Tanja Rokkanen on nimitetty Elon johtavaksi asiantuntijalääkäriksi
Tanja Rokkanen, LT ja työterveyshuollon erikoislääkäri, on nimitetty 18.11.2019 alkaen työeläkeyhtiö Elon johtavaksi asiantuntijalääkäriksi.

Rokkasen työtehtävät Elossa keskittyvät työkyvyttömyyseläkehakemusten ja ammatillisen kuntoutuksen hakemusten ratkaisuihin sekä Elon työkykyjohtamisen palveluiden kehittämiseen ja asiakasyritysten läheiseen tukeen työkykyjohtamisessa. Myös työterveyshuollon ja yritysten konsultointi ja koulutus toimintamallien kehittämisessä ja tiedolla johtamisessa ovat Rokkasen työssä keskeisiä osa-alueita.
Hän raportoi tehtävässään Elon ylilääkäri Liisamari Krügerille.
– Tanja Rokkanen on vahva vakuutuslääketieteen ja työterveyshuollon asiantuntija, jonka erinomainen kokemus työkyvyn tukemisesta tekee hänestä arvokkaan ja kannustavan asiantuntijan Elon asiakkaille. Toivotamme Tanjan tervetulleeksi vahvistamaan Elon asiakaslähtöistä toimintaa ja asiantuntemusta työeläkevakuuttajien kentässä, Krüger toteaa.
Rokkasen aiempaan työkokemukseen kuuluu asiantuntijalääkärin tehtävä työeläkeyhtiö Varmassa sekä osastolääkärin tehtävä A-klinikka Oy:n Päihdesairaalassa.
– Satojen eri kokoisten yritysten konsultaatiot vuosien varrella ovat vahvistaneet näkemystäni siitä, että yritysten työkykyjohtamisessa on edelleen kehitettävää. Vaikka työterveys on yritykselle tärkeä tuki, työkykyjohtamisen pitää olla yrityksen omissa näpeissä. Tavoitteenani on tukea Elon asiakasyrityksiä työkykyjohtamisen ja työterveysyhteistyön kehittämisessä yhdessä muiden elolaisten kanssa, sanoo Rokkanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liisamari KrügerYlilääkäri
020 7035 547Kristiina NieminenViestinnän suunnittelupäällikkö
040 586 8778kristiina.nieminen@elo.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin 520 000 työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme 240 000 eläkkeensaajasta ja 25 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Elo syntyi 1.1.2014, kun Eläke-Fennia ja LähiTapiola Eläkeyhtiö fuusioituivat. www.elo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Kelan päivärahojen määräytyminen muuttuu – tunnetko nämä yrittäjä-äideille tärkeät faktat?4.12.2019 06:32:00 EET | Tiedote
Yrittäjän sosiaaliturvalle tärkeän YEL-työtulon nostaminen vain muutamaa kuukautta ennen äitiyslomaa ei enää ensi vuonna takaa yrittäjänä työskentelevien äitien perheille riittävää toimeentulon turvaa. Syynä ovat Kelan päivärahaetuuksiin tulevat muutokset.
YEL on itsensätyöllistäjällekin monen turvan vakuutus29.11.2019 10:00:00 EET | Tiedote
Ylivoimaisesti suurin osa kevytyrittäjistä haluaisi, että heidän vakuutusasiansa hoidettaisiin palkanmaksun yhteydessä. Tämän toiveen täyttämiseen tähtää työeläkeyhtiö Elon ja laskutuspalveluyritys Eezy Kevytyrittäjien tuore yhteistyösopimus itsensätyöllistäjien työeläkevakuuttamisen hoitamisesta.
Elon hallitukseen uusia jäseniä 1.1.202027.11.2019 10:07:06 EET | Tiedote
Elon hallintoneuvosto päätti kokouksessaan 26.11. hallituksen jäsenvalinnoista kaudeksi 2020–2022. Kokouksessa valittiin myös hallintoneuvostolle uusi puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja.
Näin pidät huolta selästäsi – työeläkeyhtiön vakuutuslääkärin neljä vinkkiä arkeen5.11.2019 06:55:00 EET | Tiedote
Selkäkivut vievät monet lääkärin vastaanotolle hakemaan helpotusta ja aiheuttavat jopa työkyvyttömyyttä. Kelan tilastojen mukaan vuonna 2018 yli 19 000 ihmistä sai sairauspäivärahaa selkäsärkyjen vuoksi keskimäärin 31 arkipäivän ajan.
Leskeneläke saattaa jopa jäädä hakematta – viisi faktaa perhe-eläkkeestä31.10.2019 07:07:00 EET | Tiedote
Lähitulevaisuudessa uudistettava perhe-eläke on todennäköisesti heikoiten tunnettu eläkelaji, vaikka vuonna 2018 perhe-eläkkeensaajia oli Eläketurvakeskuksen mukaan yhteensä lähes 270 000. Riippuen saajasta perhe-eläkkeestä käytetään myös nimityksiä leskeneläke ja lapseneläke. Erityisesti leskeneläkkeen määrä saattaa yllättää sitä hakevan.
Elos placeringar avkastade 9,4 procent29.10.2019 12:55:15 EET | Tiedote
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsintäkter var i januari–september 9,4 procent (2,2 procent 1.1–30.9.2018), dvs. 2,1 miljarder euro. Placeringarnas marknadsvärde steg till 25 (24) miljarder euro. Avkastningen var 2,0 (1,4) procent under det tredje kvartalet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme