Tuo lehdet, ruoho ja muut haravointijätteet HSY:n Sortti-asemille – muista erotella vieraslajikasvit
7.10.2020 09:00:00 EEST | HSY | Tiedote

Syksyn edetessä pihat ja puutarhat täyttyvät paitsi väriloistosta, myös haravointijätteestä. Pienet määrät puista tippuneita lehtiä, ruohoa, juurakoita ja kantoja voi laittaa kiinteistön omaan biojäteastiaan tai kompostoriin, mutta suuret määrät kuuluvat Sortti-asemille.
– Kuntien ympäristösuojelumääräykset kieltävät lehtien polton pihalla taajama-alueilla. Onneksi haravointijätteet voi tuoda Sorteille: oikein lajiteltuna lehdistä ja ruohosta saadaan lopputuotteena multaa. Viemme Sortti-asemille tuodun haravointijätteen kompostoitavaksi Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen, kannustaa Sortti-asemien toimintovastaava Eetu Keinänen.
Yksi kuormallinen haravointijätettä kustantaa 5 euroa. Jos pakkaat haravointijätteet kuljetuksen ajaksi muoviin, muistathan poistaa muoviset kääreet ennen Sortti-aseman keräysastiaan lajittelemista.
Erottele omenat, risut ja vieraslajikasvit
Haravointijätteen lisäksi myös suuret kuormat omenoita, risuja ja vieraslajikasveja kuuluvat Sortti-asemille. Lajittele nämä jätelajit erilleen sekä toisistaan että haravointijätteestä, sillä niiden käsittelyprosessit ovat erilaiset. Hinta on kuitenkin kaikille puutarhan jätteille sama, 5 euroa kuormalta. Lisätietoa puutarhajätteen lajittelusta löytyy osoitteesta hsy.fi/puutarhajate.
HSY muistuttaa, että vieraslajikasvien lajittelu vaatii erityistä huomiota. Jättiputket, jättipalsamit, lupiinit sekä kurttulehtiruusut syrjäyttävät alkuperäistä lajistoa, ja ne tulee hävittää haitallisina. Pienet määrät vieraslajikasveja voi laittaa kodin biojäteastiaan, tai jos sitä ei ole, sekajäteastiaan.
Tuo peräkärrykuormalliset vieraslajikasveja muovipusseihin pakattuna. Sortti-asemilla ne päätyvät palavan jätteen lavan kautta hävitettäviksi. Suuret määrät, kuten talkoolavat ja kuorma-autokuormat, otetaan vastaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa Espoossa. Tuotaessa on mainittava, että kuorma sisältää hävitettäviä vieraskasveja, jotta se osataan ohjata oikeaan paikkaan. Vastaanotto on maksullinen.
Asioithan Sortti-asemilla vain terveenä. Suosittelemme käyttämään kasvomaskia Sortti-asemien sisätiloissa alueellisen suosituksen mukaisesti. Huolehdi lisäksi hyvästä käsihygieniasta ja riittävistä turvaväleistä muihin asiakkaisiin ja henkilökuntaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja
Sortti-asemat:
HSY:n Sortti-asemien toimintovastaava Eetu Keinänen, puh. 050 383 2646, eetu.keinanen@hsy.fi
Vieraslajikasvit:
HSY:n ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen, puh. 045 139 4035, hanna.tukiainen@hsy.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY lisää vesihuollon verkostosaneerauksia uudella toimintamallilla28.8.2026 10:32:14 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa vesihuoltoverkostojen saneerausmäärää uusien toimintamallien käyttöönotolla. HSY toteuttaa vuosina 2027-2029 hankkeessaan allianssimuotoisella urakkamallilla sujutusurakoita, joissa tavoitteena on saavuttaa kustannustehokkuutta ja samalla vähentää työmaiden aiheuttamaa haittaa alueen asukkaille, liikenteelle ja ympäristölle.
HSY saneeraa vesihuoltoa Munkkiniemessä 2026–202828.8.2026 10:31:59 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloittaa vesihuollon saneerauksen Helsingin Munkkiniemessä lokakuussa 2026.
HSY:n hallituksen päätökset 28.8.2026 – useita vesi- ja jätehuollon hankintoja28.8.2026 10:31:41 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hankkia ICT-peruspalvelu-uudistuksen Enfo Oy:ltä ja vartiointipalvelut tarjoajaryhmittymältä Reila Palvelut Oy ja Hälytyskeskus Hälyttävä Oy. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Vantaan Tammiston Kauppatien vesijohdon rakentamisen hankesuunnitelma - Espoon Mikkelänpellon vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - verkostosaneerauksen sujutuspaketin rakentamisen urakoitsijoiksi valittiin Vision Infra Oy & Aarsleff Oy ja Sujutek Oy - Helsingin Munkkiniemen vesihuollon saneerausurakoitsijaksi valittiin Louhintahiekka Oy - Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 kalvosuodatuslaitteisto hankitaan Azelis Finland Oy:ltä - kansistojen, kuten kaivonkansien vaihdot ja pienet korjaustyöt hankitaan Asfalttikallio Oy:ltä. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat jätehuollon hankinnat: - Kivikon jätepalvelukeskuksen, Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemien piha-alueiden kone- ja kunnos
HSY:n Sortti-keräysauto vastaanottaa kodin vaarallista jätettä syys-lokakuussa27.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Syksyn Sortti-keräysautokierroksen aikataulut on julkaistu HSY:n verkkosivuilla. Sortti-keräysauto kerää kotitalouksien vaarallista jätettä 14.9.–19.10.2026 yhteensä 68 pysähdyspaikalla. Kierros suuntautuu erityisesti alueille, joilla ei ole pysyvää vaarallisen jätteen keräyspistettä lähistöllä.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 28.8.2026 – useita vesi- ja jätehuollon hankintoja listalla26.8.2026 07:57:06 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 28.8.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa ICT-peruspalvelujen ja vartiointipalveluiden hankinnasta. Hallitus päättää seuraavista vesihuollon hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Vantaan Tammiston Kauppatien vesijohdon rakentamisen hankesuunnitelma - Espoon Mikkelänpellon vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - verkostosaneerauksen sujutuspaketin rakentamisen urakoitsijoiden valinta - Helsingin Munkkiniemen vesihuollon saneerausurakoitsijan valinta - Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 kalvosuodatuslaitteiston hankinta - kansistojen, kuten kaivonkansien vaihdot ja pienten korjaustöiden hankinta. Hallitus päättää seuraavista jätehuollon hankinnoista: - Kivikon jätepalvelukeskuksen, Konalan, Ruskeasannan ja Jorvaksen Sortti-asemien piha-alueiden kone- ja kunnossapitotöiden hankinta
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme