Toimenpideselvitys ja hankearviointi valtatielle 18 välille Alavus – Jyväskylä on valmistunut (Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi)

Hankkeessa on esitetty tavoitetila valtatien parantamiseksi koko yhteysvälillä sekä arvioitu toimenpiteiden vaikutuksia ja vaikuttavuutta. Valmistunut selvitys ei ole toteutuksen mahdollistava suunnitelma, vaan toimii yhtenä valtatien parantamis- ja kehittämishankkeiden ohjelmoinnin välineenä. Yhteysväliä tullaan kehittämään vaiheittain ja suunnittelua tulee tarkentaa tie- ja rakentamissuunnitelmilla ennen kuin parannustoimenpiteitä päästään toteuttamaan.
─ Isoin puute yhteysvälillä on Myllymäen ja Multian välinen rakentamaton valtatien osuus. Nykytilanteessa valtatie kiertää mäkistä, mutkaista ja kapeaa osuutta pitkin Myllymäeltä Väätäiskylän kautta Multialle. Yhteys ei ole valtatietasoinen ja uuden oikaisun toteutuessa koko yhteysvälin pituus lyhenisi noin 11 km, yksikön päällikkö Minna Immonen toteaa.
Yhteysvälillä on lukuisa joukko myös muita parannustarpeita mm. jalankulun- ja pyöräilyn yhteyksissä, liittymäjärjestelyissä sekä valaistuksessa. Suunnittelujakson itäpäässä Jyväskylän Keljossa on kauppakeskittymä ja valtatiellä 18 on runsaasti asiointiliikennettä sekä muuta paikallista ja seudullista liikennettä. Vastaavasti Tuurin kyläkauppa selvitysalueen länsipäässä on vilkas asiointiliikenteen jakso, missä valtatiellä 18 olevat kolme kiertoliittymää sekä valtatien ja rautatien tasoristeys heikentävät valtatien liikenteen sujuvuutta.
Hankkeessa esitetyillä toimenpiteillä parannetaan valtatien liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta sekä lyhennetään matka-aikaa. Valtatielle 18 esitetyt parannukset luovat edellytyksiä maankäytön kehittymiselle sekä edistävät julkisen henkilöliikenteen sekä jalankulun ja pyöräilyn käytön edellytyksiä. Hankearvioinnissa on tarkasteltu pieniä parantamistoimenpiteitä koko yhteysväliltä sekä arvioitu erikseen isojen oikaisujen Myllymäki–Multia ja Tuuri–Hakojärvi vaikutuksia.
─ Hankearviointi näyttää, että parhaat hyödyt suhteessa kustannuksiin saadaan toteuttamalla vilkkaimmilla jaksoilla pieniä toimenpiteitä, esimerkiksi liittymien parantamisia. Vaikka oikaisut tuottavat merkittäviä hyötyjä, eivät hyöty-kustannussuhteet nouse yli 1:n, koska esimerkiksi liikennemäärät ovat alhaisia, johtava liikennejärjestelmäasiantuntija Timo Liljamo toteaa.
Liitteenä on linkki toimenpideselvitykseen ja hankearviointiin. (julkaisuarkisto doria.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus
Timo Liljamo
Johtava liikennejärjestelmäasiantuntija
p. 0295 027 796
Keski-Suomen ELY-keskus
Minna Immonen
Yksikön päällikkö
p. 0295 024 685
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Karjalan Pyhäjärven vesienhoitosuunnitelma ja Natura 2000 -alueen hoito- ja käyttösuunnitelma on valmistunut (Pohjois-Karjala, Kaakkois-Suomi)9.6.2023 11:16:22 EEST | Tiedote
Suunnitelma toimii laajana tietopakettina Pyhäjärven alueesta. Suunnitelmassa esitetään tavoitteita ja toimenpiteitä, joilla Pyhäjärven erinomainen ekologinen tila ja suojeluarvot voidaan turvata jatkossakin.
Avustuksia yhteisen arvokkaan rakennusperintömme hoitoon 241 000 euroa (Varsinais-Suomi, Satakunta)8.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriö osoittaa ELY-keskuksille vuosittain harkinnanvaraista määrärahaa jaettavaksi avustuksina rakennusperinnön hoitoon sekä saariston ympäristönhoitoon. Vuonna 2023 Varsinais-Suomeen ja Satakuntaan saatiin rakennusperinnön hoitoon 241 000 euroa ja lisäksi saariston ympäristön hoitoon 55 220 euroa.
Bussiliikenteeseen muutoksia kesäkauden alussa (Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)6.6.2023 08:57:20 EEST | Tiedote
Joukkoliikenteeseen osoitettujen määrärahojen väheneminen pakottaa ELY-keskuksen supistamaan vuorotarjontaa maaseutuliikenteessä. Kertalippujen asiakashintoja on korotettu noin 10 % kesäkauden alusta.
Valtatien 8 Vaasa - Oulu tavoitetila vuodelle 2040 muodostettu (Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa, Pohjois-Pohjanmaa)2.6.2023 13:36:50 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskukset yhdessä Väyläviraston kanssa ovat muodostaneet tavoitetilan Vaasan ja Oulun väliselle osuudelle valtatietä 8. Näkemystä tavoitetilasta tarvitaan, sillä tätä 304 kilometriä pitkää yhteysväliä tullaan kehittämään jaksoittain usean vuoden aikana.
Koillismaan kuntien välillä ajetaan joukkoliikennettä myös kesällä (Kainuu, Lappi, Pohjois-Pohjanmaa)2.6.2023 09:53:43 EEST | Tiedote
Koulujen kesäloman alkamisesta huolimatta Kajaanin ja Kuusamon sekä Kemijärven ja Kuusamon välinen joukkoliikenne jatkuu. Lisäksi Kuusamon ja Oulun välillä käynnistyy kokonaan uusia linja-autovuoroja 5.6.2023 alkaen. Sen sijaan muilla reiteillä ajettuja vuoroja lakkaa vähäisten matkustajamäärien vuoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme