Tullin tehovalvonnassa mausteista ei löytynyt elintarvikepetoksia – eriä hylättiin kemikaalijäämien ja salmonellan takia

Mausteiden valvonta on osa Tullin tavanomaista tuoteturvallisuusvalvontaa, mutta kesällä 2022 järjestetty tehovalvonta oli osa kansallista elintarvikepetosprojektia. Muiden EU-maiden ja Tullin aikaisempien omien havaintojen mukaan värikkäät mausteet ovat toisinaan sisältäneet kiellettyjä väriaineita, vaikka mausteen luvaton värjääminen on petos. Tehovalvonnan erityisenä tavoitteena oli tutkia, löytyykö Suomeen tuotavista mausteista värejä, joita niissä ei saa käyttää.
Tehovalvonnassa etsittiin kiellettyjä väriaineita – niiden sijaan mausteista löytyi muita ongelmia
Tehovalvonnan maustenäytteistä tutkittiin Tullilaboratorion analyyseissa noin 20 mausteissa kiellettyä väriainetta. Väriaineet ovat lisäaineita ja niiden käyttö elintarvikkeissa on tarkasti säännelty. Ensisijaisesti tehovalvonnassa etsittiin Sudan-värejä, joiden on todettu olevan terveydelle haitallisia.
Näytteitä otettiin 24 värikkäästä mausteesta, kuten curry-, chili-, paprika- ja kurkumajauheista. Suurin osa näytteistä otettiin muista EU-maista tuotavista eristä, mutta kahdeksan tuotetta pysäytettiin EU:n ulkopuolisen kolmasmaatuonnin yhteydessä.
Tehovalvonnassa tutkituista mausteista ei löydetty kiellettyjä väriaineita. Elintarvikepetosten sijaan tutkittujen mausteiden ongelmat keskittyivät mikrobiologiseen laatuun ja kasvinsuojeluainejäämien löydöksiin.
– Kiellettyjen väriaineiden käyttö on edelleen yleinen elintarvikepetoksen muoto juuri maustetuotteissa. Muualla Euroopassa terveydelle haitallisia värejä on löydetty aivan viime aikoinakin, joten valvontaa on syytä jatkaa, vaikka tässä tehovalvonnassa niitä ei mausteista löytynytkään, Tullin tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Neffling toteaa.
Tullin tutkimuksissa mausteista löytyi salmonellaa ja kasvinsuojeluainejäämiä – tuotteita hylätään vuosittain samoista syistä
Vaikka värikkäistä mausteista ei löytynyt kiellettyjä väriaineita, tehovalvonnan tutkimuksissa niistä löytyi muita ongelmia. Tulli kielsi viiden tehovalvonnassa tutkitun maustetuotteen maahantuonnin kokonaan. Kaikki hylätyt tuotteet olivat peräisin Aasian maista, mutta kolme niistä oli tuotu Suomeen toisen EU-jäsenmaan kautta.
Yksi hylätyistä maustetuotteista sisälsi salmonellaa, joka voi pahimmillaan aiheuttaa vaarallisen sairauden. Neljästä mausteesta löydettiin laboratoriotesteissä liiallisia määriä kasvinsuojeluainejäämiä. Ne eivät aiheuta akuuttia uhkaa terveydelle, mutta hylätyissä tuotteissa sallitut pitoisuusrajat ylittyivät. Lisäksi yksi tutkituista mausteista hylättiin virheellisten pakkausmerkintöjen vuoksi.
Värikkäiden mausteiden tehovalvonnan havainnot ovat linjassa viime vuosien tulosten kanssa, sillä Tulli hylkää vuosittain eniten mausteita juuri kasvinsuojeluaineiden tai huonon mikrobiologisen laadun vuoksi.
Lähes 70 % tehovalvonnassa tutkituista mausteista osoittautui määräystenvastaisiksi
Hylättyjen tuotteiden lisäksi 11 tuotetta sai Tullilta huomautuksen. Huomautuksia annettiin lievemmistä pakkausmerkintävirheistä tai vain hieman kohonneista mikrobipitoisuuksista. Tehovalvonnassa tutkituista 24:stä värikkäästä mausteesta yhteensä 67 % todettiin määräystenvastaisiksi.
Vuonna 2021 Tulli tutki tavanomaisessa valvonnassaan noin 140 erilaista maustetuotetta. Niistä yhteensä 37 % oli määräystenvastaisia.
– Luku selittyy näytteenoton tavallistakin tarkemmalla kohdentamisella, vaikka elintarvikepetoksia ei löytynytkään. Tehovalvontaan valittiin tuontieriä ja toimijoita, joiden tuotteista oletettiin todennäköisimmin löytyvän määräystenvastaisuutta, Tullilaboratorion johtaja Pirjo Sainio kertoo.
– Me Tullissa valvomme tuotteita jo ennen kuin ne päätyvät kauppoihin, joten pyrimme löytämään virheet tehokkaasti jo maahantuontivaiheessa. Tehovalvonnan tulokset kuitenkin kertovat, että viranomaisvalvonnalla on edelleen tärkeä rooli, Jonna Neffling toteaa.
Tullin, Ruokaviraston ja kuntien elintarvikevalvonnan yhteinen elintarvikepetosprojekti on osa harmaan talouden torjuntastrategiaa. Vuoden 2023 alkupuolella päättyvän yhteisprojektin ensisijaisena tarkoituksena on elintarvikepetosten tunnistaminen, torjunta ja paljastaminen maan rajat ylittävässä tavaraliikenteessä. Elintarvikepetokset ovat kansainvälinen ilmiö, johon liittyy järjestäytynyttä rikollisuutta, ja arvion mukaan elintarvikepetokset aiheuttavat EU:lle vuosittain 8–12 miljardin euron kustannukset. Petokset aiheuttavat haittaa sekä lainkuuliaisille elintarvikealan toimijoille että kansalaisten terveydelle ja turvallisuudelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Valvontatulokset:
Tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Neffling
jonna.neffling(at)tulli.fi
p. 040 332 3325
Mausteille tehdyt tutkimukset ja analyysit:
Tullilaboratorion johtaja Pirjo Sainio
pirjo.sainio(at)tulli.fi
p. 040 332 8235
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullimaksu täytyy maksaa 1.7.2026 alkaen myös enintään 150 euron arvoisista EU:n ulkopuolelta saapuvista lähetyksistä22.12.2025 09:32:07 EET | Tiedote
Tullimaksu täytyy maksaa vuoden 2026 heinäkuusta alkaen myös IOSS-järjestelmään kuuluvien myyjien tuotteista.
Tulli löysi eniten ongelmia viime vuonna ravintolisistä ja leluista19.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 Tulli valvoi yhteensä 3 116 elintarviketta ja elintarvikekontaktimateriaalia. Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja.
Suomalaisyrityksen tietoja käytettiin hyväksi huumausainelähetyksissä – takavarikkoon neljä kiloa kokaiinia17.12.2025 08:32:00 EET | Tiedote
Tulli paljasti noin neljän kilon kokaiinierän salakuljetusyrityksen syksyllä 2025. Huumausainepaketteja oltiin lähettämässä Vantaalta Australiaan suomalaisyrityksen tiedoilla mutta yrityksellä ei ole osuutta rikokseen. Tapausta on tutkittu törkeänä huumausainerikoksena.
Afrikkalainen sikarutto leviää Euroopassa – Tulli muistuttaa matkailijoita lihatuotteiden tuonnin rajoituksista15.12.2025 08:50:00 EET | Tiedote
Afrikkalaista sikaruttoa on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tällä hetkellä afrikkalaista sikaruttoa esiintyy monissa EU-maissa, myös suomalaisten suosimissa matkakohteissa. Tautitilanne voi muuttua hyvinkin nopeasti ja siksi matkailijan kannattaa seurata ja noudattaa suosituksia, jotta eläintauti ei pääse leviämään myös Suomeen.
Vuoden tullikoira on ruokakoira Rico – löytöinä yli 8 600 kg kiellettyjä elintarvikkeita28.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Vuoden tullikoirana palkitaan elintarvikkeiden etsintään erikoistunut Rico, joka on ohjaajansa Kimmo Lindénin kanssa tehnyt pitkän ja menestyksekkään uran Helsinki-Vantaan lentokentällä. Vuosien varrella Rico on löytänyt lentomatkustajilta mittavan määrän kiellettyjä liha- ja maitotuotteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


