Tartuntatautilain vaikutukset saaristoliikenteessä
Tartuntatautilain muutoksella saaristoliikenteen palveluiden tarjoajat velvoitetaan huolehtimaan toiminnassaan toimenpiteistä koronavirustaudin leviämisen estämiseksi. Muutos tuli voimaan 22.2.2021 ja velvoitteet ovat voimassa 30.6.2021 asti.
Tartuntatautilain muutoksella saaristoliikenteen palveluiden tarjoajat velvoitetaan huolehtimaan toiminnassaan toimenpiteistä koronavirustaudin leviämisen estämiseksi. Muutos tuli voimaan 22.2.2021 ja velvoitteet ovat voimassa 30.6.2021 asti.
Lain mukaisesti:
- Palveluntuottajat velvoitetaan huolehtimaan riittävistä turvaväleistä > tarvittaessa rajoitettava alusten henkilökapasiteettia
- Asiakkaat otetaan kyytiin saapumisjärjestyksessä kapasiteetin rajoissa, kuten normaalistikin
- Rajoitusvelvoitteen perustuvat tartuntatautilakiin ja ovat pakollisia
Tartuntatautilain muutoksella liikenteen palveluiden tarjoajat velvoitetaan huolehtimaan toiminnassaan toimenpiteistä koronavirustaudin leviämisen estämiseksi. Muutos tuli voimaan 22.2.2021 ja velvoitteet ovat voimassa 30.6.2021 asti. Ensisijaisesti palveluntuottajat velvoitetaan huolehtimaan riittävistä turvaväleistä. Asetettujen velvoitteiden perusteella palveluntuottajien on rajoitettava maantielauttojen yhteysalusten henkilökuljetuskapasiteettia turvavälien mahdollistamiseksi.
Lisätietoa velvoittavista toimenpiteistä ja valvonnasta: https://www.traficom.fi/fi/ajankohtaista/hygienia-ja-valjyystoimenpiteet-pakollisiksi-liikenteen-palveluiden-tarjoajille
Luettelo tartuntatautilain velvoitteiden vaikutuksista yhteysalus- ja maantielauttaliikenteessä reitti- ja aluskohtaisesti:
Yhteysalusreitit:
Velkuan reitti:
M/S Kaita, sisätiloissa 17/50 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Rymättylän reitti:
M/S Isla, 40/100 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Iniön reitti:
M/S Satava, sisätiloissa 20/80 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Houtskarin reitti:
M/S Hitis, 12/43 henkilöä
M/S Karolina, 12/28 henkilöä (ei tällä hetkellä liikenteessä)
Nauvon pohjoinen reitti:
M/S Merituuli/M/S Kokkomaa, sisätiloissa 8/50 henkilöä ja kokonaismatkustajamäärä 40/99 henkilöä.
Suositellaan omissa ajoneuvoissa olemista tai kannella.
Korppoon reitti:
M/S Fiskö, sisätiloissa 18/36 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Huomio!
Matkustajien on tehtävä Fiskö alukselle henkilö- ja autopaikkavaraus soittamalla aluksen numeroon 044 761 8000. Numeroon vastataan aluksen liikennöintiaikana.
Utön reitti:
M/S Baldur, 100/195 henkilöä
Nauvon eteläinen reitti:
M/S Nordep, sisätiloissa 20/78 henkilöä
Nauvon poikittainen reitti
ilmatyynyaluksissa max 4 matkustajaa. Sama perhe 5 matkustajaa.
Cheri, 6 matkustajaa (ei tällä hetkellä liikenteessä)
Myrskylintu, 15 matkustajaa (ei tällä hetkellä liikenteessä)
Paraisten reitti:
M/S Viken, sisätiloissa 9/20 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Hiittisten reitti:
M/S Stella, sisätiloissa 40/100 henkilöä
Ajoneuvossa on lisäksi mahdollisuus matkustaa.
Porvoo-Sipoo reittialue:
ilmatyynyaluksissa max 4 matkustajaa. Sama perhe 5 matkustajaa.
Kotkan-Pyhtää reitti:
M/S Otava, sisätiloissa 50/132 henkilöä
M/S Tekla I, sisätiloissa 30/100 henkilöä
Odotustila Kotkan kuusisessa 4 henkilöä.
Lautta-alusreitit, joilla matkustamo on käytössä:
Iniö- Kustavi
Aura, matkustamo 15 + 2 henkilöä
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Kasnäs- Hiittinen
Aurora, matkustamo 15 + 2 henkilöä
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Hailuoto
Merisilta, matkustamo 14 henkilöä
Meriluoto, matkustamo 9 henkilöä
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Parainen- Nauvo
Elektra, matkustamo 2+2 henkilöä
Sterna matkustamo ei aktiivikäytössä ko. reitillä.
Falco matkustamo ei aktiivikäytössä ko. reitillä.
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Korppoo- Houtskari- Norrskata
Stella, matkustamossa 20 henkilöä
Mergus, matkustamossa 18 henkilöä
Galtby odotustila 3 henkilöä
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Lossireitit:
Palvan lossi
(säänsuoja koululapsille) 15/30 henkilöä.
Ajoneuvomäärässä ei rajoituksia
Lisätietoja saa suoraan aluksilta ja palveluntuottajilta.
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Valkoposkihanhimuutossa huippuvaihe17.5.2022 13:10:04 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhia muutti ennusteen mukaisesti viime viikolla paljon. Iso osa jatkoi Suomen yli tai ohi Venäjälle. Paikalliset hanhet ovat keskittyneet Pohjois- ja Etelä-Karjalaan, jossa nyt on karkeasti arvioiden 40 % Barentsinmeren yli miljoonaisesta pesimäkannasta. Koko kevään paikallisten valkoposkihanhien yhteismäärä on kuitenkin edelleen selvästi alhaisempi kuin huippuvuonna 2020.
Kipsi-projektet utvidgas till att omfatta hela Finlands kustområde - ansökan öppnas 1.6.202217.5.2022 10:00:00 EEST | Tiedote
De gipshögar som är bekanta från åkrarna i Sydvästra Finland kan i år ses på nya områden. Kipsi-projektet utvidgas till Östra Nyland, Satakunta, Tavastland, Sydöstra Finland, Birkaland och de österbottniska landskapen. Ansökan om avgiftsfri gipsbehandling öppnas för jordbrukare 1.6.2022.
Kipsi-hanke laajenee koko Suomen rannikkoalueelle - haku aukeaa 1.6.202217.5.2022 10:00:00 EEST | Tiedote
Lounais-Suomen pelloilta tuttuja kipsikasoja nähdään tänä vuonna uusilla alueilla. Kipsi-hanke laajenee Itä-Uudellemaalle, Satakuntaan, Hämeeseen, Kaakkois-Suomeen, Pirkanmaalle sekä Pohjanmaan maakuntiin. Maksuttoman kipsikäsittelyn haku aukeaa viljelijöille 1.6.2022.
Pinnoitettuja maanteitä kunnostetaan sorateiksi (Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu)17.5.2022 09:42:59 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa kunnostetaan vähäliikenteisiä, ohuesti pinnoitettuja (ns. SOP-tie) maanteitä sorateiksi kuluvan kesän aikana. Kunnostettavien teiden yhteispituus on 17 km.
Rantarakentamisessa huomioitava saimaannorpan lisääntymis- ja levähdyspaikat (Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Kaakkois-Suomi)17.5.2022 09:00:00 EEST | Tiedote
Kuntien kaavoituksessa ja rakentamisen luvituksessa on huomioitava erittäin uhanalaisen norpan lisääntymis- ja levähdyspaikat, joiden hävittäminen ja heikentäminen on luonnonsuojelulain nojalla kiellettyä. Lisääntymis- ja levähdyspaikoilla tarkoitetaan poikas- ja makuupesiä sekä karvanvaihdon aikaisia makuukiviä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme