Tina Frennstedt palkittiin Vuoden dekkaristitulokkaana – tavattavissa Turun Kirjamessuilla
1.10.2019 11:18:13 EEST | Like Kustannus | Tiedote

Ruotsalaiskirjailija Tina Frennstedtin Lupaus (Like) valittiin viime viikonloppuna Göteborgin Kirjamessuilla vuoden dekkaritulokkaaksi. Vastikään suomeksi ilmestynyt romaani innoitti palkintoraadin perustelemaan valintaansa näin:
”Vaikuttava rikosdebyytti, joka sisältää kaiken, mitä dekkarifanit voivat toivoa: monitahoisia henkilöhahmoja, kiinnostavan juoniasetelman, vaikuttavaa kieltä ja paljon huumoria. Klassisesta dekkarimuodosta huolimatta romaani rikkoo rajoja toisinajattelija-sankarittarellaan sekä sillä, että tarina perustuu tositapahtumiin.”
Lupaus on jo nyt myyntimenestys kotimaassaan: se on myynyt muutamassa kuukaudessa lähes 55 000 kappaletta. Kirja kertoo häikäilemättömästä sarjamurhaajasta, joka raiskaa ja murhaa naisia Silta-tv-sarjastakin tutun Juutinrauman sillan molemmin puolin saaden Malmön ja Kööpenhaminan hälytystilaan. Pian hyökkäykset yhdistetään kuusitoista vuotta sitten kadonneen nuoren naisen tapaukseen, jota ei koskaan ratkaistu. Tapausta tutkiva rikoskomisario Tess Hjalmarsson on antanut kadonneen tytön äidille lupauksen – pystyykö hän pitämään sen?
Viisiosaiseksi suunniteltu kirjasarja perustuu tositapahtumiin, jota myös Tina Frennstedt itse on tutkinut. Frennstedt on yksi Ruotsin tunnustetuimmista rikostoimittajista. Hän on työskennellyt muun muassa Svenska Dagbladetissa ja Expressenissä sekä tv:n puolella Crime Centralenissa.
Frennstedt esiintyy tulevana lauantaina Turun Kirjamessuilla. Häntä on mahdollista haastatella perjantaina 4.10. Helsingissä ja lauantaina 5.10. Turun Messukeskuksessa.
”Loistava tarinankertoja. (…) Vetävää, jännittävää, eläytyvää, mukaansatempaavaa ja terävästi juoniteltua – romaanissa on kaikkea ja se lupaa vielä lisää.” –Skånska Dagbladet
”[Frennstedt] ei ainoastaan keskity kuvailemaan poliisityötä uskottavasti vaan esittää myös, miten kattavasti ratkaisematon rikos voi vaikuttaa asianomaisten elämään vielä vuosia myöhemmin.” –Dagens Nyheter
Tiedustelut ja haastattelupyynnöt: jenni.heiti@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni Heiti
Viestintäpäällikkö, kaunokirjallisuus
Like Kustannus
Uudenmaankatu 10
00120 Helsinki
p. 044-3585 060
jenni.heiti@like.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Kaupungin keskellä olevaan metsään katoaa tyttö, eikä kukaan tunnu välittävän – Tiina Raevaaran kylmäävä sarjanavaus vie pikkukaupungin pimeyteen3.2.2026 09:49:45 EET | Tiedote
Tiina Raevaaran Kaupunki jonka keskellä on metsä on Tuonijoki-sarjan ensimmäinen osa. Kirja kertoo nousukauden varjopuolista ja sen juoni ulottuu 1980-luvun lopulta nykypäivään. Raevaara on ammentanut kirjaan runsaasti elementtejä omasta lapsuudestaan ja nuoruudestaan 1980–90-luvuilla.
Miten muinaiset riimut voivat auttaa meitä voimaan paremmin?29.1.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Modernin, Turussa asuvan noidan kokoama riimujen käsikirja sopii sekä riimuperinteestä kiinnostuneelle harrastajalle että self helpin ystävälle, joka haluaa soveltaa riimuviisautta omassa elämässään.
Auschwitzin naisorkesterin tarina avaa uuden näkökulman keskitysleiritodellisuuteen22.1.2026 15:14:04 EET | Tiedote
Auschwitzin naisorkesteri perustettiin vuonna 1943 ja se toimi reilun vuoden verran. Orkesterin tehtävänä oli soittaa marssimusiikkia keskitysleirin portilla, kun vangit lähtivät aamulla töihin ja saapuivat sieltä illalla. Naiset soittivat myös yksityisesti korkea-arvoisille natseille. Orkesterissa soittaneet 50 naista olivat nuoria, suuri osa juuri ja juuri teinityttöjä. Orkesteri pelasti heidän henkensä, sillä he eivät joutuneet pakkotyöhön vaan olivat leirin parempiosaisia. Tästä syntyi konflikteja sekä orkesterin jäsenten välillä että muiden leirivankien kanssa. Osa tytöistä tuhosi soittimensa leiriltä vapauduttuaan eikä soittanut säveltäkään enää koskaan. Kirjassa on suuri määrä henkilöitä, mutta keskiöön nousee mm. orkesterin johtaja Alma Rosé. Hänet passitettiin aluksi "ihmiskoeosastolle" muka-lääketieteellisiin hedelmällisyyskokeisiin, mutta kun selvisi, että Rosé oli ”musiikkimaailman kuninkaallinen” eli ammattiviulisti, jonka eno oli itse säveltäjä Gustav Mahler, Rosésta teht
Karl Ove Knausgårdin Yökoulu on sysimusta kertomus ihmisen noususta ja tuhosta21.1.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Omaelämäkerrallisella Taisteluni-romaanisarjalla maailmanmaineeseen nousseen Karl Ove Knausgårdin uusi romaani Yökoulu sukeltaa syvälle ihmisen ahneuteen. Se on kehutun Aamutähti-sarjan neljäs, itsenäinen osa. Ensimmäiseen osaan perustuva Morgonstjärnan – Aamutähti -ooppera saa maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa 30.1.2026.
Totuudenetsijän muotokuva – Maaliskuussa julkaistava Alkemisti avaa A.W. Yrjänän sisäisen kartaston21.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
A.W. Yrjänä, Alkemisti on katsaus sukupolvensa merkittävimpiin kuuluvan taiteilijan ajattelun ja olemisen syviin pohjavireisiin ja niiden taustalla vaikuttaviin salattuihin aatevirtauksiin. Kirjan on kirjoittanut Hippo Taatila ja se julkaistaan 6.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



