Tuomaan Markkinat keräsivät ensimmäisellä viikolla lähes 150 000 kävijää

Senaatintorille poikkeusvuosien jälkeen palanneet Tuomaan Markkinat ylittivät reilusti kävijäodotukset ensimmäisen viikon aikana. Jo avajaisviikonloppu (to 1.– su 4.12.) keräsi yli 90 000 kävijää. Tapahtumallisuudellaan, tunnelmallaan ja laadukkaalla tuote- ja ruokavalikoimallaan houkutteleva tapahtuma kestää kokonaisuudessaan kolme viikkoa, ja sille odotetaan yhteensä yli 350 000 kävijää.
Tuomaan Markkinat kokoavat tänä vuonna yli 100 käsityöläistä ja pientuottajaa myymään vastuullisesti tuotettuja lahja- ja ruokatuotteita. Osa myyntipaikoista on varattu viikoittain vaihtuville myyjille, joten joulutorilla vieraileville on tarjolla uusia löytöjä jokaisella markkinaviikolla. Joulukuun 15. päivään asti joulutorilta löytää myös Ukrainalaisten Yhdistys Suomessa ry:n, joka myy ukrainalaisten tuottajien käsitöitä ja matkamuistoja – myös sotaa Suomeen paenneilta käsityöläisiltä. Myynnissä on myös tuotteita Ukraina-tunnuksilla. Myyntituotoilla kerätään rahaa humanitaariseen apuun Ukrainassa.
“Olemme tulleet Tuomaan Markkinoille myymään Suomessa tehtyjä ukrainalaisia perinnetuotteita. Haluamme omasta puolestamme auttaa viimeiset yhdeksän kuukautta kriisissä ollutta kotimaatamme myyntituottojen kautta”, pienyrittäjät Oksana Mykhailuniv ja Petro Veretilnyk kertovat.
Tänä vuonna tori on jaettu teemoitettujen lahjakujien lisäksi myös kahteen ruokatuotteita tarjoaviin ja paikan päällä herkuttelun mahdollistaviin alueisiin, Herkku- ja Ravintolapihoihin. Ruoka- ja juomatarjonnan jokavuotinen kärkituote on riisipuuro, jouluruokien klassikko. Pop up Cafe Mama Nikolas on myynyt ensimmäisen markkinaviikon aikana toista tuhatta puuroannosta ja odotukset tämän vuotiselle myynnille ovat korkealla.
Perheen pienimpiä on herkuttelun lisäksi viihdyttänyt joulutorin sydämenä toimiva perinteinen hevoskaruselli. Karusellissa on pyörinyt tähän mennessä jo lähes 14 000 lasta ja lapsenmielistä.
Tuomaan Markkinat on avoinna Helsingin Senaatintorilla to 22.12.2022 asti, ma–to ja su klo 11–19 sekä pe–la klo 11–20. Lucian päivän iltana 13.12. Lucia-kulkue lähtee torilta. Markkinoille on vapaa pääsy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vastaava tiedottaja Anna Mäkelä, anna.makela@eventshelsinki.fi, puh. 050 581 4153
Vastaava tuottaja Marianne Saukkonen, marianne.saukkonen@eventshelsinki.fi, puh. 040 334 7148
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin tapahtumasäätiö toteuttaa Helsingin kaupungin merkittäviä yleisötapahtumia kuten Helsingin juhlaviikkoja, Lux Helsinkiä, Helsinki-päivää, Helsingin uudenvuoden juhlaa, Silakkamarkkinoita ja Tuomaan Markkinoita. Tammikuussa 2019 toimintansa käynnistänyt säätiö kehittää Helsingistä entistä toimivampaa ja vetovoimaisempaa tapahtumakaupunkia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Kutsu medialle: Tutustu ennakkoon Lux Helsingin teoksiin17.12.2025 10:06:00 EET | Kutsu
Tervetuloa Lux Helsingin pressitilaisuuteen Home Hotel Jugendiin maanantaina 5.1. klo 16. Tilaisuuden avaavat Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtaja Stuba Nikula ja Lux Helsingin taiteellinen johtaja Juha Rouhikoski. Tämän jälkeen kuullaan neljän teoksen ja niiden taiteilijoiden esittelyt. Lopuksi pääsemme näkemään seitsemän teosta ennakkovalaisuna median edustajille, jolloin on mahdollisuus myös valo- ja videokuvaukseen. Ennakkovalaistavat teokset: Sébastien Lefèvre: Soleil nuit Albireo, Hietalahdentori Anni Laukka: May Every Child Be Fed, Hietalahden kauppahallin seinä Max Lapinsuo-Sylwén: Chapters, Hietalahdentori / Kojamon rakennuksen seinä CHIAKI: Momentum, Hietalahdentori / Kojamon rakennuksen seinä Melek Mazici: Valon Huoneet, Helsinki Shipyard "Helsingin telakka" Kaisa Salmi, Isa Niiranen ja opiskelijat: Rauhan polku, Aleksanterinteatteri Steve Thompson / Custom Fibre Optics: Mycelium Network, Vanha Kirkkopuisto Muutokset mahdollisia. Tilaisuudessa voi esittää läsnäolijoill
Tuomaan Markkinoilla jo lähes 300 000 kävijää11.12.2025 11:17:33 EET | Tiedote
Helsinkiläisten ja matkailijoiden joulutunnelmointi Tuomaan Markkinoilla on lähtenyt käyntiin vilkkaasti sateisesta säästä huolimatta. Vastuullisia lahjahankintoja on tehty innokkaasti ja Herkku- sekä Ravintolapihojen lämmitetyt asiakaspaikat ovat olleet aktiivisessa käytössä.
Ares, Erika Vikman ja KAJ tähdittävät Helsingin uudenvuoden juhlaa Kansalaistorilla10.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin uuttavuotta juhlitaan jälleen 31.12. Kansalaistorilla kotimaisten tähtiartistien seurassa. Hevisaruksen koko perheelle suunnattu keikka täräyttää uudenvuoden juhlinnan käyntiin jo alkuillasta. Loppuillan konsertin pääesiintyjinä nähdään Ares, Erika Vikman ja KAJ, ja vuosi vaihtuu näyttävän pyronäytöksen säestämänä. Konserttia voi seurata suorana Nelosen ja Ruudun välityksellä.
Lux Helsinki förlängs till sex dagar och introducerar bestående ljuskonst i staden9.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ljuskonstfestivalen Lux Helsinki förlängs på publikens begäran till sex dagar och kan upplevas 6–11. januari. Verken, som har temat Stop time!, placeras i hjärtat av Helsingfors, från Medborgartorget till Sandvikstorget, Gamla kyrkoparken och Esplanadestraden. Ljuskonst visas också på Gamlasgården och upp till tio konstgallerier i centrum.
Lux Helsinki laajenee kuusipäiväiseksi ja tuo pysyvää valotaidetta kaupunkiin9.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Lux Helsinki -valotaidefestivaali laajenee yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi ja on koettavissa 6.–11. tammikuuta. Teokset sijoittuvat Helsingin ytimeen aina Kansalaistorilta Hietalahdentorille, Vanhaan kirkkopuistoon ja Espan lavalle asti. Stop time! -teemainen valotaide levittäytyy myös Kanneltaloon ja jopa kymmeneen keskustan taidegalleriaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
