Jyväskylän yliopisto

Tiedeilta 11.10.: Metallien talteenotosta menestyksekästä liiketoimintaa

22.9.2022 09:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Tuulivoimaloissa, sähköautoissa ja elektroniikassa tarvitaan kasvavassa määrin kriittisiä maametalleja. Ehtyviä metalleja voidaan ottaa talteen elektroniikkajätteestä tai vesivirroista. Jyväskylän yliopiston tiedeillassa tiistaina 11.10. keskustellaan, miten tästä talteenotosta ja jalostamisesta voidaan tehdä kannattavaa liiketoimintaa. Tervetuloa mukaan!

Tiedeillassa kerrotaan, millaisia teknologisia innovaatioita metallien talteenottoon on kemian alalla jo kehitetty.

Millaisia haasteita on kiertotalouden mukaisessa liiketoiminnassa?

Asiantuntijoina ovat analyyttisen kemian ja kiertotalouden professori Ari Väisänen, projektitutkija Milla Sarja Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulusta sekä kiertotalouden ratkaisuja tarjoavan WeeeFINer Oy:n teknologiajohtaja Elmeri Lahtinen.

Yleisöllä on mahdollisuus lähettää kysymyksiä asiantuntijoille jo ennalta tai lähetyksen aikana.

Kaikille avointa tilaisuutta voit seurata suorana verkkolähetyksenä tai paikan päällä tiistaina 11.10. kello 18-19.30 yliopiston kirjastossa Lähteessä (Tietoniekka-tila, 1 krs.).

Lisää asiantuntijoista ja aiheesta:

https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2022/06/tiedeilta-metallien-kiertotalous

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Uusi professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus voi tukea hyvinvointia ja muutosta22.10.2026 08:46:28 EEST | Tiedote

Psykoterapian onnistumisessa ei ole kyse vain käytetyistä menetelmistä. Onnistumisen kannalta olennaista on myös se, mitä psykoterapeutin ja asiakkaan väillä tapahtuu. Jyväskylän yliopiston uusi psykologian professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus rakentuu terapiassa ja miten se voi tukea ihmisen hyvinvointia, osallisuutta sekä psykologista muutosta.

Uusi menetelmä ohjaa molekyylit tarkasti haluttuun muotoon19.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, jonka avulla synteettisiä molekyylejä voidaan ohjelmoida järjestäytymään itsestään tarkasti määritellyiksi kolmiulotteisiksi rakenteiksi. Tutkimus vie keinotekoisten molekyylien suunnittelua lähemmäksi luonnossa esiintyvää molekyylien hienopiirteistä järjestäytymistä ja voi tulevaisuudessa avata uusia mahdollisuuksia toiminnallisten materiaalien kehittämiseen.

Identiteetti kehittyy pitkälle aikuisuuteen ja linkittyy parempaan mielen hyvinvointiin13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Identiteetin kehitys ei rajoitu ainoastaan nuoruuteen, osoittaa Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus. Lapsesta aikuiseksi -pitkittäistutkimuksessa tarkasteltiin identiteetin kehitystä aikuisuudessa ja havaittiin, että identiteetti kehittyy myönteisesti 27-vuotiaasta 61-vuotiaaksi. Myönteisemmin kehittynyt identiteetti oli yhteydessä korkeampaan mielen hyvinvointiin.Tuore tutkimus osoitti, että identiteetin kehitys ei rajoitu vain nuoruuteen, vaan voi muovautua läpi aikuisuuden.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye