Tapahtuma-alan ammattilaisia kannustetaan takaisin alalle uudella täydennyskoulutuksella

Tapahtumaosaamisen kehittäminen tapahtumassa oppimisen avulla (TAOTAO) on koulutus, jossa tapahtuma-alan työntekijöiden osaamista syvennetään ja laajennetaan kouluttamalla heitä ajantasaisilla kursseilla sekä partneriverkoston toimijoiden tapahtumissa suoritettavalla harjoittelulla.
– Koulutus kehittää valmiuksia erityisesti omaa ydinosaamista lähellä oleviin uusiin työtehtäviin. Osaamisen ja verkostojen vahvistamisella parannetaan mahdollisuuksia ympärivuotiseen työllistymiseen, kertoo TAMKin Liiketalous ja media -yksikön osaamispäällikkö Timo Kivikangas.
Koulutuksen rahoittaa Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus (JOTPA). Osallistujille maksuttoman täydennyskoulutuksen laajuus on 25 opintopistettä, ja se toteutetaan kaksi kertaa vuosina 2023 ja 2024. Tavoitteena on kouluttaa yhteensä 60 henkilöä takaisin alalle. Koulutuksen voi suorittaa myös työn ohessa. Ensimmäinen toteutus alkaa maaliskuussa 2023, ja opiskelijat valitaan tammi–helmikuussa 2023.
Hankkeessa pyritään luomaan Pirkanmaan alueen tapahtuma-alan toimijaverkosto ja sen toimintamalli. Erilaisia tapahtumajärjestäjiä ja palveluiden tuottajia tuodaan yhteen.
Hankkeen sidosryhmiä ovat Tampereen Messut, Tampere-talo, Tampereen kaupungin tapahtumatoimisto, Tampereen Musiikkijuhlat, Akun Tehdas, G Livelab, Nem Agency, Tampereen Kulttuurikamari, Tampereen Pyrintö ja Ilves sekä taustaorganisaatiot LiveFin ja Finland Festivals.
Lisäosaamista akuutteihin osaamistarpeisiin
TAOTAO-koulutuksen kohderyhminä ovat tapahtuma-alalla toimineet ja toimivat freelancerit sekä puoliammattilaiset, mutta myös osa- tai täysiaikaisesti alalla työskentelevät, jotka haluavat täydentää osaamistaan. Alan koulutuksesta vastikään valmistuneetkin ovat soveltuvaa kohderyhmää.
Sisältöjen suunnittelussa selvitettiin alan akuutteja osaamistarpeita alan yrityksiltä, organisaatioilta ja saatavilla olleista selvityksistä. Sisältöön vaikuttivat myös TAMKin hankevalmistelutiimin omakohtaiseen kokemukseen perustuvat havainnot.
– Asiat ovat edenneet hämmästyttävän nopeasti, kun tunnistettiin aito tarve ja ongelmat, joiden helpottamiseen tähdätään, Timo Kivikangas sanoo.
Koulutuksen alustavia sisältöteemoja ovat AV-tuotannon perusteet, tapahtumaturvallisuus, vastuullisuus, asiakaskokemus, kaupallistaminen, tuotantoprosessien osien johtaminen ja toteutus sekä harjoittelut. Harjoitteluissa tuodaan yhteen tapahtumia järjestävät tahot ja potentiaalinen työvoima.
Opetussuunnitelmaa hiotaan edelleen mukana olevan partneriverkoston kanssa mahdollisimman ajankohtaisen koulutuspaketin tuottamiseksi. Tässä hiomisessa keskeisessä roolissa ovat hankkeen projektipäällikkö Antti Haapio ja projektikoordinaattori Jukka Holm lukuisten opettajien ja partneriverkoston lisäksi.
Muitakin samankaltaisia hankkeita on alkamassa JOTPA-rahoituksella: pääkaupunkiseudulla S4LT ja Limelight ja Tampereella Ahlmanin Elämystaitaja-hanke. Näiden hankkeiden kanssa TAOTAOssa tehdään mahdollisesti yhteistyötä.
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Antti Haapio, TAOTAO-hanke, TAMK, antti.haapio@tuni.fi, p. 050 560 6643.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Yli 5000 hakijaa TAMKiin korkeakoulujen syksyn yhteishaussa12.9.2025 09:42:34 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Tampereen ammattikorkeakoulun hakukohteisiin tuli 5012 hakemusta. Tammikuussa alkaviin opintoihin on yhteensä 680 aloituspaikkaa.
Elämystalouden ilmiöitä -seminaari linjasi suuntaviivoja elämystalouden tulevaisuuteen11.9.2025 12:48:14 EEST | Tiedote
Elämystalouden nykytilaa ja tulevaisuutta pohdittiin 2.9.2025 Tampereen ammattikorkeakoululla järjestetyssä seminaarissa. Mukana oli laaja joukko alan asiantuntijoita: tutkijoita ja opettajia Tampereen korkeakouluyhteisöstä, edustajia alan kärkiyrityksistä sekä TAMKin uuden elämystalouden ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opiskelijoiden monialainen joukko.
TAMK ja Tampereen yliopisto aloittavat tohtorikoulutusyhteistyön10.9.2025 07:57:15 EEST | Tiedote
Suomessa on todettu tarve lisätä ja tehostaa tutkijakoulutusta osaavan työvoiman saatavuuden varmistamiseksi. Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston tohtorikoulutusyhteistyö vahvistaa molempien organisaatioiden tutkimusosaamista, edistää niiden tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaa (TKI) ja tukee monipuolisen rahoituksen hankkimista.
Tampereen ammattikorkeakoulun uudet opiskelijat on valittu7.7.2025 09:08:27 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun syksyllä alkaviin koulutuksiin valittiin lähes 3000 opiskelijaa. Opiskelijoita on kevään aikana valittu monessa eri haussa. Seuraava hakumahdollisuus avautuu syksyllä.
Hukkakahvista painoväriä: suomalaisinnovaatio uudistaa pakkauspainatusta23.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kahvista painoväriä! Suomalaiskumppaneiden yhteistyö on johtanut uuteen innovaatioon, jossa paahdetun kahvin sivuvirroista tuotettua bioväriä on hyödynnetty kuitupohjaisten pakkausten fleksopainatuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme