Toimenpideselvitys ja hankearviointi valtatielle 18 välille Alavus – Jyväskylä on valmistunut (Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi)

Hankkeessa on esitetty tavoitetila valtatien parantamiseksi koko yhteysvälillä sekä arvioitu toimenpiteiden vaikutuksia ja vaikuttavuutta. Valmistunut selvitys ei ole toteutuksen mahdollistava suunnitelma, vaan toimii yhtenä valtatien parantamis- ja kehittämishankkeiden ohjelmoinnin välineenä. Yhteysväliä tullaan kehittämään vaiheittain ja suunnittelua tulee tarkentaa tie- ja rakentamissuunnitelmilla ennen kuin parannustoimenpiteitä päästään toteuttamaan.
─ Isoin puute yhteysvälillä on Myllymäen ja Multian välinen rakentamaton valtatien osuus. Nykytilanteessa valtatie kiertää mäkistä, mutkaista ja kapeaa osuutta pitkin Myllymäeltä Väätäiskylän kautta Multialle. Yhteys ei ole valtatietasoinen ja uuden oikaisun toteutuessa koko yhteysvälin pituus lyhenisi noin 11 km, yksikön päällikkö Minna Immonen toteaa.
Yhteysvälillä on lukuisa joukko myös muita parannustarpeita mm. jalankulun- ja pyöräilyn yhteyksissä, liittymäjärjestelyissä sekä valaistuksessa. Suunnittelujakson itäpäässä Jyväskylän Keljossa on kauppakeskittymä ja valtatiellä 18 on runsaasti asiointiliikennettä sekä muuta paikallista ja seudullista liikennettä. Vastaavasti Tuurin kyläkauppa selvitysalueen länsipäässä on vilkas asiointiliikenteen jakso, missä valtatiellä 18 olevat kolme kiertoliittymää sekä valtatien ja rautatien tasoristeys heikentävät valtatien liikenteen sujuvuutta.
Hankkeessa esitetyillä toimenpiteillä parannetaan valtatien liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta sekä lyhennetään matka-aikaa. Valtatielle 18 esitetyt parannukset luovat edellytyksiä maankäytön kehittymiselle sekä edistävät julkisen henkilöliikenteen sekä jalankulun ja pyöräilyn käytön edellytyksiä. Hankearvioinnissa on tarkasteltu pieniä parantamistoimenpiteitä koko yhteysväliltä sekä arvioitu erikseen isojen oikaisujen Myllymäki–Multia ja Tuuri–Hakojärvi vaikutuksia.
─ Hankearviointi näyttää, että parhaat hyödyt suhteessa kustannuksiin saadaan toteuttamalla vilkkaimmilla jaksoilla pieniä toimenpiteitä, esimerkiksi liittymien parantamisia. Vaikka oikaisut tuottavat merkittäviä hyötyjä, eivät hyöty-kustannussuhteet nouse yli 1:n, koska esimerkiksi liikennemäärät ovat alhaisia, johtava liikennejärjestelmäasiantuntija Timo Liljamo toteaa.
Liitteenä on linkki toimenpideselvitykseen ja hankearviointiin. (julkaisuarkisto doria.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus
Timo Liljamo
Johtava liikennejärjestelmäasiantuntija
p. 0295 027 796
Keski-Suomen ELY-keskus
Minna Immonen
Yksikön päällikkö
p. 0295 024 685
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Ansökan om ersättning för sälskador öppen till utgången av augusti1.7.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Jord- och skogsbruksministeriet har öppnat ett tidsbundet ansökningsförfarande för ersättning för sälskador inom Europeiska havs-, fiskeri- och vattenbruksfonden. Ansökningstiden pågår till den 31 augusti 2025. Ersättningar kan sökas för skador som sälar orsakat under 2024. Ansökningarna behandlas av NTM-centralen i Lappland och NTM-centralen i Egentliga Finland.
Määräaikainen hyljekorvaushaku on auki elokuun loppuun1.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö on avannut Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahaston hyljekorvausten hakumenettelyn. Haku päättyy 31.8.2025. Korvauksia voi hakea hylkeiden aiheuttamista vahingoista vuodelta 2024. Hakemukset käsittelee Lapin ja Varsinais-Suomen ELY-keskukset.
Försöksprogrammet för återvinning av näringsämnen fortsätter ända till år 202726.6.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Riksdagen har vid plenum 19.6.2025 godkänt ombudgetering av anslaget som har beviljats för forsknings-, utvecklings- och innovationsprojekt i försöksprogrammet för återvinning av nä-ringsämnen.
Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjelma jatkuu vuoteen 2027 saakka26.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Eduskunta on hyväksynyt täysistunnossaan 19.6.2025 Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjel-malle TKI-hankkeisiin myönnetyn määrärahan uudelleenbudjetoinnin
Nya projekt inom miljöfostran och miljöupplysning inleds med stöd av NTM-centralen23.6.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralen i Mellersta Finland har fattat sitt beslut om årets mottagare av projektunderstöd för miljöfostran och miljöupplysning. Med anslaget på drygt 300 000 euro sätter man i gång nio nationella eller regionala projekt som når många olika åldersgrupper.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme