Teollisuusautomaatio murroksessa – Schneider Electric esittelee uuden, ohjelmistokeskeisen automaatiokonseptin Teknologia 22 -messuilla

- Pohjoismaiden johtava teknologiatapahtuma Teknologia 22 järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 3.–5.5.2022.
- Schneider Electricin asiantuntijoiden puheenvuoroissa käsitellään ohjelmistokeskeistä automaatiota teollisuuden sovelluksissa.
- Uutuutena esittelyssä ohjelmistokeskeiseen automaatioon perustuva EcoStruxure™ Automation Expert -alusta.
- Schneider Electricin messuosastolla on nähtävillä muun muassa Disc Tracking -liikkeenhallintarobotti ja Aalto-yliopiston robottidemo, joka on koodattu ohjelmistokeskeisellä automaatiolla.
Tiedote, 28.4.2022 – Teknologia 22 -messujen teemana on tänä vuonna Kestävän huomisen ratkaisut. Kestävän kehityksen edelläkävijä Schneider Electric esittelee messuosastollaan ja puheenvuoroissaan automaatioratkaisun, jonka avulla teollisuuden toimijat voivat merkittävästi vähentää toimitusketjujen epävarmuuden vaikutusta sekä edistää digitalisaatiota ja älykästä tuotantoa, yksinkertaistaa IT/OT-integraatiota ja helpottaa työvoiman saatavuutta.
Messutiistaina 3.5. klo 9.50 Marko Latvasalo ja Tommi Niininen keskustelevat Tech Cornerissa siitä, miten OPC UA näkyy ohjelmistokeskeisessä automaatiossa ja teollisuuden sovelluksissa. Keskiviikkona 4.5. klo 14 XPlanar-lavalle nousevat Harri Rajaniemi ja Tuomas Korhonen, jotka avaavat ohjelmistokeskeisen teollisuusautomaation tulevaisuudennäkymiä.
Schneider Electricin asiantuntijakeskusteluissa keskitytään tämän hetken olennaisimpiin teollisuusautomaation kysymyksiin. Kaikkia alan toimijoita koskettavat teollisuuskomponenttien saatavuusongelmat aiheuttavat häiriöitä teollisuusautomaation kentälle. Schneiderin IEC61499-standardiin pohjautuvat automaatioratkaisut vähentävät olennaisesti riippuvuutta yksittäisistä tuotteiden tai palveluiden toimittajista.
Schneiderin asiantuntijat kertovat lisäksi siitä, miten digitalisaatio ja datan hyödyntäminen voivat lisätä tuotannon tehokkuutta. Ohjelmistokeskeisen automaation ratkaisuilla voidaan helpottaa myös teollisuusautomaation osaajapulaa.
Tapaa Schneiderin asiantuntijoita sekä tutustu demoihin ja uutuuksiin
Messuosastolla (paikka 6f18) on tavattavissa laaja joukko Schneider Electricin asiantuntijoita. Osastolla pääsee tapaamaan myös Schneiderin kumppaniyrityksiä, joista tänä vuonna mukana ovat Nodeon, Onninen, Tas-Power ja YSP.
Yksi tapahtuman kiinnostavimpia uutuuksia on EcoStruxure™ Plant Advisor, modulaarinen IIoT-alusta, jonka avulla IT/OT-integraatio on helppo toteuttaa eri tuotantolaitosten ja -järjestelmien välillä. Plant Advisor antaa teollisuusyrityksille reaaliaikaisen kuvan tärkeimmistä mittareista, joiden avulla tuotantoa ja liiketoimintaa voidaan optimoida.
Schneider Electric investoi viime vuonna miljoona euroa Aalto-yliopiston Factory of the Future -yksikön ohjelmistoihin, lisensseihin ja opetukseen. Messuilla nähdään yliopistolla tehty EcoStruxure™ Automation Expert -ratkaisua hyödyntävä robottidemo, joka on koodattu ohjelmistokeskeisellä automaatiolla.
Lisäksi tapahtumassa pääsee tutustumaan muihin Scheiderin ratkaisuihin, kuten itsediagnosoivaan Tesys Giga -moottorikäynnistimeen ja digitaaliseen EcoStruxure Machine Expert Twin -virtuaalimallintamistyökaluun. Demoalueella voi myös seurata Disc Tracking -liikkeenhallintarobottia, joka suoriutuu synkronoiduista liikesarjoista huippunopeuksilla.Lisäksi nähtävillä on kaappiin asennettava Altivar™ Process Modular (APM) -taajuusmuuttaja (75 kW–2 600 kW), joka parantaa laitteistojen suorituskykyä ja pienentää käytöstä aiheutuvia kuluja prosessien optimoinnilla.
Lisätietoja
Teknologia 22 -messut https://teknologia.messukeskus.com/
Tuomas Korhonen
Head of Marketing
Tuomas.korhonen@se.com, puh. 040 544 2943
Yhteyshenkilöt
Sirpa IkolaVP Global Marketing, Nordic Baltic Zone
Puh:+358 40 638 6639sirpa.ikola@se.comKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tietoa Schneider Electricistä
Schneider Electric on kansainvälinen energiateknologiajohtaja, joka mahdollistaa kestävän kehityksen kaikille sähköistämällä, automatisoimalla ja digitalisoimalla jokaisen toimialan, yrityksen ja kodin. Sen teknologiaratkaisujen avulla rakennukset, datakeskukset, tehtaat, infrastruktuuri ja sähköverkot voivat toimia avoimina, yhteen liitettyinä ekosysteemeinä, mikä parantaa suorituskykyä, häiriönsietoa ja vastuullisuutta. Schneider Electricin ratkaisuvalikoima kattaa älykkäät laitteet, ohjelmistokeskeiset arkkitehtuurit, tekoälyjärjestelmät, digitaaliset palvelut ja konsultoinnin.
Schneider Electricillä on 160 000 työntekijää ja miljoona kumppania yli 100 maassa. Schneider Electric on toistuvasti valittu yhdeksi maailman vastuullisimmista yhtiöistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric
Schneider Electricin teknologiasuunnitelma tasoittaa tietä e-metanolipolttoaineen laajemmalle käyttöönotolle8.1.2026 10:11:00 EET | Tiedote
European Energyn ensimmäinen laatuaan oleva Kassø Power-to-X -laitos asettaa uuden standardin teollisuuden hiilidioksidipäästöjen vähentämiselle Yhteistyö nopeuttaa e-metanolin siirtymistä pilottivaiheesta maailmanlaajuiseksi, kaupallisesti kannattavaksi puhtaaksi polttoaineratkaisuksi Vahva teknologiakokonaisuus yhdistää Schneider Electricin ja AVEVA:n ratkaisut Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric on toimittanut teknologiakokonaisuuden European Energyn Kassø Power-to-X (PtX) -laitokselle, joka on maailman ensimmäinen kaupallisesti kannattava e-metanolitehdas. Schneider Electricin tulevaisuuden vaatimukset täyttävä suunnittelu tukee parannettua tuottavuutta ja kustannustehokkuutta varmistaen samalla luotettavuuden, turvallisuuden ja kestävyyden – luoden skaalautuvan mallin, joka on välttämätön vihreän energian tuotannon nopeuttamiseksi. Laitos käyttää uusiutuvaa sähköä viereisestä 304 MW Kassø Solar Parkista, joka on Pohjoismaiden suurin aurinkovoimapuisto. Laito
Vastuullisempaa kaivosteollisuutta – Schneider Electric edistää muutoksia sähköistämisellä ja digitalisoinnilla5.1.2026 08:11:00 EET | Tiedote
Kaivosteollisuus on suuren muutoksen edessä: metallien kysyntä on nousussa, mutta päästöt eivät saisi kasvaa samaan tahtiin. Sähköistämisen ja digitaalisten työkalujen avulla yritykset voivat vähentää ilmastovaikutuksiaan ja parantaa kilpailukykyään.
Asiantuntijan vinkit joulun sähkönkäyttöön: Vanhat kausivalot vaihtamalla voit säästää jopa 4 800 % sähköä22.12.2025 08:11:00 EET | Tiedote
Jouluna on syytä tarkistaa harvoin käytössä olevien kausivalojen kunto ja turvallisuus, mutta lisäksi kannattaa varmistaa myös niiden vaikutus virrankulutukseen. Schneider Electricin kaupallinen tuotepäällikkö Juhani Hallamaa suosittelee vanhojen jouluvalojen päivittämistä viimeistään tämän joulun jälkeen.
Asiantuntija: Datakeskukset tarjoavat mahdollisuuksia uusille osaajille Suomessa17.12.2025 09:23:47 EET | Tiedote
Pohjoismaiden datakeskusmarkkina kasvaa nopeasti digitalisaation ja tekoälysovellusten lisääntyvän laskentatarpeen myötä. Suomessa kehitystä tukevat vahva sähköverkko, uusiutuvat energianlähteet ja viileä ilmasto. Samalla kun datakeskusmarkkina kasvaa, tarvitaan alalle myös uudenlaista osaamista.
Motivair by Schneider Electricin uudet CDU:t vastaavat suurteholaskennan ja tekoälyn kuormitukseen15.12.2025 12:00:59 EET | Tiedote
Uudet jäähdytysnesteen jakeluyksiköt (CDU) skaalautuvat suurteholaskennan, tekoälytehtaiden ja datakeskusten tarpeisiin ja parantavat niiden tehokkuutta. Motivair by Schneider Electricillä on laaja valikoima pieneen tilaan mahtuvia ja jäähdytysteholtaan erinomaisia CDU:ita, jotka suunniteltu asennettavaksi monentyyppisiin käyttökohteisiin. CDU:iden avulla datakeskuksen jäähdytyksen optimointi on saumatonta, mikä vähentää energiankulutusta, vähentää käyttökatkoja ja alentaa käyttökustannuksia. Digitaalisen infrastruktuurin nestejäähdytysteknologian asiantuntija Motivair by Schneider Electric lanseeraa kaksi uutta jäähdytysnesteen jakeluyksikköä (CDU), jotka on suunniteltu vastaamaan suurteholaskenta- ja tekoälytyökuormien lämpötilahallinnan haasteisiin. Uudet CDU-mallit poikkeavat yhtiön aiemmista laitteista, sillä ne on suunniteltu erityisesti huoltokäytäviin asennettaviksi. Datakeskusten ylläpitäjien näkökulmasta ne parantavat joustavuutta, suorituskykyä ja integrointia laajemmassa va
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

