Tampere-talon julkisivuun Pohjoismaiden kolmanneksi suurin mainosnäyttö

Outshinen toimitusjohtaja Jani Lepistö kertoo tuoreesta sopimuksesta:
”Tampereella on tämän uutuuden myötä kolme Pohjoismaiden suurinta mainosnäyttöä – ja niitä kaikkia myy yksinoikeudella Outshine. Maailmanluokan näyttöjen tulo Suomen markkinaan on hieno asia koko toimialalle ja olen innoissani siitä, että kotimainen Outshine valittiin vastaamaan myös tästä projektista.”
Outshine vastaa myös Tampere-talon pääsisäänkäynnillä sijaitsevan näytön mainosmyynnistä ja nyt yhteistyö syventyy entisestään uuden näytön myötä. Tampere-talon liiketoimintajohtaja Mika Nevalainen iloitsee yhteistyön syventymisestä.
”Suurikokoinen mainosnäyttö sopii Tampere-talolle tapahtumien ja elämysten talona erinomaisesti. Haluamme Pohjoismaiden suurimpiin kuuluvan kongressi- ja konserttitalon olevan myös ulkopinnoiltaan elävä ja monipuolinen”, Nevalainen toteaa.
Mainosnäyttö sijaitsee Tampere-talon julkisivussa ja näkyy vilkkaan Kalevankadun suuntaan. Mainosmyynnin lisäksi näytössä kerrotaan Tampere-talon tulevista tapahtumista.
Sopimus astuu voimaan heti ja näytön arvioitu asennusaikataulu on helmi-maaliskuun 2022 vaihde. Outshinen mainosmyynti on jo käynnistynyt.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika NevalainenLiiketoimintajohtajaTampere-talo Oy
Puh:040 0882 024mika.nevalainen@tampere-talo.fiJani LepistöToimitusjohtajaOutshine Oy
Puh:050 560 8425jani.lepisto@outshine.fKuvat

Tietoja julkaisijasta
Outshine on suomalainen palveluyhtiö, jonka toiminnan sydän on digitaalinen näyttöteknologia. Meitä inspiroivat nopeat tulokset, joita voimme digitaalisilla näytöillä asiakkaillemme toimittaa. Visiomme on olla maailman innovatiivisin ja asiakaskeskeisin ulkomainostoimija ja isoista digitaalisista mainosnäytöistä koostuva verkostomme tavoittaa valtakunnallisesti ympäri Suomea.
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere. Tampere-talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Suomen ensimmäinen Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampereen Kirjafestareista kolmen festarin tapahtuma – Kirjafestareiden, Antikvaaristen Kirjafestareiden ja Levyfestareiden viikonlopun tähtivieraana Sanna Marin17.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Kirjafestareiden 2025 ohjelma julkistettiin keskiviikkona 17.9. Tampere-talossa. Tänä vuonna samalla lipulla on mahdollisuus kokea kolme tapahtumaa, Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit. Yksi viikonlopun odotetuimmista vieraista on Suomen entinen pääministeri Sanna Marin, jonka muistelmakirja Toivo on tekoja ilmestyy 4.11. Kuluneen kirjavuoden kiinnostavimmista kaunokirjallisuuden nimistä mukana ovat muun muassa kirjailijat Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Juha Itkonen, Marjo Niemi, Emmi Itäranta ja Juha Hurme. Tieto- ja elämäkertakirjallisuutta edustavia vieraita Tampereella ovat esimerkiksi Moomin Characters -yhtiön hallituksen puheenjohtaja Sophia Jansson, pitkän poliittisen uran tehnyt Satu Hassi, emerituspiispa Wille Riekkinen ja toimittaja Maarit Tastula.
Arttu Wiskari, JVG, Nelli Matula ja Portion Boys esiintyvät Iskelmä Gaalassa9.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Iskelmä Gaala kokoaa kotimaisen musiikin tähdet Tampereen Nokia Arenalle perjantaina 20. helmikuuta 2026. Ensimmäiset artistit on nyt julkaistu. Lavalle nousevat Arttu Wiskari, Nelli Matula, Robin Packalen, JVG, Portion Boys sekä Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput tulevat myyntiin perjantaina 12. syyskuuta.
MEDIAKUTSU: Tampereen Kirjafestarit – ohjelman julkistus8.9.2025 09:03:00 EEST | Kutsu
Tampereen Kirjafestareiden ohjelmapäällikkö Milla Palovaara esittelee vuoden 2025 festivaaliohjelman 17. syyskuuta Tampere-talossa.
Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.
Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme