Tiedoksi toimituksille: Keskuskauppakamari julkaisee tilastoaineistojaan nettisivuilla
12.4.2021 08:30:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Keskuskauppakamari kerää jatkuvasti erilaisia aineistoja, joilla tarjotaan ajankohtaista tietoa sekä ratkaisuja elinkeinoelämän ongelmiin.
”Maailma muuttuu kovaa vauhtia avoimen datan suuntaan. Kauppakamarit haluavat pysyä mukana positiivisessa ja avoimessa muutoksessa. Miksi haudata hyödyllisiä datoja kovalevyille, kun joku voi jossain niistä hyötyä”, Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki sanoo.
Alkuvaiheessa sivustolle julkaistaan koronakriisin aikana yrityksille tehtyjen kyselyiden sisältöä, mutta pidemmällä aikajänteellä sinne lisätään myös muita aineistoja.
”Tämä ensimmäinen tilastojulkaisu pitää sisällään perustiedot kauppakamarien kaikista 12 koronakyselystä sekä hyvän määrän kyselykohtaisia lisätietoja. Kyseessä on heti alkuun mittava aineistojulkaisu”, Kotamäki sanoo.
Sivustolla käyttäjä voi lajitella tuloksia esimerkiksi alueellisesti, toimialoittain, liikevaihdon tai henkilöstön määrän mukaan.
“Kiinnostaako esimerkiksi majoitus- ja ravitsemistoiminnan toimialan tilanne koronakriisin aikana? Sivustolta sen tai minkä tahansa muun toimialan vastausten suunta on helppo käydä tarkistamassa”, Kotamäki sanoo.
Kotamäen mukaan maailma ei ole heti valmis ja myös sivua rakennetaan hiljalleen.
”Kyseessä ei ole sadan metrin spurtti vaan pikemminkin maraton. Kauppakamariryhmässä aineistoja syntyy koko ajan lisää. Lisäksi vanhojen aineistojen perkaaminen on aikaa vievää hommaa. Maraton aloitetaan nyt tuomalla koronakyselyt julki ja lähitulevaisuudessa on luvassa lisää niin vanhaa kuin uuttakin sisältöä”, Kotamäki lupaa.
Kauppakamareissa tietosuojaan liittyvät asiat otetaan tosissaan.
”Tietoturvasyistä aineistossa ei näytetä alle kolmen havainnon suuruisia soluja. Sinänsä kyselyissä ei juurikaan ole arkaluonteisia asioita. Emme itsekään tiedä, minkä yritykset edustaja on vastannut mihinkin kysymykseen millä tavalla. Silti näissä asioissa kannattaa mieluummin pelata varman päälle”, Kotamäki sanoo.
Keskuskauppakamarin ylläpitämä avoin data löytyy täältä.
Yhteyshenkilöt
Mauri KotamäkiPääekonomisti
Puh:+358 942426235mauri.kotamaki@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Pimeys lisää mopojen ja mönkijöiden turvallisuusriskejä – “Mopoilla kertyy usein yllättävän paljon ajokilometrejä, mikä näkyy erityisesti renkaiden kulumisena”9.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Syksyn pimeät ja märät ajokelit korostavat mopojen ja mönkijöiden turvallisuuden tarvetta.
Kuljetuskustannusten nousu heikentää jo merkittävästi joka kolmannen yrityksen kilpailukykyä, selviää kauppakamareiden kyselystä2.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Eniten ovat kärsineet teollisuuden ja kaupan alan yritykset. Tiedot selviävät kauppakamareiden yrityksille syyskuussa tekemästä kyselystä. Kustannusten kasvua tulisi hillitä väliaikaisin verotoimin, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Hanna Kalenoja.
Kauppakamarikysely: Yritysten kasvuodotukset nousivat ennätystasolle – ”Tulokset eivät jätä tulkinnanvaraa”1.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten arviot suhdannetilanteesta ovat parantuneet laaja-alaisesti keväästä niin liikevaihdon, tilauskantojen ja kannattavuuden kuin henkilöstömäärien ja vienninkin osalta. Tiedot selviävät kauppakamarien syyskuussa toteuttamasta suhdannekyselystä.
Asuntomarkkinoilla varovaista piristymistä - Hyväkuntoiset, muuttovalmiit asunnot menevät kaupaksi, korjausvelkaiset eivät30.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin markkinakyselyyn vastanneista auktorisoiduista kiinteistöarvioijista 44 prosenttia arvioi markkinoiden vilkastuneen kuluvan vuoden aikana.
Kauppakamarikysely: Osaajia tarvitaan nyt teollisuudessa ja rakennusalalla – tekijöistä on jo pulaa24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Osaavan työvoiman tarve, rekrytointiaikeet ja osaajapula ovat keskittymässä erityisesti teollisuuden ja rakentamisen pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, selviää Kauppakamarikyselystä. Keskuskauppakamari peräänkuuluttaa joustavia polkuja osaamisen kehittämiseen, jotta osaaminen ei muodostu kasvun pullonkaulaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme