
Terapiatakuu-kansalaisaloitteessa on 30 000 kannatusilmoitusta
12.6.2019 08:00:00 EEST | Mielenterveyspooli | Tiedote

Terapiatakuu-kansalaisaloitteen on allekirjoittanut jo yli 30 000 ihmistä. Aloitteen nimienkeruu alkoi 20.2.2019.
Kansalaisaloitteen mukaan hoidon tarve tulee arvioida välittömästi apua haettaessa, ja oireen mukaisen terapiahoidon tulee alkaa kuukauden sisällä. Nykyisin hoidon saaminen voi kestää jopa 7-12 kuukautta.
Ehdotetussa lakimuutoksessa psykososiaalista hoitoa, kuten lyhytterapiaa, saisi jo terveyskeskuksesta. Hoidon alkamiseksi ei tarvittaisi erikoislääkärin asettamaa diagnoosia. Hoito alkaisi matalalla kynnyksellä, mikä ennaltaehkäisee oireiden syvenemistä.
"Ennen eduskuntavaaleja kaikki hallituspuolueet ilmoittivat kannattavansa Terapiatakuuta. Hallitusohjelmassa ei kuitenkaan ole asiasta tarkkaa kirjausta. Järjestöt ja kansalaiset vaativat nyt yhdessä toimintaa ja resursseja mielenterveyspalveluiden saatavuuden parantamiseen”, sanoo Alviina Alametsä, Mielenterveyspoolin projektipäällikkö ja aloitteen vireillepanija.
Aloitteen on kerättävä 50 000 kannatusilmoitusta 20.8. mennessä, jotta se etenee eduskuntaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö
Alviina Alametsä
+358 40 8286 553
alviina.alametsa@mielenterveysseura.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maistraatinportti 4 A
00240 Helsinki
+358 40 192 95 04http://www.mielenterveyspooli.fi
Mielenterveyspoolin muodostavat suomalaisen mielenterveystyön keskeiset toimijat. Verkostossa on mukana yhteensä 32 järjestöä. Mielenterveyspooli tekee väestön mielenterveyttä vahvistavaa yhteiskuntapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mielenterveyspooli
Mielenterveyspoliittinen neuvottelukunta: Nuorten tulevaisuususkon palauttaminen vaatii aitoja tekoja10.4.2026 17:15:58 EEST | Tiedote
Eduskunnan mielenterveyspoliittinen neuvottelukunta peräänkuuluttaa vastuuta ja vaatii toimia nuorten tulevaisuususkon palauttamiseksi.
Eduskunnan mielenterveyspoliittinen neuvottelukunta: Kehysriihessä tarvitaan toimia mielenterveyden vahvistamiseksi ja kansalaisyhteiskunnan turvaamiseksi25.2.2026 17:44:24 EET | Tiedote
Neuvottelukunnan mukaan hallituksen tulee muistaa mielenterveys tulevassa kehysriihessä. Neuvottelukunnan puheenjohtaja Paula Risikko muistuttaa, että edistävästä työstä ja mielenterveysongelmien ennaltaehkäisystä leikkaamalla ei synny säästöjä.
Eduskunnan mielenterveyspoliittinen neuvottelukunta: Mielenterveyspalveluita on kehitettävä laajalla ohjelmalla26.11.2025 13:12:08 EET | Tiedote
Toimivien ja tarpeenmukaisten palveluiden turvaamiseksi tarvitaan myös lainsäädännön keinoja. Neuvottelukunnan puheenjohtaja Paula Risikon mukaan hoito- ja palveluketjun tulee mahdollistaa hyvä, kokonaisvaltainen hoito.
Kansanedustajat Maailman mielenterveyspäivänä: Terapiatakuu on laajennettava koko väestöön10.10.2025 14:53:16 EEST | Tiedote
Miten mielenterveyskriisi ratkaistaan? -kansanedustajapaneelissa 10.10. keskusteltiin muun muassa mielenterveyshoidon saatavuudesta ja saavutettavuudesta, itsemääräämisoikeudesta ja poliittisten päätösten mielenterveysvaikutusten arvioinnista. Kaikki paneeliin osallistuneet kansanedustajat kannattivat terapiatakuun laajentamista koko väestöön, vuoteen 2030 ulottuvan mielenterveysstrategian jatkamista ja mielenterveysvaikutusten arvioinnin ottamista sitovasti käyttöön lainsäädännön ja poliittisten päätösten valmistelussa.
Miten mielenterveyskriisi torjutaan? – Kansanedustajapaneeli Maailman mielenterveyspäivänä 10.10.2.10.2025 14:31:05 EEST | Kutsu
Kansanedustajapaneelissa Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa ruoditaan mielenterveyspolitiikan nykytilaa ja tulevaisuutta sekä mielenterveysoikeuksien toteutumista.