Finanssivalvonta

Tero Kurenmaa Finanssivalvonnan lakiasiat-yksikön päälliköksi

17.5.2021 14:16:15 EEST | Finanssivalvonta | Tiedote

Jaa

Oikeustieteen tohtori Tero Kurenmaa on nimitetty uuden lakiasiat-yksikön päälliköksi Finanssivalvontaan viiden vuoden määräajaksi 1.6.2021 alkaen. Yksikön päällikkö on Finanssivalvonnan johtoryhmän jäsen ja raportoi johtajalle.

Nyt perustettava lakiasiat-yksikkö vastaa Finanssivalvonnan oikeudellisten linjausten ja päätösten sekä hallinnollisten seuraamusten valmistelusta sekä määräys- ja ohjekokoelman koordinoinnista. Yksikön tehtävänä on lisäksi varmistaa eri osastojen tulkintojen yhteismitallisuus sekä toimia johdon ja muun organisaation oikeudellisena tukena.

Tero Kurenmaa on työskennellyt viimeksi keskusrikospoliisin apulaispäällikkönä. Tätä ennen hän on toiminut sisäministeriön poliisiosaston osastopäällikkönä ja esimerkiksi Poliisihallituksessa rikostorjunnan tila -selvityshankkeen selvitysmiehenä. Kurenmaa on työskennellyt vuosina 1997–2002 myös Finanssivalvontaa edeltäneessä Rahoitustarkastuksessa markkinavalvojana.

– Erittäin hienoa tulla nimitetyksi Finanssivalvontaan. Odotan mielenkiinnolla uusia tehtäviä, joissa pääsen sekä oppimaan uutta että hyödyntämään aiempaa osaamistani ja kokemustani, Kurenmaa toteaa.

– Toivotan Teron tervetulleeksi takaisin finanssivalvojaksi. Teron vahva kokemus auttaa meitä edelleen kehittämään myös omaa toimintaamme, Finanssivalvonnan johtaja Anneli Tuominen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja


Anneli Tuominen, johtaja. Haastattelupyynnöt koordinoi Viestinnän mediapäivystys, puhelin 09 183 5030, arkisin klo 9–16

Tietoja julkaisijasta

Finanssivalvonta
Finanssivalvonta
PL 103, Snellmaninkatu 6
00100 Helsinki

09 183 51https://www.finanssivalvonta.fi/

Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta

Finansinspektionen ålägger Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret – beslutet förenas med löpande vite27.4.2026 11:20:13 EEST | Pressmeddelande

Finansinspektionen har genom sitt beslut av den 11 mars 2026 ålagt Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret och förenat förpliktelserna i beslutet med löpande vite. Vitets grundbelopp är 10 000 euro och tilläggsbeloppet 5 000 euro för varje hel månad under vilken parten har underlåtit att uppfylla förpliktelserna.

Finanssivalvonta velvoittaa Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin – tehosteeksi juokseva uhkasakko27.4.2026 11:20:13 EEST | Tiedote

Finanssivalvonta on 11.3.2026 antamallaan päätöksellä velvoittanut Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin ja asettanut päätöksessä mainittujen velvoitteiden tehosteeksi juoksevan uhkasakon. Uhkasakon peruserä on 10 000 euroa ja lisäerä 5 000 euroa jokaista sellaista täyttä kuukautta kohti, jona velvoitteita ei ole noudatettu.

FIN-FSA obliges Nanocredit LTD to disclose information on credits granted by it to the Positive Credit Register – enforced by running conditional fine27.4.2026 11:20:13 EEST | Press release

The Financial Supervisory Authority (FIN-FSA) has, by a decision issued on 11 March 2026, obliged Nanocredit LTD to disclose information on credits granted by it to the Positive Credit Register. To enforce the obligations stated in the decision, it has imposed a running conditional fine. The base amount of the conditional fine is 10,000 euro and supplementary amount 5,000 euro per each full month during which the obligation is not complied with.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye