Toimituksille tiedoksi SDP:n Filatovin kirjoitus kokoomuksen avaukseen liittyen
22.1.2020 14:28:52 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Toimituksille tiedoksi kansanedustaja Tarja Filatovin kirjoitus Facebookissa. Filatov on eduskunnan valtiovarainvaliokunnan jäsen.
https://www.facebook.com/tarja.filatov
***
Kokoomus julistaa, että tarvitaan 120.000 työpaikkaa, että talous on tasapainossa. Kyllä,työllisyyttä on ehdottomasti parannettava ensisijaisesti ihmisten hyvinvoinnin vuoksi. Talouden tasapaino on tässä vain väline.
Talouden tasapainon ja työllisyyden välillä on selvä yhteys. Oleellista on työpaikkojen määrän ohella, tehdyt työtunnit, työn tuottavuus, palkkataso. Nyt työllisyys on lähinnä palvelualojen varassa. Kansainvälinen talous vaikuttaa vientiimme.
On oikeastaan absurdia, että työn laadusta ei puhuta mitään.
Jos yksi ihminen tekee useampaa työtä ja on silti riippuvainen toimeentulotuesta, työllisyys ei ole kovin palkitsevaa. Eikä lisää hyvinvointia. Ristiriitaista on se, että viime eduskuntakaudella työllisyys kyllä parani, mutta toimeentulotukiasiakkuus ei vähentynyt, vaan jopa kasvoi työllisyystoimien seurauksena.
Työllisyyden tehtävä on turvata hyvinvointimme, siksi työn laadulla on merkitystä. Jos työ saa ihmisen voimaan pahoin, tulos ei ole tavoittelemamme.
Laskennallisesti työllisyys paranee, kun sosiaaliturvaa leikataan. Sama toisin päin, laskennallisesti työllisyys heikkenee, kun sosiaaliturvaa parannetaan. Näillä laskennallisilla luvuilla kokoomus operoi taitavasti. Mutta esimerkiksi budjetissa on useita toimia, jotka vaikuttavat työllisyysteen ja näitä toimia ei lasketa suuntaan eikä toiseen. Jos lopettaisimme koulutuksen työllisyydelle kävisi heikosti. Jos terveydenhuolto romahtaisi työvoima vähenisi jne.
Talouteen vaikuttaa myös verotus ja monet muut seikat. Kyse on kokonaisuudesta.
Hallitus on jo päättänyt mm. eläkeputken ikärajan nostosta ja tällä on selkeä työllisyysvaikutus. Samoin kuntakokeilusta on varmasti hyötyä vaikeimman työttömyyden nujertamisessa. Myös lisäresurssit työvoimapalveluissa auttavat henkilökohtaisemman palvelun aikaansaamisessa. Koulutukseen on panostettu, tutkimukseen ja tuotekehitykseen suunnattu lisäresurssia, yrittäjyyttä tuetaan. Nämäkö eivät ole kokoomuksen mielestä työllisyyteen vaikuttavia toimia.
Näyttää siltä, että kokoomukselle kelpaa työllisyystoimiksi vain leikkaukset ja työntekijän asemaa heikentävät toimet. Toivottavasti olen väärässä.
Edellinen hallitus huiski ilmaan pakkkolakeja, koeaikojen pidennyksiä, sairaspäivien heikennyksiä, lomien ja lomarahojen leikkauksia, sunnuntailisien poistoja yms. ja muita puolivillaisia ratkaisuja, joista seurasi vain sosiaalisen pääoman heikkeneminen.
Annetaan nykyhallituksen valmistella huolella lupaamansa työllisyystoimet.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kvarnström (SDP): Regeringens envishet drabbar social- och hälsovården23.4.2026 11:16:39 EEST | Pressmeddelande
Regeringen Orpo-Purras ramria är över och riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) från Raseborg ser resultatet som väntat, men beklagligt. Han anser att regeringen borde ha inhiberat nedskärningar i social- och hälsovården istället för att nu göra nya sådana.
SDP:n Johan Kvarnström: Hallituksen itsepäisyys iskee sosiaali- ja terveydenhuoltoon23.4.2026 11:16:39 EEST | Tiedote
Orpon–Purran hallituksen kehysriihi on ohi ja kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) Raaseporista pitää lopputulosta odotettuna mutta valitettavana. Hänen mukaansa hallituksen olisi pitänyt perua sosiaali- ja terveydenhuollon leikkaukset sen sijaan, että nyt tehdään uusia.
SDP:n Juha Viitala: Lyhytnäköiset leikkaukset järjestöihin heikentävät suomalaisen hyvinvoinnin perustaa23.4.2026 11:14:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala pitää hallituksen yhä uusia leikkauksia järjestöihin hyvin lyhytnäköisenä ja korostaa järjestöjen työn merkitystä suomalaisen hyvinvoinnin kannalta. Hallitus on viime kehysriihessään päättänyt yhä uusista leikkauksista sote‑järjestöjen rahoitukseen, vaikka järjestöt toimivat tärkeänä turvaverkkona yhteiskunnan heikoimmassa asemassa oleville. Järjestöjen työn heikentäminen uhkaa heikentää suomalaisten hyvinvointia, lisätä ihmisten auttamattomuutta ja kohottaa pitkällä aikavälillä julkisen talouden kustannuksia.
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallitus heräsi viime metreillä Itä-Suomen hätään23.4.2026 10:41:53 EEST | Tiedote
-Hyvä, että hallitus viimein kautensa loppumetreillä laajan vaikuttamistyön jälkeen heräsi vihdoin Itä-Suomen hätään ja päätti merkittävistä liikennehankkeista ja erityistalousalueen selvityksestä, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Suhonen: Hallitus jätti työntekijät yksin - kehysriihessä ei puututtu työperäiseen hyväksikäyttöön23.4.2026 10:36:32 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei sisältänyt käytännössä lainkaan toimia työntekijöiden hyväksikäytön kitkemiseksi, arvostelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

