Tokoinrantaan istutetaan 54 kirsikkapuuta
Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara istuttaa puut. Stara on jo vaihtanut mullat istutuskuoppiin ja tehnyt muita valmisteluja. Istutustyö ei haittaa liikkumista puistossa.
Tokoinrannasta jouduttiin kaatamaan bakteeritaudin vaivaamia hevoskastanjoita syksyllä 2017. Taudin leviämisen estämiseksi hevoskastanjat korvattiin kirsikkapuilla. Uusien puiden istutusta lykättiin pari vuotta, sillä bakteeri voi levitä myös mullan mukana.
Kirsikkapuita voi bongata eri puolilla Helsinkiä
Tokoinrannan uudet puut ovat rusokirsikoita, jotka kukkivat keväällä näyttävästi ja muuttuvat syksyllä hohtavanpunaiseksi. Tokoinrannan kirsikkapuut tulevat reilunkokoisina taimina ja hyvin todennäköisesti ne kukkivat jo ensi keväänä ainakin jonkin verran.
Samaa puulajia voi bongata muun muassa Roihuvuoren Kirsikkapuistossa. Kirsikkapuita kasvaa myös Alppipuistossa, Maunulan Puropuistossa sekä Uutelan kanavan liepeillä aukioilla ja Kauniinilmanpuistossa. Mäntymäellä Töölössä kasvava valtava, vanha rusokirsikka on upea näky kukkiessaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
puuasiantuntija Juha Raisio, kaupunkiympäristön toimiala
puh. 09 310 38431
etunimi.sukunimi@hel.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
En ny tillfällig snömottagningsplats byggs på Malms flygplats18.9.2025 10:45:33 EEST | Pressmeddelande
Byggarbeten orsakar att skidspårets sträckning ändras till nästa vinter.
Malminkentällä rakennetaan väliaikaista lumenvastaanottopaikkaa18.9.2025 10:45:33 EEST | Tiedote
Rakentamisen myötä latureitti muuttuu ensi talveksi.
Återstående delar av Bölebanan planeras i Västra Böle17.9.2025 10:52:47 EEST | Pressmeddelande
Planeringen av den näst sista delen av Bölebanan har inletts. Synpunkter på utkastet till trafikplan för det avsnitt som går genom Västra Böle kan lämnas via nätet och vid det evenemang för allmänheten som ordnas den 1 oktober. Byggstarten är planerad till 2027.
Länsi-Pasilaan suunnitellaan Pasilanbaanan puuttuvaa osiota17.9.2025 10:52:47 EEST | Tiedote
Pasilanbaanan toiseksi viimeisen osuuden suunnittelu on alkanut. Länsi-Pasilan läpi kulkevan osion liikennesuunnitelmaluonnosta voi kommentoida verkossa ja 1. lokakuuta järjestettävässä yleisötilaisuudessa. Rakentamisen on suunniteltu käynnistyvän vuonna 2027.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 16.9.202516.9.2025 17:57:38 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 16.9.2025. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme