Tervetuloa eduskunnan Monimuotoiset perheet -ryhmän seminaariin "Vuoroasumisen politiikka"
Vuoroasuminen yleistyy Suomessa vauhdilla lapsiperheiden erojen jälkeisenä ratkaisuna. Oikein toteutettuna vuoroasuminen on sekä lasten että vanhempien kannalta hyvä järjestely. Yhteiskunnan rakenteet eivät kuitenkaan tue vuoroasuvien lasten perheitä.
Eduskunnan Monimuotoiset perheet -ryhmä järjestää seminaarin Helsingissä, Eduskunnan Pikkuparlamentissa, Arkadiankatu 3, tiistaina 10.5.2022 klo 10 – 12. Seminaarin ohjelma on seuraava:
10 - 10:15 Kahvitarjoilu
10:15 Avaussanat: Mirka Soinikoski, Monimuotoiset perheet -ryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja (vihr.)
10:20 Vuoroasuminen perheen näkökulmasta: Kirsi Heikinheimo (Suomen uusperheiden liitto ry).
10:30 Vuoroasuminen ja sosialiturva: Ella Sihvonen, VTT, tutkija, KELA
10:40 Kommenttipuheenvuoro: Annika Juurikko, Sosiaali- ja terveysministeriö
10:50 Vuoroasuminen nuoren näkökulmasta: Hulda Leino, uusperheen nuori
11:00 Kommenttipuheenvuoro tutkijan näkökulmasta: Mari Hirvonen, ITLA
11:10 - 12:00 Kansanedustajapaneeli: Mukana edustajat Johan Kvarnström (sd.), Sari Sarkomaa (kok.), Sofia Virta (vihr.), Veronika Honkasalo (vas.) ja Hanna Kosonen (kesk.). Paneelia puheenjohtaa ryhmän puheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
Tilaisuus on maksuton eikä vaadi ennakkoilmoittautumista. Kahvitarjoilu. Tilaisuutta ei streamata eikä sitä voi seurata verkossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna MoringJohtava asiantuntija
Monimuotoiset perheet -verkoston johtava asiantuntija
Tietoja julkaisijasta
Monimuotoiset perheet on kymmenen perhejärjestön yhteistyöverkosto. Järjestöt edustavat eri tavoin normeista poikkeavia perheitä, ja kattavat noin kolmasosan kaikista suomalaisista perheistä. Monimuotoiset perheet -verkosto tekee vaikuttamistyötä politiikan, palveluiden ja työelämän parissa. Verkoston tavoitteena on yhteiskunta, jossa perheet ovat yhdenvertaisia ja jokainen perhe voi olla itsestään ylpeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Monimuotoiset perheet -verkosto
Educa: Miten koulut tukevat monen kodin lapsia?21.1.2025 12:05:14 EET | Tiedote
Opetus- ja kasvatusalan Educa-tapahtumassa asiantuntijat etsivät keinoja useammassa kodissa elävien lasten tukemiseen koulussa ja kodeissa. Keskustelu aiheesta järjestetään perjantaina 24.1.2025 kello 16.00–16.45 Tieto-lavalla.
Työehtosopimukset syrjivät osaa lapsen vanhemmista12.12.2024 09:39:40 EET | Tiedote
Etävanhemman syrjintä työehtosopimuksissa on tasa-arvohaaste, sillä valtaosa etävanhemmista on miehiä, kirjoittaa Tiina-Emilia Kaunisto Tasa-arvoasiain neuvottelukunnan (Tane) sivuilla julkaistussa kirjoituksessa. Kaunisto on Tanen Miesjaoston asiantuntijajäsen.
Työelämässä voi tukea syntyvyyttä monin keinoin26.11.2024 08:37:24 EET | Tiedote
Tahattomasti lapsettomat tarvitsevat tukea työelämässä, painottaa Monimuotoiset perheet -verkosto. Verkosto on koonnut työpaikkojen, työmarkkinajärjestöjen ja päättäjien tueksi useita keinoja, joilla voi tukea lapsitoiveiden toteutumista.
Perhejärjestöt: Lapsia ei synny vain ydinperheisiin tai parisuhteisiin1.11.2024 10:57:37 EET | Tiedote
Hallitus valmistelee nyt ohjelmansa mukaista väestöpoliittista selontekoa Anna Rotkirchin selvityksen ja suositusten pohjalta. Perhejärjestöt muistuttavat, että lapsitoiveiden toteuttaminen ja lapsiperheellistyminen ovat merkittävästi syntyvyyttä ja hedelmällisyyslukuja laajempi asia. Järjestöjen mukaan yhteiskunnan olisi aika tunnustaa, etteivät lapsiperheellistyminen ja yksi pysyvä parisuhde kulje käsi kädessä.
Monimuotoiset perheet varhaiskasvatuksessa -opas on uudistunut4.10.2024 09:32:00 EEST | Tiedote
Monimuotoiset perheet -verkosto on päivittänyt Monimuotoiset perheet varhaiskasvatuksessa -oppaansa. Opas tarjoaa tietoa kymmenestä eri perhemallista, monimuotoisten perheiden erityistarpeista sekä vinkkilistoja varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen ammattilaisten arjen työhön. Päivityksessä lisättiin vinkkejä lasten yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Opasta voi lukea verkossa tai tilata painettuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme