Terhi Kokkonen on voittanut Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon
19.11.2020 19:00:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Terhi Kokkosen esikoisromaani Rajamaa on voittanut Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon. Palkinnon arvo on 15 000 euroa.
– Olen todella onnellinen ja otettu. En osannut tätä odottaa. Paitsi että palkinto on hieno tunnustus, antaa se myös mahdollisuuden jatkaa kirjoittamista, Terhi Kokkonen iloitsee.
Palkintoraadin perustelut:
"Tiivis ja moniulotteinen Rajamaa käynnistyy kuin psykologinen jännitysnäytelmä, mutta rikkoo pian kaikki odotukset siitä, mitä ihmisten välillä ja heidän tajunnassaan tapahtuu. Hyvätuloinen pariskunta lennähtää lumilomalle Lappiin, katsoo lasin läpi luontoa ja kadottaa lomaparatiisista ihmismielen koelaboratorioksi muuttuvissa oloissa elitisminsä elkeet. Terhi Kokkonen jättää lukijalle valtaa näyttämällä tunteiden, kokemusten ja vaikuttimien taikavuoresta vain huipun.
Kokkosen sivuhenkilöitä myöten rikkaassa ja psykologisesti tarkassa kuvauksessa ihmiset voivat olla kummallisia, irvokkaita sekä samaan aikaan äärettömän tavallisia. Rajamaan rajatilassa näennäisten pärjääjien älykkyys luisuu elämänpelkoon ja empatia henkisen kasvun oppaista temmatuiksi korulauseiksi. Ristiriidat ja mysteerin kaltainen ilmapiiri jäävät voimaan, kuten proosan parhaaseen, pysyvästi kiehtovaan perinteeseen kuuluu."
Poikkeuksellisen kovatasoinen kilpailu
Helsingin Sanomien palkintoraati kuvaili kilpailua poikkeuksellisen kovatasoiseksi. Toiseksi kilpailussa sijoittui kaksi teosta: Marko Järvikallaksen (s. 1970) novellikokoelma Mihin täällä voi mennä (Siltala) sekä Milja Sarkolan (s. 1975) romaani Pääomani (Teos).
Neljännen sijan nappasi Janne Saarakkalan (s. 1972) Sen pituinen se. Romaanin on kustantanut Like, joka kuuluu samaan konserniin Otavan kanssa.
Kaikkiaan vuonna 2020 esikoisia ilmestyi 80. Niistä palkintoraati valikoi loppukilpailuun kymmenen. Raatiin kuuluivat Suvi Ahola, Arla Kanerva, Sanna Kangasniemi, Antti Majander (pj.), Eino Santanen sekä viime vuoden voittaja, runoilija Jouni Teittinen.
Terhi Kokkonen (s. 1974) on helsinkiläinen muusikko ja pop-lyyrikko. Hänet tunnetaan Scandinavian Music Group -yhtyeestä, sekä yhtenä Ultra Bra -yhtyeen laulajana. Kokkonen on opiskellut Teatterikorkeakoulussa dramaturgiaa ja Aalto-yliopiston elokuvataiteen ja lavastustaiteen laitoksella käsikirjoittamista ja elokuvaleikkausta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiViestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Saku Tuomisen uutuuskirja etsii vastauksia yhteen elämämme tärkeimpään kysymykseen: Mikä riittää?1.10.2026 12:50:00 EEST | Tiedote
Saku Tuomisen Mikä riittää? -tietokirja syntyi tarpeesta pohtia, miksi niin moni meistä tuntee nykymaailmassa kahta rinnakkaista tunnetta: toisaalta ahneutta – riittääkö tämä? – ja samaan aikaan riittämättömyyden tunnetta – riitänkö minä? Kirjan ytimessä on kaksi merkittävää päätöstä: kuinka korkealle vaatimustaso on syytä asettaa ja missä asioissa.
Otavan uutuusviihteessä kuurakiharoita, lämpeneviä tunteita ja kuumaa romantiikkaa1.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Otavan viihdevalikoimassa löytyy luettavaa monenlaiseen makuun. Houkuttelipa sinua hakaniemeläinen kampaamomiljöö tai skotlantilaiset maisemat, kiihkeä jalkapalloromanssi tai suloinen pikkukaupunkiromanssi, näistä kirjoista löydät varmasti mieleisesi romaanin syysillan seuraksi.
Sotilasjohtajien tarinat kuvaaavat sodan paineisia vuosia ja kylmän sodan ajan Puolustusvoimien uudistamista30.9.2026 11:00:58 EEST | Tiedote
Valo Nihtilä, Valter Nordgren, Usko Sakari Haahti, Sakari Simelius, Ville-Poju Somerkari, Leevi Välimaa, T. Olavi Lehti, Paavo Junttila, Ermei Kanninen ja Lauri Sutela olivat keskeisiä suomalaisupseereita, joiden kohtalonhetkiä ja vaikutustyötä avataan uudessa sotahistoriakirjassa.
Amiraali Juhani Kaskealan tarina valottaa Suomen tietä länteen29.9.2026 12:33:01 EEST | Tiedote
Puolustusvoimain entisen komentajan elämäkerta kertoo, kuinka Juhani Kaskealan ura kietoutui Suomen sotilaalliseen lännettymiseen ja tiivistyvään yhteistyöhön Naton kanssa.
Kohta alkaa joulunodotus – Elina Warstan Kirjeitä tonttuoven takaa johdattaa talvisiin tunnelmiin28.9.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Warstan toinen oma kuvakirja on maagisen kaunis teos lapsen ja tontun välisestä ystävyydestä. Tarina perustuu tosielämään ja on osoitus mielikuvituksen hyvää tekevästä voimasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



