Tieto-Finlandia voittajilta käytännönläheinen opas tuottavaan ja kestävään metsänhoitoon

Juuri nyt metsäluontomme voi huonommin kuin koskaan. Tututkin metsän asukit, kuten orava, hömötiainen ja helmipöllö vähenevät nopeasti. On muutoksen aika.
Pekka Juntin ja Anna Ruohosen uutuuskirja Muuttuva metsä – Opas jatkuvaan kasvatukseen on käytännönläheinen opas kestävään ja tuottavaan metsänhoitoon.
Suomessa jatkuva kasvatus tuli lailliseksi vasta vuonna 2014 metsälain uudistuksessa. Nyt yhdeksän vuotta myöhemmin tuntuu kaukaiselta, että Suomessa oli yli kuudenkymmenen vuoden ajanjakso, jolloin avohakkuu oli käytännössä ainoa sallittu tapa uudistaa metsää.
Jatkuvassa kasvatuksessa metsä säilyy metsänä ilman avohakkuiden tuomia katkoksia myös silloin, kun metsänomistaja haluaa metsästään tuloja. Metsän jatkuva kasvatus on tie ekologisempaan ja taloudellisesti kestävämpään metsätalouteen. Yli puolet yksityisistä metsänomistajista käyttää jo menetelmää. Esimerkiksi Turun kaupunki on siirtynyt jatkuvaan kasvatukseen kaikissa metsissään.
Pekka Juntti ja Anna Ruohonen ovat Tieto-Finlandialla palkittuja metsä- ja ympäristöaiheisiin erikoistuneita toimittajia ja kirjoittajia. Haaparannalla asuva Juntti julkaisi ylistetyn esikoisromaaninsa vuonna 2022. Ruohonen asuu Rovaniemellä ja työskentelee vapaana toimittajana. Kirjoittajien edellinen teos Metsä meidän jälkeemme (Like, 2019) oli myyntimenestys ja voitti Tieto-Finlandian.
Kutsu julkistamistilaisuuteen to 20.4. klo 17
Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita Silva ry:n ja Liken järjestämään julkistamistilaisuuteen Otavaan (Uudenmaankatu 10, Helsinki) torstaina 20.4. klo 17–20.
Tilaisuuden juontaa Mikko-Pekka Hanski. Tilaisuudessa kuullaan puheenvuoro kirjasta ja luvassa on myös muuta kulttuuriohjelmaa. Ilmoittautumiset: adele.couavoux@like.fi
Muuttuva metsä ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Petri Hantun lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 30.3.2023.
Pdf-vedokset ja haastattelupyynnöt: adele.couavoux@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
LIKEn kirjakevät 2026 on täynnä sykähdyttäviä tarinoita, mieleen jääviä ääniä ja musiikin voimaa29.10.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Liken kirjat tarjoavat vahvoja tarinoita niin palkituilta kirjailijoilta kuin kiinnostavilta uusilta tulokkailta, rohkeaa ja kantaa ottavaa tietoa ajankohtaisista teemoista sekä runsaasti uutta infoa musiikkikirjojen ystäville. Sarjakuvasuosikit Fingerpori ja Kamala luonto ilahduttavat fanejaan myös ensi keväänä.
Trillerin sykkeellä etenevässä Tattarisuon noitapiiri -tietokirjassa Aki Ollikainen kuvaa sekä yhteiskunnan että ihmismielen kieroutta16.10.2025 13:03:01 EEST | Tiedote
"Tattarisuon maine ei kai koskaan ole ollut kovin mairitteleva. Se ei ollut sitä kieltolain aikanakaan, mutta kun sen lähteestä 1930-luvun alussa nousi ylös irti leikattuja ruumiinosia, muuttui ohikulkijoiden kirkasvetinen juomapaikka koko nuorta kansakuntaa värisyttäneen kauhutarinan mustaksi keskipisteeksi." Tattarisuon noitapiiri on tietokirja mustasta magiasta, salaliittoteorioista ja järkyttävistä ihmiskohtaloista. Teos on palkitun kirjailijan Aki Ollikaisen vuosien mittaisen taustatyön tulos.
Jopa kauhun kuningas Stephen King rakastaa tätä kirjaa – Jason Rekulakin Teddy on karmean kekseliäs ja omaperäinen kauhutrilleri, jonka lukemisen jälkeen et enää katso lasten piirustuksia samoin silmin1.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Niin lukijoiden kuin kriitikoiden ylistämä Teddy on voittanut GoodReads Choice Awardsin kauhun kategoriassa, sen käännösoikeudet on myyty ympäri maailmaa, ja filmatisointioikeudet on hankkinut Netflix.
Kesällä menehtynyt Ozzy Osbourne kertoo muistelmateoksessaan kärsimysnäytelmästä, joka edelsi hänen jäähyväiskeikkaansa30.9.2025 12:53:11 EEST | Tiedote
"Mutta lopulta et oikeasti voi huijata kuolemaa. Hän pitää sinua aina silmällä. Ja ennemmin tai myöhemmin hän pitää huolen, että velat tulevat kuitattua. Tämä kirja kertoo siitä, miten hän tuli perimään minulta saataviaan."
Tositapahtumiin pohjautuva romaani kertoo koskettavan tarinan lapsia varjelevasta keskitysleirivangista30.9.2025 11:37:13 EEST | Tiedote
Keskellä Auschwitzia on pieni vaja, jonka seinät on päällystetty sarjakuvilla. Se on paikka, jossa lapset laulavat, esittävät näytelmiä ja kirjoittavat. He saavat hieman ruokaa, heidät pidetään puhtaina syöpäläisistä ja heille opetetaan erilaisia keinoja kohdata tuleva ilman pelkoa. Mies, joka heitä auttaa, on nuori juutalainen keskitysleirivanki Fredy Hirsch. Tositapahtumiin pohjautuva romaani kuvaa, miten nuoresta ja urheilullisesta, homoutensa piilottavasta miehestä tulee lapsia varjeleva sankari. Nyt julkaistavan kirjan on kirjoittanut Wendy Holden. (s. 1961) Hän on englantilainen arvostettu toimittaja, historioitsija ja elämäkerturi. Holden on julkaissut yli 30 kirjaa, joista 15 on noussut bestseller-listoille. Fredy Hirschistä kertovaan romaaniin hän on tehnyt mittavan taustatyön ja haastatellut Auschwitzista eloonjääneitä. Auschwitzin opettaja ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 2.10. Romaanin on suomentanut Ari Väntänen. PDF:t, arvos
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



