TIEDOTE: Supersuosittua nuorten Bert-kirjasarjaa julkaistaan taas suomeksi

Bertin epätoivopäiväkirjassa Bert Ljung on alkanut seurustella unelmiensa tytön Alvan kanssa. Huomenna he tapaavat, eikä mikään voi pitää Bertiä poissa koulusta. Vai voiko? Pikkuruinen aivastus vain, ja yhtäkkiä Bert on karanteenissa koronan takia. Eikä Bertillä edes ole koronaa. Hänet on teljetty asuntoon täysin turhaan! Tilanne on epätoivoinen, mutta Bertillä, Pikku-Erikillä ja Åkella on suunnitelma. Jaksaako Alva odottaa häntä?
Serkukset Anders Jacobsson (s. 1963) ja Sören Olsson (s. 1964) ovat lasten- ja nuortenkirjailijoita. Heidän kirjoja on myyty 25 maassa yhteensä jo yli 12 miljoonaa kappaletta. Bertin päiväkirjoja he ovat kirjoittaneet yhdessä jo vuodesta 1987 lähtien. Kirjojen pohjalta on tehty elokuva Bert – Viimeinen viaton (1995 ja 2020) ja televisiosarja Bert (1994 ja 2021).
Storytel on julkaissut romaanin äänikirjana.
Aikaisemmin ilmestyneistä Bert-romaaneista sanottua
“Päiväkirjamuotoisista Bert-kirjoista saa vahvan todellisuuden tunteen, sillä Bert listaa niin yksityiskohtaisesti urheilutuntien jalkahien lemun, peiton alla piereskelyn kuin tytöistä unelmoinnin ja suuret haaveetkin, että kirjoja lukiessa on helppo kuvitella tirkistelevänsä oikean pojan elämään. Toinen tärkeä syy suosioon on vitsien karnevalistisuus: niissä varhaisnuoret saavat revitellä juuri niillä alueilla, jotka aikuiset haluaisivat siistiä lapsistaan.”
Paula Havaste, HS, 20.12.1996 (kirjasta Bertin tunnustukset)
“29-vuotias (Riku) Nieminen ja 33-vuotias (Antti) Holma kertovat kuluttaneensa lapsuudessaan paljon aikaa kirjojen parissa. Molemmat innostuivat etenkin pojille suunnatusta ruotsalaisesta kirjasarjasta Bertin päiväkirjat.”
Miia Hiiri, Ilta-Sanomat, 10.12.2015
teos: Bertin epätoivopäiväkirja
alkuteos: Berts desperata dagbok
kirjailijat: Anders Jacobsson & Sören Olsson
suomentaja: Mirka Maukonen
kuvitus: Rebecka Neumann
ISBN: 9789523043985
sivuja: 132
kustantaja: Avain
ilmestymispäivä: 15.9.2022
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet
Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy, viestintäjohtaja Vilja Kujanpää, vilja.kujanpaa@avain.net, puh. 040 755 3319
arvostelukappaleet: info@avain.net
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
KUTSU: Pirkko Vekkelin Mies, leikki ja ikävä -kirjan julkkarit4.11.2025 09:20:00 EET | Tiedote
Tule kuuntelemaan keskustelua runoilija Ilpo Tiihosen elämästä ja tapaamaan kirjailija Pirkko Vekkeliä, joka kertoo kirjastaan Mies, leikki ja ikävä – Ilpo Tiihonen, elämä ja runot. Kaikille avoin kirjanjulkistustapahtuma järjestetään Kallion kirjastossa (Viides linja 11) maanantaina 17.11.2025 klo 16.30 alkaen. Tilaisuus on osa Kallio kipinöi -festivaalia.
Avaimen kevään 2026 kustannusohjelma on julkistettu3.11.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Avaimen kevään 2026 kustannusohjelma tarjoaa kaikenlaisille lukijoille valikoiman laatukirjallisuutta. Kirjallisuuden dosentin Pekka Vartiaisen loistokas romaani Murhakertomuksen anatomia vie kuohuvaan sotien väliseen 1920-luvun Berliiniin. Susanna Makaroffin esikoisromaanissa Piiri pieni pyörii ratkotaan menneisyyden syntejä espoolaisessa taloyhtiössä Liane Moriartyn hengessä. Tietokirjallisuudessa on tarjolla muun muassa taiteilijakoteja, true crimea Pohjanmaalta ja tekoälyn algoritmeja. Pirkko Soinisen intiimissä matka- ja esseekirjassa Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa vieraillaan suomalaisissa taiteilijakodeissa. Niko Jutilan Paha Pohjanmaa. Henkirikoksia lakeuksilta 1900–1950 on historiallista true crimea Suomesta. Jarno Alastalo pohtii kirjassaan Musta laatikko. Tekoälyttömyyden ajan alku maailmaa, jossa algoritmit ja tekoäly muokkaavat tunteitamme, valintojamme ja yhteisöjämme. Selkolukijoille ilmestyy ilmestyy kaunoa ja tietoa. Esa Juntusen suosittu Vaurastu vi
Vesa Sisätön uutuuskirja 105 suurenmoista hullua syventyy historian erikoisimpiin persoonallisuuksiin21.10.2025 07:40:00 EEST | Tiedote
Vesa Sisätön uutuuskirja 105 suurenmoista hullua tutkii historian erikoisimpia persoonallisuuksia, jotka eivät alistuneet tavanomaisiin rooleihin. Teos juhlii ihmisten monimuotoisuutta kunnioittaen ja arvostaen.
Sari Kanalan tietokirja Saimaannorppa on houkutteleva teos koko perheelle20.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Sokkeloinen ja sameavetinen Saimaa on muokannut suurisilmäisestä saimaannorpasta ihan omanlaisensa hylkeen. Tämän tietokirjan avulla opit paljon uutta saimaannorpasta!
KUTSU: Minna Sadeniemen Lääkärin sairauskertomus -teoksen julkkarit16.10.2025 12:00:00 EEST | Kutsu
Tule juhlistamaan kanssamme LT, psykiatri ja kirjailija Minna Sadeniemen Lääkärin sairauskertomus -teosta Keskustakirjasto Oodiin (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolle (3.krs) torstaina 30.10.2025 klo 17-18. Sadeniemi kertoo tilaisuudessa omakohtaisesta ja sairaanhoidon tilaa kommentoivasta teoksestaan, sairastumisestaan syöpään ja mielialahäiriöön, sekä lääkärin sairastamisen stigmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
