Tiedote: WSOY julkaisee Soturikissat-sarjan äänikirjoina joulukuusta alkaen
Ensimmäiset 10 äänikirjaa julkaistaan 20.12.2019 ja niihin sisältyvät ensimmäinen saaga kokonaisuudessaan sekä neljä osaa toisesta saagasta. Kunnianhimoisena tavoitteena on tuoda äänikirjoiksi kaikki Suomessa julkaistut soturikissat, yhteensä 36 nimekettä, vuoden 2020 aikana. Yhteensä tästä syntyy 360 tuntia äänikirjamateriaalia. Sarjan lukevat Usva Kärnä ja Mirjami Heikkinen.
”Tämä on ennennäkemätön panostus yksittäisen kirjasarjan äänikirjatuotantoon ja kuvaa hyvin kirjamarkkinan nopeaa uudistumista. Vaikka lapset rakastavat edelleen painettuja kirjoja ja myyntilukumme ovat kasvussa, äänikirja tarjoaa yhä useammalle tien tarinaan. Soturikissat on valtava, kansainvälinen fani-ilmiö ja olen ylpeä siitä, että voimme tarjota kokonaisuuden lapsille joulukuusta alkaen myös äänikirjan muodossa”, sanoo WSOY:n lasten- ja nuortenkirjojen kustantaja Paula Halkola.
Painetun Soturikissat-sarjan on Suomessa julkaissut ArtHouse.
Lisätietoja:
kustantaja Paula Halkola, paula.halkola (at) wsoy.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta WSOY
Palkittu kirjailija Heikki Kännö siirtyy WSOY:lle – uusi romaani ilmestyy syksyllä 20263.12.2025 08:50:00 EET | Tiedote
WSOY julkaisee kirjailija Heikki Kännön uuden romaanin syksyllä 2026. WSOY toimii jatkossa Heikki Kännön uutuusromaanin lisäksi jo julkaistujen romaanien kustantajana sekä painettujen että digitaalisten kirjojen osalta.
Kansainvälisesti menestynyt jännityskirjailija Antti Tuomainen siirtyy WSOY:lle25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pitkän ja menestyksekkään kansainvälisen uran tehneen Antti Tuomaisen teoksia on käännetty jo liki 30 kielelle. Tuomainen tunnetaan poikkeuksellisesta taidostaan yhdistää samoihin kansiin rikosromaani ja musta komedia. Brittiläinen sanomalehti The Times on nostanut Tuomaisen arviossaan Euroopan hauskimmaksi kirjailijaksi. WSOY julkaisee Tuomaisen seuraavan teoksen vuonna 2027.
WSOY julkaisee Virpi Vainion uuden Metsäruusu-kirjasarjan14.11.2025 13:30:00 EET | Tiedote
Virpi Vainion neliosainen Metsäruusu-romaanisarja seuraa ruotsinkielisen metsäporvariston nousua 1800-luvun lopun Lapissa. WSOY julkaisee neliosaisen kirjasarjan avausosan Karhunkierros keväällä 2027.
Tiedote: WSOY:n kevään 2026 kirjat on julkistettu13.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
WSOY:n kevään katalogi on kokonaisuudessaan katsottavissa täällä: https://issuu.com/kirja/docs/wsoy_kevat_2026
Hanna Weseliuksen Pronominit on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokas 20256.11.2025 11:45:00 EET | Tiedote
Hanna Weseliuksen Pronominit on kirjallisen taiturin upea teos aivan tavallisesta viimeisestä matkasta, maailmanlopusta ja huolenpidosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
