert version at Tampere Hall from 8 to 10 January 2026. The soloists are Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström, and Jukka Nylund. The production will be directed by Tuomas Parkkinen. Eeva Kontu will conduct the Tampere Philharmonic Orchestra, the soloists and the Tampere Opera choir.
Tampereen Oopperan Sweeney Todd -kauhumusikaalin rooleissa loistavat musikaali- ja oopperamaailman kirkkaimmat tähdet25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa 8.–10. tammikuuta 2026. Solisteina laulavat Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström ja Jukka Nylund. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa, solisteja ja Tampereen Oopperan kuoroa johtaa Eeva Kontu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme