WSOY

Tiedote: WSOY julkaisee ensimmäisen tietokirjan Jean ja Aino Sibeliuksen lahjakkaista tyttäristä syksyllä 2021

Jaa
WSOY julkaisee taidehistorioitsija Johanna Lindforsin kirjoittaman tietokirjan Sibeliusten viidestä tyttärestä syksyllä 2021.

Eva Paloheimo, Ruth Snellman, Katarina Ilves, Margareta Jalas ja Heidi Blomstedt olivat paitsi suuren säveltäjän tyttäriä, myös itse ansioituneita ja vaikuttavia naisia, jotka loivat uraa monella eri taiteen alalla. Heidän elämäänsä on tähän asti kartoitettu lähinnä kuuluisan isän, kiinnostavan äidin tai merkittävien aviomiesten kautta. Heidän persoonallisuutensa ja henkilökohtaiset kykynsä olivat kuitenkin kiistattomia ja ansaitsevat tilaa suomalaisessa historiankirjoituksessa.

”Kirja on ensimmäinen laatuaan, ja sen kautta lukija pääsee lähelle toistaiseksi vielä hieman tuntemattomien, mutta Suomen kulttuurielämässä hyvinkin keskeisten hahmojen elämää. Löysin koululaisena äitini kirjahyllystä Ruth Snellmanin pienen omaelämäkerran, Tuokio sieltä, tuokio täältä, joka on oikeastaan lyhyt tarinakokoelma ja sisältää hetkiä Ruthin elämästä. Lumouduin hänen huumorintajustaan ja olen siitä lähtien ajatellut, että olisipa mahtavaa tutustua lähemmin Sibeliuksen tytärten elämään. He kun vaikuttivat oikein intressantilta joukolta!" Johanna Lindfors kertoo.

Teos antaa samalla mahdollisuuden tarkastella suomalaisen musiikkielämän tunnetuimman perheen elämää.  Eva Paloheimon tyyliä ja visuaalista ympäristöä arvostava ajattelu, Ruth Snellmanin legendaarinen maine näyttämön primadonnana, Katarina Ilveksen musiikillinen lahjakkuus, Margareta Jalaksen työ Sibelius-akatemiassa ja Heidi Blomstedtin muotoilijan työ – jokaisessa heistä eli vahvana aivan omanlaisensa taiteellinen puoli. Kirja tehdään yhteistyössä  Sibeliuksen tytärten perikuntien kanssa.

Johanna Lindfors ottaa mielellään myös vastaan yleisön muistoja tai materiaalia Sibeliusten tyttäristä osoitteeseen johanna.lindfors (at) kolumbus.fi

FM Johanna Lindfors on taidehistorioitsija, joka on toiminut taiteen ja historiatutkimuksen parissa sekä taidemarkkinoiden puolella että museotyössä. Tarinat ja henkilöhistoriat ovat kiinnostaneet häntä aina, ja suurelle yleisölle hän on tuttu Ylen suositusta Antiikkia, antiikkia -sarjasta. Lisäksi hän on toiminut kolumnistina, kirjoittanut artikkeleita, kuratoinut näyttelyitä ja opastanut museoissa. Idea Sibeliuksen tytärten elämäkerrasta on itänyt hänen mielessään jo pitkään. 

Lisätietoja:

Johanna Lindfors: johanna.lindfors (at) kolumbus.fi
Kustannuspäällikkö Pälvi Kuosmanen: palvi.kuosmanen (at) wsoy.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

WSOY
WSOY
Lönnrotinkatu 18 A
00120 Helsinki

010 5060 200http://www.wsoy.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta WSOY

Kirjailija Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle – uusi romaani käsittelee yhtä historian oudoimmista tiedehuijauksista9.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Esikoisromaanillaan Elolliset itsensä kirjallisuuden maailmankartalle kirjoittanut Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle. Turpeinen voitti Elolliset-teoksellaan Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon ja oli ehdolla muun muassa Finlandia- ja Tulenkantaja-palkinnon saajaksi. Elolliset on ollut ehdolla Ranskassa parhaalle käännöskirjalle jaettavan Le prix du Meilleur Livre étranger-palkinnon saajaksi sekä Italiassa Premio Strega Europeo-palkinnon saajaksi. Romaanin käännösoikeudet on myyty 28 kielialueelle.

Kansainvälisesti menestynyt jännityskirjailija Antti Tuomainen siirtyy WSOY:lle25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pitkän ja menestyksekkään kansainvälisen uran tehneen Antti Tuomaisen teoksia on käännetty jo liki 30 kielelle. Tuomainen tunnetaan poikkeuksellisesta taidostaan yhdistää samoihin kansiin rikosromaani ja musta komedia. Brittiläinen sanomalehti The Times on nostanut Tuomaisen arviossaan Euroopan hauskimmaksi kirjailijaksi. WSOY julkaisee Tuomaisen seuraavan teoksen vuonna 2027.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye