THL ehdottaa koronarokotusten laajentamista kaikkiin 12–15-vuotiaisiin
24.6.2021 10:02:23 EEST | Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) suosittelee, että kaikkien 12–15-vuotiaiden nuorten koronarokotukset aloitettaisiin Suomessa.
”Rokottamalla voidaan suojata nuoria ja samalla heidän lähipiiriään koronavirustaudilta. Koska rokotukset osaltaan estävät tartuntoja, ne vähentäisivät myös lapsiin ja nuoriin kohdistuvien rajoitustoimien tarvetta”, THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek sanoo.
Nuorilla tauti useimmiten lievä – epidemian epäsuorat vaikutukset kuitenkin merkittäviä
Pandemia on aiheuttanut sairaalahoitoa vaativia infektioita, jälkitauteja ja kuolemantapauksia lapsilla ja nuorilla vähemmän kuin vanhemmissa ikäryhmissä. Suomessa todetuista koronavirustartunnoista noin viisi prosenttia oli kesäkuun alkuun mennessä todettu 12–15-vuotiailla lapsilla ja nuorilla. Keskimäärin kaksi tuhannesta 10–19-vuotiailla todetusta tartuntatapauksesta on vaatinut erikoissairaanhoitoa, ja tehohoitojaksoja on tilastoitu yhteensä viisi. Kuolemia ei ole tähän mennessä todettu.
”Vaikka lasten vakavien tautitapausten määrä on pieni, pandemian vuoksi asetetut rajoitukset kohtaamisille, harrastuksille ja koulunkäynnille ovat vaikuttaneet lasten ja nuorten elämään voimakkaasti jo pitkään”, THL:n ylilääkäri Otto Helve muistuttaa.
”Koronarokotukset voivat osaltaan auttaa lieventämään erityisesti lapsia ja nuoria koskevia rajoituksia ja jopa luopumaan niistä. Tällä olisi merkittävä vaikutus lasten ja nuorten hyvinvointiin.”
Rokotteen teho todettu tutkimuksissa hyväksi, havaitut haitat lieviä
Nuorille annettaisiin Biontech-Pfizerin Comirnaty-rokotetta, sillä se on tällä hetkellä ainoa koronarokote, jolla on Euroopan komission myöntämä ehdollinen myyntilupa 12–15-vuotiaiden rokottamiseen.
Rokotteen teho tällä ikäryhmällä on todettu myyntilupaa edeltävässä tutkimuksissa erinomaiseksi. Tutkimuksen mukaan Comirnaty sai aikaan 12–15-vuotiailla yhtä hyvän puolustusvasteen kuin 16–25-vuotiailla. Myös todetut haittavaikutukset olivat samanlaisia kuin vanhemmilla ikäryhmillä. Tutkituilla nuorilla havaittiin lieviä ja ohimeneviä haittoja, kuten pistoskohdan kipua ja punoitusta, päänsärkyä ja kuumetta.
Comirnaty on tällä hetkellä laajassa käytössä 12 vuotta täyttäneillä Yhdysvalloissa, missä rokotteiden turvallisuusseurannassa ei ole noussut esiin erityisesti tätä ikäryhmää koskevia turvallisuushuolia. Turvallisuus- ja tehoseurantaa jatketaan rokotusten käynnistymisen jälkeen sekä Suomessa että kansainvälisesti.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on antanut 12–15-vuotiaiden koronarokotuksista lausuntonsa sosiaali- ja terveysministeriölle. Päätöksen asiasta tekevät sosiaali- ja terveysministeriö sekä valtioneuvosto.
THL on jo aiemmin suositellut koronarokotuksia riskiryhmiin kuuluville 12–15-vuotiaille.
Tiedote 17.6.2021: THL suosittelee riskiryhmiin kuuluvien 12–15-vuotiaiden nuorten koronarokotusten aloittamista
Usein kysyttyä lasten ja nuorten koronarokotuksista
Lisätietoja:
Otto Helve
THL
ylilääkäri
etunimi.sukunimi@thl.fi
Hanna Nohynek
THL
ylilääkäri
etunimi.sukunimi@thl.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Tutkimus: Nuorten ruokavalinnat ovat vielä kaukana terveellisen ja kestävän ruokavalion tavoitteista – uusia yhteiskunnallisia toimia tarvitaan26.8.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Nuorten ravitsemuksessa näkyvät pitkälti samat haasteet kuin aikuisten ruokavalioissa, kertoo THL:n toteuttama Nuorten ravitsemustutkimus. Kasviksia, marjoja ja hedelmiä syödään liian vähän, punaista lihaa ja lihavalmisteita liikaa. Nykyinen ruokaympäristömme ei riittävästi tue nuorten terveellisten ruokavalintojen tekemistä, minkä vuoksi tarvitaan ennen kaikkea uusia yhteiskunnallisia toimia.
Byt skärmtid mot naturtid – redan 15 minuter ger hälsofördelar25.8.2026 00:15:00 EEST | Pressmeddelande
Naturtid är ett enkelt sätt att främja hälsa och välbefinnande i vardagen. Med naturtid avses all tid vi tillbringar i naturen, oavsett om det handlar om en närpark, skog, strand eller annan grön eller blå miljö.
Vaihda ruutuaika luontoaikaan – jo 15 minuuttia riittää terveyshyötyihin25.8.2026 00:15:00 EEST | Tiedote
Luontoaika on helppo tapa lisätä terveyttä ja hyvinvointia arjessa. Luontoajalla tarkoitetaan kaikkea aikaa, jonka vietämme luonnossa – oli kyseessä sitten lähipuisto, metsä, ranta tai muu viher- tai vesiympäristö.
En person som insjuknat i mässling reste med färjor mellan Åland och Sverige – THL ger anvisningar till passagerare som rest med samma avgångar21.8.2026 08:09:17 EEST | Pressmeddelande
Personer som reste med Viking Glory från Mariehamn till Stockholm den 13 augusti och med Eckerö Linjens fartyg från Grisslehamn i Sverige till Eckerö den 15 augusti uppmanas att säkerställa att deras vaccinationsskydd mot mässling är i ordning.
Tuhkarokkoon sairastunut matkusti laivoilla Ahvenanmaan ja Ruotsin välillä – THL ohjeistaa samoilla laivavuoroilla matkustaneita21.8.2026 08:09:17 EEST | Tiedote
Maarianhaminasta Tukholmaan Viking Glory -laivalla 13.8. ja Eckerö Linjen laivalla Ruotsin Grisslehamnista Eckeröön 15.8. matkustaneita ohjeistetaan varmistamaan, että heidän rokotussuojansa tuhkarokkoa vastaan on kunnossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
