WSOY

Tiedote: WSOY julkaisee ensimmäisen tietokirjan Jean ja Aino Sibeliuksen lahjakkaista tyttäristä syksyllä 2021

Jaa
WSOY julkaisee taidehistorioitsija Johanna Lindforsin kirjoittaman tietokirjan Sibeliusten viidestä tyttärestä syksyllä 2021.

Eva Paloheimo, Ruth Snellman, Katarina Ilves, Margareta Jalas ja Heidi Blomstedt olivat paitsi suuren säveltäjän tyttäriä, myös itse ansioituneita ja vaikuttavia naisia, jotka loivat uraa monella eri taiteen alalla. Heidän elämäänsä on tähän asti kartoitettu lähinnä kuuluisan isän, kiinnostavan äidin tai merkittävien aviomiesten kautta. Heidän persoonallisuutensa ja henkilökohtaiset kykynsä olivat kuitenkin kiistattomia ja ansaitsevat tilaa suomalaisessa historiankirjoituksessa.

”Kirja on ensimmäinen laatuaan, ja sen kautta lukija pääsee lähelle toistaiseksi vielä hieman tuntemattomien, mutta Suomen kulttuurielämässä hyvinkin keskeisten hahmojen elämää. Löysin koululaisena äitini kirjahyllystä Ruth Snellmanin pienen omaelämäkerran, Tuokio sieltä, tuokio täältä, joka on oikeastaan lyhyt tarinakokoelma ja sisältää hetkiä Ruthin elämästä. Lumouduin hänen huumorintajustaan ja olen siitä lähtien ajatellut, että olisipa mahtavaa tutustua lähemmin Sibeliuksen tytärten elämään. He kun vaikuttivat oikein intressantilta joukolta!" Johanna Lindfors kertoo.

Teos antaa samalla mahdollisuuden tarkastella suomalaisen musiikkielämän tunnetuimman perheen elämää.  Eva Paloheimon tyyliä ja visuaalista ympäristöä arvostava ajattelu, Ruth Snellmanin legendaarinen maine näyttämön primadonnana, Katarina Ilveksen musiikillinen lahjakkuus, Margareta Jalaksen työ Sibelius-akatemiassa ja Heidi Blomstedtin muotoilijan työ – jokaisessa heistä eli vahvana aivan omanlaisensa taiteellinen puoli. Kirja tehdään yhteistyössä  Sibeliuksen tytärten perikuntien kanssa.

Johanna Lindfors ottaa mielellään myös vastaan yleisön muistoja tai materiaalia Sibeliusten tyttäristä osoitteeseen johanna.lindfors (at) kolumbus.fi

FM Johanna Lindfors on taidehistorioitsija, joka on toiminut taiteen ja historiatutkimuksen parissa sekä taidemarkkinoiden puolella että museotyössä. Tarinat ja henkilöhistoriat ovat kiinnostaneet häntä aina, ja suurelle yleisölle hän on tuttu Ylen suositusta Antiikkia, antiikkia -sarjasta. Lisäksi hän on toiminut kolumnistina, kirjoittanut artikkeleita, kuratoinut näyttelyitä ja opastanut museoissa. Idea Sibeliuksen tytärten elämäkerrasta on itänyt hänen mielessään jo pitkään. 

Lisätietoja:

Johanna Lindfors: johanna.lindfors (at) kolumbus.fi
Kustannuspäällikkö Pälvi Kuosmanen: palvi.kuosmanen (at) wsoy.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

WSOY
WSOY
Lönnrotinkatu 18 A
00120 Helsinki

010 5060 200http://www.wsoy.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta WSOY

WSOY julkaisee Tuomas Niskakankaan uuden jännityskirjasarjan - Osasto K:n avausosa ilmestyy kesäkuussa 202623.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Suomalaisen jännityskirjallisuuden kärkeen kuuluvan Tuomas Niskakankaan uusi Osasto K -kirjasarja on tarina vallasta, joka toimii ilman valvontaa, ja ihmisistä, jotka eivät enää voi katsoa sivuun. Kirjasarja yhdistää poliittisen trillerin, verkostomaisen valtapelin ja rikostutkinnan tarkasti rakennettuun psykologiseen henkilökuvaukseen. WSOY julkaisee kirjasarjan ensimmäisen osan kesäkuussa 2026. Kirjasarjan toinen osa ilmestyy jo samana syksynä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye