Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinto Kempowerille

Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinto myönnetään vuosittain tunnustuksena suomalaisille, kansainvälisesti menestyville yrityksille tai yhteisöille. Ehdotuksia ehdokkaiksi antoivat elinkeinoelämän eri järjestöt. Kempowerin lisäksi palkittiin perheyritys K. Hartwall Oy Ab, Andritz Oy ja Kasvuryhmä Suomi ry.
”Kansainvälisen menestyksen lisäksi arvioinnissa painotettiin tänä vuonna kestävää kehitystä ja toiminnan eettisyyttä, vaikutuksia suomalaisen osaamisen, innovointiin, työllisyyden kehittymiseen sekä ulkomaisiin investointeihin. Palkitut yritykset ovat pystyneet jatkamaan tervettä liiketoimintaa koronakriisistä ja Ukrainan sodasta huolimatta”, sanoo Team Finland -johtoryhmän puheenjohtaja ja osastopäällikkö Ilona Lundström työ- ja elinkeinoministeriöstä.
Lopullisen ehdotuksen palkittavista yrityksistä ja yhteisöistä tekivät presidentille Team Finland -verkoston toimijat, Business Finland, ELY-keskukset, Finnvera ja ulkoministeriö.
”Maailmalla on kasvava kysyntä kestäville ratkaisuille. Palkitut yritykset ovat rohkeasti kehittäneet osaamistaan ratkaista viheliäisiä ongelmia. On hienoa nähdä, että voimme Suomessa olla kokoamme suurempi kestävyyshaasteiden selättäjä ja tällä tavoin vauhdittaa vientiämme”, toteaa Nina Kopola, Business Finlandin pääjohtaja ja Team Finland -verkoston varapuheenjohtaja.
Tulokasyrityksenä palkittu Kempower suunnittelee ja valmistaa sähköajoneuvojen pikalatausratkaisuja. Yhtiö on kasvanut nopeasti sähköisen liikenteen mahdollistajaksi.
Kempowerin toimitusjohtaja Tomi Ristimäki kommentoi palkintoa:
”Kempowerin tavoitteena on vauhdittaa sähköiseen liikenteeseen siirtymistä tarjoamalla maailman halutuimpia sähköautojen latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Sähköinen liikenne on meille totta jo tänään – ratkaisumme on kehitetty maailmaan, jossa sähköautoja, -busseja ja -rekkoja on liikenteessä paljon enemmän kuin nykyisin.”
”Kansainvälistymisemme on ollut nopeaa. Olemme onnistuneet skaalaamaan Lahdessa sijaitsevaa tuotantoamme ja lähialueelle muodostunutta alihankintaketjuamme kasvun mukana. Palkinnon taustalla on lukematon määrä työtunteja ja haasteiden ratkaisua, josta tiimimme on selvinnyt yhdessä asiakkaiden ja muiden sidosryhmien kanssa. Tätä työtä tulemme jatkamaan ja kasvun tueksi tarvitsemme myös jatkossa työntekijöitä kaikkialle organisaatioon Suomessa ja Suomen ulkopuolella.”
”Toivon, että me toimisimme esimerkkeinä suomalaisille yrityksille ja loisimme uskoa siihen, että kasvu ja kansainvälistyminen on mahdollista jopa globaalien kriisien keskellä. Suomalaista osaamista tarvitaan ja kestäville ratkaisuille on kysyntää – nyt ja tulevaisuudessa.”
Kuvia yrityksistä: https://businessfinland.kuvat.fi/i/wmc4eM7Xt5uFVE8krAG2NgUsDSBfa93h
Presidentin kanslian kuvatili: https://www.flickr.com/photos/tpkanslia/
Lisätietoja:
Team Finland:
Risto Huhta-Koivisto, Senior Advisor, Business Finland, risto.huhta-koivisto@businessfinland.fi, +358 40 343 3347
Kempower:
Paula Savonen, viestintäjohtaja, Kempower, paula.savonen@kempower.com, +358 400 343 851
Team Finland:
Team Finland -verkosto edistää Suomen ja suomalaisten yritysten menestymistä maailmalla. Verkosto tukee julkisrahoitteisilla palveluillaan yrityksiä kansainvälistymisessä, houkuttelee Suomeen investointeja ja rakentaa Suomi-kuvaa maailmalla. Tutustu Team Finlandiin ja sen palveluihin www.team-finland.fi
Kempower:
Kempower suunnittelee ja valmistaa DC-tasavirtapikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille ja sähkökäyttöisille koneille. Olemme omistautuneita sähköajoneuvojen harrastajia, joilla on syvä ymmärrys latausmarkkinasta ja käytännönläheinen asenne tekemiseen. Tuotekehityksen ja tuotannon juuret ovat Suomessa, ja suurin osa materiaaleistamme ja komponenteistamme hankitaan paikallisesti. Palvelemme kaikkia sähköajoneuvoja henkilöautoista ja hyötyajoneuvoista kaivoskoneisiin, veneisiin ja moottoriurheiluun. Kemppi Groupin 70 vuoden kokemus DC-virtalähteiden kehittämisestä asettaa korkeat laatuvaatimukset tuotesuunnittelullemme ja käyttäjäkokemuksen kehittämiselle. Kempower on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. www.kempower.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula SavonenViestintäjohtajaKempower
Puh:+358 29 0021900paula.savonen@kempower.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj
Kempowerista Allegon ensisijainen kumppani, yhteistyön ensimmäiset pikalatausasemat aloittavat toimintansa Euroopassa syyskuussa 20252.7.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Allego on valinnut Kempowerin ensisijaiseksi sähköautojen latausratkaisujen toimittajaksi. Ensimmäiset pikalatausasemat avataan Tanskassa vuoden 2025 kolmannella vuosineljänneksellä, ja niissä käytetään Kempowerin suuritehoisia modulaarisia DC-latausjärjestelmiä. Seuraavassa vaiheessa käyttöönottoa laajennetaan Pohjoismaihin, Benelux-maihin ja Ranskaan.
Kempower becomes preferred partner for Allego with first official fast charging projects launching across Europe2.7.2025 09:30:00 EEST | Press release
Kempower has been selected as one of Allego’s preferred EV charging solutions suppliers. Initial fast charging sites in Denmark to go live during the third quarter of 2025, using Kempower’s high-power modular DC charging systems. Further deployment phase includes projects in the Nordics, the Benelux, and France.
Kempower celebrates huge milestone as it surpasses 26 million EV charging sessions across its global network26.6.2025 09:30:00 EEST | Press release
Kempower chargers have delivered 1 billion kWh of energy during more than 26 million charging sessions across its global network - equating to significant fuel savings The data, collected by Kempower’s ChargEye software, shows steady but significant growth in charger usage in recent years Building on recent uptake levels, the company expects to surpass 50 million charging sessions during 2026
Kempower juhlistaa merkittävää virstanpylvästä – yli 26 miljoonaa latauskertaa yhtiön maailmanlaajuisessa laturiverkostossa26.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Kempowerin laturit ovat toimittaneet lähes 1 miljardia kWh energiaa yli 26 miljoonalla latauskerralla maailmanlaajuisesti – mikä vastaa merkittäviä polttoainesäästöjä Kempowerin ChargEye-ohjelmiston keräämä data osoittaa tasaista kasvua Kempowerin laturien käytössä viime vuosina Viimeaikaisen latauskertojen kasvun pohjalta yhtiö odottaa ylittävänsä 50 miljoonan latauskerran rajan vuoden 2026 aikana
Kempower to Supply Charging Hardware to Skycharger EV Fast Charging Hub at San Francisco International Airport25.6.2025 09:30:00 EEST | Press release
DURHAM, North Carolina, US, 25th June 2025 – Leading DC fast-charging solutions provider Kempower is proud to announce a strategic collaboration with Skycharger, an electric vehicle charging infrastructure developer, at San Francisco International Airport (SFO).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme