Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puhe YK:n ilmastokokouksen metsä- ja maankäyttösektoria koskevassa valtionjohtajien kokouksessa 2. marraskuuta 2021
Puhuttu englanniksi
Hyvät naiset ja herrat,
on kunnia saada olla seurassanne täällä tänään. Tämä konferenssi voi olla käännekohta taistelussamme ilmastonmuutosta vastaan. Ja sellainen siitä tulee, jos muutamme tavoitteemme toiminnaksi.
Toivon, että tästä konferenssista tulee myös se hetki, jona asetamme metsät keskiöön etsiessämme ratkaisuja sekä ilmastonmuutoksen että luontokadon aiheuttamaan kriisiin.
Suomalaisille tämä aihe on erityisen lähellä sydäntä. Onhan pinta-alastamme 75 prosenttia metsien peittämää. Metsät ovat monella tavalla elinehtomme. Niillä on ollut olennainen merkitys Suomen taloudellisen ja sosiaalisen kehityksen kannalta – ja ehkä ne ovat myös yksi syy siihen, että suomalaiset ovat maailman onnellisin kansa. Metsillä on myös merkittävä osa sen kannalta, että saavutamme ilmastoneutraaliustavoitteemme vuoteen 2035 mennessä.
Yhteiskunnan muuttuessa metsätaloutemme on siirtynyt puutavarasta jalostettujen puutuotteiden valmistukseen. Viimeisimpien innovaatioiden joukkoon kuuluvat puukuidut, jotka voivat korvata puuvillan tekstiilien tuotannossa. Myös rakennus- ja pakkausalalla puupohjaiset tuotteet tarjoavat kestäviä vaihtoehtoja.
Suomen metsävarat kasvavat jatkuvasti. Metsiemme vuotuinen kasvu on yli kaksinkertaistunut 1950-lukuun nähden. Suomessa istutetaan vuosittain 150 miljoonaa puuta. Vuosikymmenen aikana se tarkoittaa yli miljardia. EU pyrkii kaksinkertaistamaan vuosittain kasvatettujen puiden määrän 300 miljoonasta 600 miljoonaan.
Oma esimerkkimme osoittaa, että voimme hyödyntää metsiämme taloudellisesti samalla kun lisäämme myös niiden positiivisia ilmastovaikutuksia. Metsät ovat monin tavoin hyvä sijoitus.
Investoimme metsiimme myös tulevaisuudessa. Meillä on parhaillaan käynnissä 96 miljoonan euron ohjelma, jossa tutkitaan ja pilotoidaan toimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi ja siihen sopeutumiseksi maankäyttösektorilla.
Teemme myös yhteistyötä useiden muiden maiden kanssa selvittääksemme, kuinka metsien käyttö voisi hyödyttää sekä taloutta että ilmastoa. Viimeksi olen keskustellut aiheesta Presidentti Putinin kanssa.
Globaalilla tasolla suomalainen vaikuttavuussijoittaja Finnfund tekee investointeja kestävään metsätalouteen kehitysmaissa. Finnfund on maailman ensimmäinen kehitysrahoittaja, jolla on hiilinegatiivinen sijoitussalkku, joka suurelta osin perustuu metsätalousinvestointeihin.
Ei ole helppo tehtävä kääntää maailmantaloutta metsäpositiivisuuden suuntaan, mutta Suomen esimerkki osoittaa, että se on mahdollista. Olemme valmiina jakamaan omaa asiantuntemustamme. Tämä aihe on maailman johtajien huomion arvoinen. Ja metsiin kannattaa aina sijoittaa.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tasavallan presidentin kanslia
President Stubbs statsbesök i Nederländerna kommer att fokusera på de bilaterala relationerna och den övergripande säkerheten18.11.2025 10:26:59 EET | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 81/2025 18.11.2025 Republikens president Alexander Stubb gör tillsammans med sin maka Suzanne Innes-Stubb ett statsbesök till Nederländerna 11–12 december 2025 på inbjudan av kung Willem-Alexander. Besöket kommer att fokusera på att stärka de bilaterala relationerna mellan Finland och Nederländerna, den övergripande säkerheten, energi- och sjöfartsindustrin och stödet till Ukraina. Kung Willem-Alexander och drottning Máxima tar emot presidentparet vid en välkomstceremoni i Amsterdam på torsdag morgon den 11 december. Ceremonin kan följas utanför Kungliga slottet på Dam-torget kl. 10.30 lokal tid. Republikens president kommer också att lägga ner en krans vid Nationalmonumentet på Dam-torget. Efter välkomstceremonierna besöker president Stubb Amsterdams universitet, där han håller en föreläsning om det multilaterala samarbetet och omvälvningen i världspolitiken och träffar studerande. På eftermiddagen kommer presidentparet och kungaparet att
Presidentti Stubbin valtiovierailulla Alankomaissa esillä kokonaisturvallisuus ja kahdenvälisten suhteiden tiivistäminen18.11.2025 10:26:59 EET | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 81/2025 18.11.2025 Tasavallan presidentti Alexander Stubb tekee yhdessä puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa valtiovierailun Alankomaihin 11.–12. joulukuuta 2025 kuningas Willem-Alexanderin kutsusta. Vierailulla esillä ovat Suomen ja Alankomaiden kahdenvälisten suhteiden tiivistäminen, kokonaisturvallisuus, energia- ja meriteollisuus sekä tuki Ukrainalle. Kuningas Willem-Alexander ja kuningatar Máxima ottavat presidenttiparin vastaan valtiovierailuun kuuluvin seremonioin torstaiaamuna 11. joulukuuta Amsterdamissa. Tilaisuutta on mahdollista seurata kuninkaanlinnan edustalla Dam-aukiolla kello 10.30 paikallista aikaa. Tasavallan presidentti laskee myös seppeleen kansallismuistomerkille Dam-aukiolla. Vastaanottoseremonioiden jälkeen presidentti Stubb vierailee Amsterdamin yliopistolla, jossa hän luennoi monenkeskisestä yhteistyöstä ja kansainvälisen politiikan murroksesta sekä tapaa opiskelijoita. Iltapäivällä presidenttipari ja kuningaspari tutu
President Stubb’s state visit to the Netherlands to focus on strengthening bilateral relations and advancing comprehensive security18.11.2025 10:26:59 EET | Press release
Office of the President of the Republic of Finland Press release 81/2025 18 November 2025 President of the Republic of Finland Alexander Stubb, accompanied by his spouse Suzanne Innes-Stubb, will pay a state visit to the Netherlands on 11–12 December 2025 at the invitation of His Majesty King Willem-Alexander of the Netherlands. The visit will address issues such as further strengthening the bilateral relations between Finland and the Netherlands, comprehensive security, the energy and maritime industries, and support for Ukraine. In the morning of Thursday 11 December, King Willem-Alexander and Queen Máxima will welcome the presidential couple with a ceremonial reception in Amsterdam. The public can follow the ceremony in front of the Royal Palace on Dam Square at 10.30 local time. As part of the program, President Stubb will later lay a wreath on the National Monument on Dam Square. After the reception ceremonies, President Stubb will visit the University of Amsterdam, where he will
Porträttbyst av president Niinistö avtäcktes i Presidentens slott14.11.2025 15:40:11 EET | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 80/2025 14.11.2025 En porträttbyst av president Sauli Niinistö avtäcktes i Presidentens slott fredagen den 14 november 2025. Bronsbysten har skapats av skulptören Matti Peltokangas. Bysten är placerad i slottets Atrium tillsammans med byster av republikens alla tidigare presidenter.
Presidentti Niinistön rintakuva paljastettiin Presidentinlinnassa14.11.2025 15:40:11 EET | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 80/2025 14.11.2025 Presidentti Sauli Niinistön rintakuva paljastettiin Presidentinlinnassa perjantaina 14. marraskuuta 2025. Pronssisen rintakuvan teki kuvanveistäjä Matti Peltokangas. Rintakuva on sijoitettu Presidentinlinnan Atriumiin, jossa ovat esillä entisten tasavallan presidenttien rintakuvat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme