Tom of Finland – kansallissankarin kotiinpaluu!

Tom of Finlandin eroottiset fantasiapiirustukset ovat seksuaalisten alakulttuurien ja yhteisöjen pysyviä ikoneja, jotka tunnistetaan myös yhä laajenevan katsojakunnan keskuudessa. Huippuunsa estetisoidut ja teknisesti täydellisyyttä hipovat piirustukset ovat vaikuttaneet maailmanlaajuisesti myös muotiin, tuotesuunnitteluun ja trendeihin.
”Yhden pornosta on tullut toisten taidetta”, museonjohtaja Leevi Haapala kirjoittaa esseessään, joka käsittelee kaarinalaissyntyisen, Helsingissä vaikuttaneen mainosmiehen ja muusikon tietä tunnustetuksi taiteilijaksi. Tutkija Kati Mustola on toimittanut taiteilijan biografian. Kuraattori João Laia käsittelee tekstissään Tom of Finlandin luomien hahmojen yhteisöllisyyttä, iloa ja ylpeyttä kruisailukulttuurin näkökulmasta. Tutkija Harri Kalhan artikkeli taustoittaa näiden alkujaan perisuomalaisten miestyyppien maailmanvalloitusta – aina Los Angelesiin asti, jossa sijaitsee nykyään Tom of Finlandin nimeä kantava säätiö. Kuraattori Alvin Lin essee tarkastelee piirustusten radikaalisuutta, hypermaskuliinisuutta ja fetissejä.
Runsaasti kuvitettu kirja esittelee Tom of Finlandin tuotantoa 1950-luvulta alkaen, ja se ilmestyy Nykytaiteen museo Kiasman kokoaman laajan näyttelyn yhteydessä. Mukana on myös uudelleenjulkaistu Prätkäposti-lehdessä vuonna 1990 ilmestynyt kattava elämäkerrallinen haastattelu, joka tehtiin taiteilijan täyttäessä 70 vuotta. Haastattelussa kuuluu taiteilijan oma ääni, ja se taustoittaa hänen homoeroottisen kuvamaailmansa teemoja. Samalla se on aikalaisdokumentti gay-kulttuurin kansainvälistymisestä ja sukupuolivähemmistöjen aseman muutoksista Suomessa yhtenäiskulttuurin aikaan.
Tom of Finland – Rohkea matka | Bold Journey
Toim. Leevi Haapala, João Laia ja Jari-Pekka Vanhala
160 sivua, kielet suomi ja englanti
Parvs ja Nykytaiteen museo Kiasma, 2023
Kirja julkistetaan Nykytaiteen museo Kiasmassa avautuvan Tom of Finland – Rohkea matka -näyttelyn yhteydessä. Näyttely on avoinna 28.4.–29.10.2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna KarppanenkustantajaKustannusosakeyhtiö Parvs
Puh:+358 40 684 9188hanna.karppanen@parvs.fiKuvat










Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kustannusosakeyhtiö Parvs on taidekirjoihin ja arkkitehtuurijulkaisuihin erikoistunut helsinkiläinen kustantamo, joka on perustettu vuonna 2006.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Parvs
Uutuuskirja Berndt Lindholmin maisemamaalauksista6.6.2023 11:34:34 EEST | Tiedote
Berndt Lindholm (1841–1914) kuuluu Suomen 1800-luvun lopun keskeisimpiin maisemamaalareihin ja on yksi pidetyimmistä suomalaistaiteilijoista. Hänet tunnetaan erityisesti aistivoimaisista metsä- ja rannikkoaiheisista maalauksistaan.
Odotettu kirja esittelee Suomen Pankin kokoelman – kansakunnan taideaarteen1.6.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Aikaansa seuraten – Suomen Pankin taidekokoelma esittelee valikoiman Suomen Pankin noin 1 200 teosta käsittävästä kokoelmasta. Teos vie lukijansa taidematkalle läpi vuosikymmenten ja tyylisuuntien tietokirjailija Markku Valkosen johdattelemana. Yksittäisten maalausten, grafiikanlehtien ja veistosten lisäksi kokoelmaan kuuluu rakennukseen kiinteästi liittyviä monumentaaliteoksia. Samalla kun ne heijastavat aikansa taiteellisia pyrkimyksiä, ne kuvastavat maan historiaa ja yhteiskunnallisia arvoja.
Pompeji Roihupellossa – Merja Salonen Di Giorgion maalauksissa aikakaudet ja kulttuurit sulautuvat toisiinsa10.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Taidemaalari Merja Salonen Di Giorgio tutkii teoksissaan historian kerrostumia ja ihmisen jättämiä jälkiä kulttuuriympäristössä. Roihupelto–Pompeji-maalaussarjassa ja sitä esittelevässä uutuuskirjassa pääosassa ovat itähelsinkiläinen 1970-luvun pienteollisuusalue ja antiikin Pompejin kaupunki Vesuviuksen rinteellä.
Rosa Loy & Neo Rauch – Leipzigin koulun kirkkaimmat tähdet3.5.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Rosa Loy (s. 1958) ja Neo Rauch (s. 1960) ovat Saksan arvostetuimpia ja kansainvälisimpiä nykytaiteilijoita. Uutuuskirja esittelee taiteilijaparin, joka edustaa taidokkaista, esittävistä, mutta epätodellisen oloisista maalauksista tunnettua Leipzigin uutta koulukuntaa.
Salong 3+ – Nykytaiteen kauhukakaroiden verevä ura on koottu kirjaksi21.4.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen SALONG 3+ -taiteilijaryhmä oli merkittävä ja aktiivinen toimija Suomen taidekentällä vuosina 1989–1995. Ryhmään kuuluivat Anna-Maija Aarras, Sussi Henrikson ja Ann Sundholm, jotka yhdessä toteuttivat omaperäisiä kolmiulotteisia teoskokonaisuuksia ja performansseja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme