Tervetuloa Kimmo Kiljusen teoksen julkaisutilaisuuteen: Pienen maan selviytymistarina – ei ja kyllä sotilaalliselle liittoutumiselle

Venäjän hyökkäys Ukrainaan mursi Euroopan turva-arkkitehtuurin perustan ja käynnisti Suomessakeskustelun Natoon liittymisestä. Ei vai Kyllä kysytään päättäjiltä. Kansanedustaja Kimmo Kiljunen halusiymmärtää ratkaisun merkityksen. Syntyi teos Pienen maan selviytymistarina – ei ja kyllä sotilaalliselle liittoutumiselle.
– En halua tehdä päätöstä mielijohteesta, tunnesyistä tai tarkoitushakuisesti, vaan ymmärtää, mitkä ovat turvallisuuspolitiikkamme reunaehdot, Kiljunen painottaa.
Teos vastaa kysymykseen Ei vai Kyllä. Erityisesti arvioidaan Suomen ja Ruotsin geopoliittisen aseman erojaja erilaisia vaihtoehtoja jatkossa. Olisiko Natoon synnytettävissä erityinen Nordic Model jäsenyysratkaisun osana?
***
Teos on osa Työväen Sivistysliiton julkaisusarjaa.
Median edustajat voivat tilata teoksen embargolla ma 2.5. klo 10 mennessä osoitteesta viestinta@tsl.fi. Tilaukset toimitetaan
maanantaina klo 12.
Julkaisutilaisuus: Pienen maan selviytymistarina – ei ja kyllä sotilaalliselle liittoutumiselle
Aika: 4.5. klo 14.30–15.30
Paikka: Kansalaisinfo, Pikkuparlamentti, Arkadiankatu 3, Helsinki (saapuminen turvatarkastuksen kautta).
Lisätiedot:
Viestinnän asiantuntija Minna Virolainen, Työväen Sivistysliitto TSL
minna.virolainen@tsl.fi, puh. 040 192 1465
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme