Tampere-talosta Ruotsin kunniakonsulaatti, toimitusjohtaja Paulina Ahokkaasta kunniakonsuli
- Konserteissamme ja tapahtumissamme esiintyy ja vierailee ruotsalaisia. Pirkanmaalla toimivat ruotsalaisomisteiset yritykset ovat meillä aktiivisia tapahtumajärjestäjiä. Ruotsalaiset ovat vakiokävijöitä esimerkiksi kongresseissa ja Tove Janssonin muumitaidetta tarjoavassa Muumimuseossa. Museon sekä muumien äidin, Ruotsissakin vaikuttaneen Janssonin ansiosta meillä on myös yhteys maahan ja sen kieleen ja kulttuuriin, Paulina Ahokas kertoo.
Nimitys tehdään viideksi vuodeksi kerrallaan. Tehtävä on sivutoiminen, eikä siitä makseta palkkiota. Ahokas näkee, että Pirkanmaan ja naapurimaan yhteistyö tiivistyy konsulinimityksen myötä entisestään.
- Toimimme päivittäin elinkeinoelämän, kulttuurin, tieteen ja yhteiskunnallisen toiminnan edellytysten parantamiseksi tapahtumallisuuden ja vuorovaikutuksen kautta, ja mahdollisuus tiivistää näiden sektoreiden yhteistyötä sekä vuorovaikutusta Ruotsin kanssa on meille ilo ja mahdollisuus. Samoin haluamme omalta osaltamme tukea maakunnassamme asuvien ruotsalaisten ihmisten ja yritysten toimintaedellytyksiä Pirkanmaalla, Paulina Ahokas toteaa.
Ruotsilla on Suomessa tällä hetkellä 14 kunniakonsulaattia ja yksi pääkonsulaatti Maarianhaminassa.
- Ruotsin Tampereen-konsulaatilla on tärkeä rooli Ruotsin ja Suomen jo entuudestaan erinomaisten suhteiden vahvistamisessa. Tampere on merkittävä kasvukeskus Suomessa ja tärkeä kumppani myös ruotsalaisille yrityksille. On erittäin ilahduttavaa, että Ruotsin perinteinen läsnäolo Tampereella jatkuu. Paulina Ahokas on merkittävä lisä kunniakonsulikuntaamme ja odotamme hedelmällistä yhteistyötä hänen kanssaan, kertoo Ruotsin suurlähettiläs Nicola Clase.
Kunniakonsulaatin avaaminen Tampere-taloon on askel kohti kaupungin tavoitetta olla kansainvälisesti houkutteleva.
- Tampere on Pohjoismaiden suurin sisämaakaupunki ja Suomi pienoiskoossa. Meillä on vahva 2000 ruotsinkielisen yhteisö. Täällä toimii ruotsinkielinen yhteisö päiväkoteineen, kouluineen ja seurakuntineen. Asukkaista 0,5 prosenttia on ruotsinkielisiä. Pirkanmaan elinkeinoelämälle Ruotsi-yhteydet ovat tärkeitä. Toimitusjohtaja Ahokkaan nimitys lujittaa yhteyksiämme ja vahvistaa kaupungin tapahtumakentän kansainvälisyyttä, sanoo Tampereen pormestari Lauri Lyly.
Kunniakonsulaatin perinteisiin tehtäviin kuuluu muun muassa kertoa Ruotsin kansalaisille riittävässä määrin heidän oikeuksistaan ja mahdollisuuksistaan saada apua, luovuttaa passeja ja ajokortteja, toimia äänestyspaikkana vaaleissa sekä avustaa suurlähetystöä kriisitilanteessa tai vakavan onnettomuuden yhteydessä. Yhä tärkeämpi tehtävä on myös Ruotsin edistäminen esimerkiksi kulttuurihankkeisiin osallistumalla tai tuomalla esiin ruotsalaista elinkeinoelämää yhteistyössä suurlähetystön kanssa.
Lisätietoa kunniakonsulaattien sijainnista Ruotsin suurlähetystön kotisivulta www.ruotsi.fi
Yhteyshenkilöt
Anne SivulaViestintäpäällikköTampere-talo Oy
Puh:03 243 4250anne.sivula@tampere-talo.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampereen Kirjafestareista kolmen festarin tapahtuma – Kirjafestareiden, Antikvaaristen Kirjafestareiden ja Levyfestareiden viikonlopun tähtivieraana Sanna Marin17.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Kirjafestareiden 2025 ohjelma julkistettiin keskiviikkona 17.9. Tampere-talossa. Tänä vuonna samalla lipulla on mahdollisuus kokea kolme tapahtumaa, Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit. Yksi viikonlopun odotetuimmista vieraista on Suomen entinen pääministeri Sanna Marin, jonka muistelmakirja Toivo on tekoja ilmestyy 4.11. Kuluneen kirjavuoden kiinnostavimmista kaunokirjallisuuden nimistä mukana ovat muun muassa kirjailijat Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Juha Itkonen, Marjo Niemi, Emmi Itäranta ja Juha Hurme. Tieto- ja elämäkertakirjallisuutta edustavia vieraita Tampereella ovat esimerkiksi Moomin Characters -yhtiön hallituksen puheenjohtaja Sophia Jansson, pitkän poliittisen uran tehnyt Satu Hassi, emerituspiispa Wille Riekkinen ja toimittaja Maarit Tastula.
Arttu Wiskari, JVG, Nelli Matula ja Portion Boys esiintyvät Iskelmä Gaalassa9.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Iskelmä Gaala kokoaa kotimaisen musiikin tähdet Tampereen Nokia Arenalle perjantaina 20. helmikuuta 2026. Ensimmäiset artistit on nyt julkaistu. Lavalle nousevat Arttu Wiskari, Nelli Matula, Robin Packalen, JVG, Portion Boys sekä Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput tulevat myyntiin perjantaina 12. syyskuuta.
MEDIAKUTSU: Tampereen Kirjafestarit – ohjelman julkistus8.9.2025 09:03:00 EEST | Kutsu
Tampereen Kirjafestareiden ohjelmapäällikkö Milla Palovaara esittelee vuoden 2025 festivaaliohjelman 17. syyskuuta Tampere-talossa.
Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.
Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme