Tieliikenteessä kuolleiden määrä laski hieman vuonna 2021 - moottoripyöräilijöiden kuolemia edelleen paljon
Vuoden 2021 aikana tieliikenteessä surmansa saaneista 124 oli liikkeellä henkilöautolla, 28 moottoripyörällä, 8 pakettiautolla, 4 mopolla ja 3 kuorma-autolla. Jalankulkijoita kuoli 24 ja polkupyöräilijöitä 22. Lisäksi kuoli 6 muuta tienkäyttäjää. Kuolleista moottoripyörällä liikkuneiden määrä on ollut aiempaa korkeampi viimeisten neljän vuoden ajan ja vuoden 2021 lukema oli korkein kymmeneen vuoteen. Vuosittain noin 75 % liikenteessä kuolleista on miehiä.
“Vuonna 2010 hallitus asetti tavoitteen liikennekuolemien puolittamisesta 2020 mennessä. Vaikka suunta onkin pidemmällä aikavälillä laskeva, tähän tavoitteeseen ei ole päästy. Liikennekuolemat ovat vähentyneet viidenneksellä”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Mervi Härkönen.
Onnettomuuksissa loukkaantuneiden määrä on puolittunut vuodesta 2011, ja myös nyt lasku oli selvää. Tulos riippuu kuitenkin käytetystä mittarista.
Tilasto perustuu poliisin kirjaamiin tietoihin. Onnettomuusmäärien laskuun vaikuttavat liikennevalvonnan resurssien väheneminen ja tieliikennelain muutos, joiden takia poliisi ei välttämättä käy kaikilla kolaripaikoilla. Lieviä loukkaantumisia jää tällöin kirjaamatta.
“Poliisin tietoon tulleita onnettomuuksia kirjattiin 34 020 vuonna 2010, kun niitä viime vuonna kirjattiin 70 prosenttia vähemmän. Liikennevakuutuksesta korvattujen onnettomuuksien määrät eivät ole tilastoissa vähentyneet yhtä nopeasti. Pelastusopiston kirjaamat tieliikenteen onnettomuusmäärät ovat jopa kasvaneet”, Härkönen taustoittaa.
Vuoden 2021 tilastoja voi verrata siihen, että enimmillään tieliikenteessä kuoli 1 156 ihmistä vuonna 1972 ja loukkaantui 16 028 ihmistä vuonna 1970. Tuohon aikaan oli rekisterissä alle miljoona autoa, nyt yli neljä miljoonaa.
“Varsinkin suojattomien tienkäyttäjien liikenneturvallisuudessa on tapahtunut dramaattinen muutos, vuonna 1972 tieliikenneonnettomuuksissa kuolleista pelkästään jalankulkijoita oli 357 ja mopoilijoita ja polkupyöräilijöitä yhteensä 274. Kulkutapajakauma oli toki myös erilainen ja esimerkiksi autoilu ei ollut yhtä yleistä kuin nykyään”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Matti Kokkonen.
Viime vuosina on erikseen tilastoitu myös vakavasti loukkaantuneet lopullisen vuositilaston yhteydessä. Uusin tieto koskee nyt vuotta 2020, jonka aikana poliisin tietoon tulleissa onnettomuuksissa loukkaantui vakavasti 408 ihmistä. Tämä oli 18 enemmän kuin edellisvuonna, mutta silti toiseksi alhaisin määrä vuoteen 2014 ulottuvassa tilastoinnissa.
Vuoden 2020 lopullisista tiedoista selviävät lisäksi onnettomuuksien uhrien ikäryhmät. Poikkeusluvalla ajokortin saaneiden 17-vuotiaiden onnettomuudet ovat olleet otsikoissa viime vuosina, tilastojen perusteella aiheesta: 17-vuotiaita kuoli liikenneonnettomuuksissa 10 vuonna 2020, kun vuosina 2015–2019 tässä ikäryhmässä kuoli 2–5 ihmistä. Luku tosin sisältää muutkin kuin henkilöauton kuljettajat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliaktuaari Mervi Härkönen, p. 029 5513 254, mervi.harkonen@stat.fi
Yliaktuaari Matti Kokkonen, p. 029 5513 770, matti.kokkonen@stat.fi
Matti KokkonenYliaktuaari
Puh:029 551 3770matti.kokkonen@tilastokeskus.fiMervi HärkönenYliaktuaari
Puh:029 551 3254mervi.harkonen@tilastokeskus.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Terveys- ja sosiaalialan yritysten määrä ja liikevaihto vahvassa kasvussa 202419.12.2025 08:03:55 EET | Tiedote
Terveys- ja sosiaalialan yritysten määrä kasvoi jopa 29 % viime vuoden aikana. Ala kasvoi tämän myötä myös liikevaihdolla ja henkilöstön määrällä mitattuna.
Konkurssihakemusten määrä 2000-luvun ennätykseen19.12.2025 08:02:07 EET | Tiedote
Konkurssihakemusten määrä jatkaa kasvuaan. Marraskuussa pantiin vireille 321 konkurssia, mikä on 33 enemmän kuin vastaavaan aikaan vuosi sitten. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli 999, eli 74 henkilötyövuotta suurempi kuin viime vuoden marraskuussa.
Julkinen velka pieneni kolmannella neljänneksellä18.12.2025 08:02:02 EET | Tiedote
Julkisyhteisöjen EDP-velka eli nimellishintainen sulautettu bruttovelka laski vuoden kolmannella neljänneksellä. Myös velan suhde bruttokansantuotteeseen pieneni.
Pienituloisten osuus kasvoi viime vuonna – pienituloisimman kymmenyksen reaalitulot laskivat16.12.2025 08:02:27 EET | Tiedote
Väestön pienituloisimman kymmenesosan reaalitulojen keskiarvo aleni reaalisesti 0,6 % ja suurituloisimman kymmenesosan kasvoi 3,5 % vuonna 2024. Niinpä tuloerot kasvoivat. Samaan aikaan pienituloisiksi luokiteltavien määrä ja osuus kasvoivat.
Yhä useampi uusi ylioppilas jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle – myös hakematta jättäneiden osuus kasvoi12.12.2025 08:01:35 EET | Tiedote
Kevään 2024 ylioppilaista 67 % jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle. Ilman opiskelupaikkaa jääneiden osuus kasvoi jälleen yhden prosenttiyksikön edeltävästä vuodesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
