Tiedote: Werner Söderström Osakeyhtiöllä menestyksellinen kirjavuosi 2018
Kirjavuoden kohokohtia ja myyntihittejä olivat kotimaisista tekijöistä mm. Ilkka Remes, Tuomas Kyrö, Maria Veitola, Risto Siilasmaa, Katja Kettu, Tommi Kinnunen, Sinikka Nopola ja Tiina Nopola, Timo Parvela, Kimmo Takanen, Oskari Saari Aki Hintsa -kirjalla sekä Antti Tuisku. Ulkomaisista tekijöistä kärkeä edustivat Kepler, Jo Nesbø, Jeff Kinney, Elena Ferrante, Elma van Vliet ja Zlatan Ibrahimovic.
Yksi vuoden huipentumista oli yhtiön kustantamoiden kirjojen erinomainen menestys Finlandia-ehdokkuuksissa, yhteensä kahdeksan ehdokasta eri kategorioissa, mikä kielii kirjallisen laadun korkeasta tasosta. Finlandia-huuman kruunasi lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-palkinto Siiri Enorannan teokselle Tuhatkuolevan kirous.
Erityisesti tietokirjallisuus nousi vuonna 2018 lukijoiden suosikiksi. Tästä osoituksena Aki Hintsa – Voittamisen anatomia 64 000 kappaleen, Maria Veitolan Veitola-kirjan 39 000 kappaleen ja Risto Siilasmaan ja Catherine Fredmanin Paranoidi optimisti: Näin johdin Nokiaa murroksessa -kirjan 38 000 kappaleen myyntiluvut.
”Kirjavuosi 2018 jatkoi jo muutaman vuoden toteuttamaamme strategiaa ja näemme, että kirjoilla on hyvät ja elinvoimaiset liiketoiminnan mahdollisuudet lähimpien vuosien aikana Suomessa. Panostimme myös onnistuneesti uusiin kirjojen myyntikanaviin ja saimme aikaan hyviä tuloksia. Myös useassa perinteisen kirjakaupan kanavassa saavutimme kasvavia myyntejä. Tämä kertoo, miten kirja saavuttaa lukijan tai kuulijan nykypäivänä hyvin moninaisesti. Maailman digitalisoituminen myös kirja-alalla näkyy siten, että digitaaliset kirjat muodostavat piakkoin viidenneksen kokonaismyynnistämme”, toteaa Werner Söderström Osakeyhtiön toimitusjohtaja Timo Julkunen.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Timo Julkunen, timo.julkunen (at) wsoy.fi, puh. 040 549 0434
Werner Söderström Osakeyhtiöön kuuluvat WSOY, Tammi, Johnny Kniga, Readme.fi ja Kosmos. Yhtiön omistaa ruotsalainen mediakonserni Bonnier.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Werner Söderström Osakeyhtiö
Werner Söderström Osakeyhtiö mahdollistaa Outsider Art Festivalin kirjallisen osuuden9.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Osana yhteiskuntavastuutaan Werner Söderström Osakeyhtiö mahdollistaa Outsider Art Festivalin kirjallisuusohjelman jo neljättä kertaa. Festivaalin ja kustantamon yhteistyö synnyttää uutta ymmärrystä siitä, miten yhdenvertaisuutta voidaan konkreettisesti edistää. Se tuottaa omaäänisiä kirjallisia sisältöjä ja nostaa esiin uusia tekijöitä, joilla on vahva yhteiskunnallinen merkitys ja sanoma. OAF:n ohjelmaan valitut taiteilijat julkistetaan keskiviikkona 9.4. G Livelabissa pidettävässä tilaisuudessa. Illan käynnistää kello 18.30 Aleksis Salusjärven vetämä keskustelu Jenni Haukion ja OAF:n Heini Merkkiniemen kanssa, jonka jälkeen esiintyvät runoilija Sanni Purhonen, Vapaa sana, Kalevi Helvetti, Cepan maailma sekä kolmen hammondin trio Salonen-Gustavson-Gröhn.
80-vuotisjuhlavuotena muumitarinat ovat ajankohtaisempia kuin koskaan27.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Tove Jansson kirjoitti ensimmäisen muumiromaanin 80 vuotta sitten, toisen maailmansodan aikaan. Klassikoiden ja uusien kirjojen kautta muumien ja juhlavuoden sanoma, Ovi on aina auki, tavoittaa lukijat poikkeuksellisen laajalla ikäskaalalla.
Helsinki Noir – Stadin pimeä puoli – The Dark Side of Helsinki25.3.2025 12:30:00 EET | Tiedote
Uusi kansainvälinen kirjallisuusfestivaali Helsinkiin
Painetun kirjan myynnin kasvu johdatti Werner Söderström Osakeyhtiön kustantamot ennätysmyynteihin vuonna 202429.1.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Painetun kirjan myynti kasvoi merkittävästi kaikissa yleisen kirjallisuuden genreissä vuonna 2024. Erityisenä myynnin veturina toimi lasten- ja nuortenkirjallisuus, jonka vanavedessä myös kaunokirjallisuuden ja tietokirjallisuuden myynnit kasvoivat merkittävästi. Myös digitaalinen kirjamarkkina pysyi niukasti kasvu-uralla.
Valtiotieteiden tohtori Jenni Haukio WSOY:n yhteiskuntasuhteista vastaavaksi johtajaksi16.5.2024 10:00:00 EEST | Tiedote
WSOY haluaa kehittää rooliaan yhteiskunnallisena toimijana ja on kutsunut VTT Jenni Haukion tehtävään yhteiskuntavastuun johtajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme