Tervetuloa MTK:n liittokokoukseen 15.-16.6. Poriin
7.6.2022 11:42:40 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Kutsu

Porin West Areenassa järjestettävään kokoukseen osallistuu noin 550 virallista kokousedustajaa eri puolilta Suomea. Kokous hyväksyy liittokokousasiakirjan, joka määrittelee MTK:n toimintatavoitteet seuraaville vuosille.
Kokous on avoin medialle. Tarkka ohjelma täällä: https://www.mtk.fi/liittokokous
Keskiviikko 15.6.
9.30 Ovet avataan, näyttelyosasto avoinna ja lounastarjoilu.
11.30 Liittokokous alkaa
14-18 ministeri Antti Kurvisen ja maa- ja metsätalousvaliokunnan sekä median retki tutustumaan satakuntalaiseen maa- ja metsätalouteen. (Vaatteiden vaihtomahdollisuus ennen retkeä ja sen jälkeen kokouspaikalla).
19.30 illallinen ja iltajuhla, jonka tansseja tahdittaa Yölintu. (Tilaisuus West Areenassa päättyy 1.30.)
Torstai 16.6.
8.30-9.15 Aamujumalanpalvelus (myös näyttelyosastot avoinna 8.30 alkaen).
10.00 kokous West Areenassa jatkuu paneelilla, johon osallistuvat historioitsija Teemu Keskisarja, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran johtaja Mari Pantsar, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila ja MTK:n maaseutunuorten edustaja Susanna Valtonen.
10.45-13.00 Liittokokousasiakirjan pääkäsittely, hyväksyminen ja kokouksen päätös.
13.00 Lounas ja kotimatka
MTK:n liittokokous näkyy Porissa monella tapaa. Jo tiistaina 14.6. kauppakeskus Puuvillassa voi tutustua lähiruokaa tarjoavaan laajaan tuottajatoriin. Tuolloin myös Pelle Hermannin leikkipuistossa on lapsille omaa maa- ja metsätalousaiheista ohjelmaa.
Pyydämme kokoukseen osallistuvia median edustajia ilmoittautumaan kokoukseen ja sen oheistapahtumiin viimeistään 13.6: https://www.lyyti.in/mtkliittokokous_media
Lisätietoja kokouksesta ja ohjelmasta:
Matti Rehula, järjestöpäällikkö, MTK, 040 5813 149
Anna-Kaisa Jaakkola, toiminnanjohtaja, MTK-Satakunta, 045 1613 362
Viestintä, yhteydet kokouspaikalla ja haastattelupyynnöt:
Jussi Martikainen, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja, MTK, 040 7557 829
Kaija Stormbom, viestinnän asiantuntija, MTK, 040 8489559
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsätutka: Kaksi kolmasosaa metsänomistajista kilpailuttaa puukauppansa – metsänhoitoyhdistyksillä tyytyväisimmät puukauppa-asiakkaat23.3.2026 09:38:05 EET | Tiedote
Metsänomistajat kilpailuttavat puukauppojaan yhä useammin, käy ilmi kevään Metsätutka‑kyselystä. Kaksi kolmasosaa metsänomistajista pyytää tarjouksia useilta ostajilta, ja neljä kymmenestä käyttää apunaan metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijoita. Näissä puukaupoissa myös tyytyväisyys on korkeinta.
Uudistettu luontoarvot.fi -markkinapaikka - webinaari torstaina 26. maaliskuuta20.3.2026 15:41:52 EET | Kutsu
Luontoarvot.fi on MTK:n ylläpitämä, täysin uudistettu palvelu, joka yhdistää luontoarvojen ostajat, myyjät ja asiantuntijat. Palvelun tavoitteena on helpottaa luontoarvojen, ennallistamistoimenpiteiden, ekologisen kompensaation hyvitysalueiden ja muiden luonnonhoidon hankkeiden löytymistä ja toteuttamista. Markkinapaikan kehittäminen on osa Koneen Säätiön Metsän Puolella -aloitteen rahoittamaa LUMA-hanketta. Tervetuloa seuraamaan uudistetun luontoarvot.fi -palvelun julkistamiswebinaaria torstaina 26. maaliskuuta kello 13:00 alkaen.
Pääsiäiskoriste ruokaherneistä viikossa – versot kasvavat munankuorissa20.3.2026 12:57:04 EET | Artikkeli
Pääsiäispöytään saa keväistä vihreyttä helposti ja nopeasti. Tavallisista ruokaherneistä voi kasvattaa kotona herneenversoja jopa kolmessa päivässä, ja niistä syntyy sekä syötävä lisuke että näyttävä pääsiäiskoriste. Versot kasvavat vaikka kananmunankuorissa, ja tarvikkeet löytyvät helposti kotoa tai lähimmästä ruokakaupasta.
MTK: Ympäristötuen ja METSO-rahoituksen ahdinko iskee monimuotoisuustyöhön - osaajat ja kohteet kaikkoavat20.3.2026 12:47:44 EET | Tiedote
Metsätalouden ympäristötukikriteerien tiukentuminen ja valtion rahoituksen supistuminen ovat ajaneet tilanteeseen, jossa monimuotoisuustyötä tekevät metsänomistajat ja luonnonhoidon ammattilaiset jäävät tyhjän päälle.
Sota Lähi-idässä tuomassa kriisin maatalouteen – MTK vaatii nopeita korjaustoimia20.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Sota Lähi-idässä on tuomassa vaikean kustannuskriisin suomalaisten ruokaturvan perustaan, maatalouteen. Lannoitteiden ja polttoaineiden kallistuminen uhkaa aiheuttaa maataloudelle satojen miljoonien eurojen lisäkustannukset. Kriisi koskee jo nyt erityisesti peltokasvituotantoa. MTK varoittaa alkutuotannon kriisistä ja vaatii hallitusta varautumaan nopeisiin toimiin jo tulevan kasvukauden viljelyn turvaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



