Tuomaan Markkinoilla lähes 350 000 kävijää
22.12.2022 09:45:17 EET | Helsingin tapahtumasäätiö | Tiedote

Tuomaan Markkinoiden kauppa käynnistyi vilkkaasti jo joulutorin ensimmäisen viikon aikana, jolloin torilla vieraili huikeat 150 000 kävijää. Pukinkonttiin ja joulukoristeiksi myytiin tuhansittain vastuullisia pientuottajien lahja-, koriste- ja käyttöesineitä – kärkituotteina pysyivät jouluiset klassikot kuten villasukat, kynttilät ja loppuvuoden herkkutuotteet.
Tämän vuoden uutuutena joulutunnelmoijat pääsivät nauttimaan kauden herkuista kahdella teemoitetulla piha-alueella. Ravintolapihan ruokaisimmista antimista esimerkiksi riisipuuroa myytiin koko joulutorin aikana monia tuhansia annoksia. Pienemmän syötävän hittituote oli karjanpiirakka – karjalaisiin perinneleivonnaisiin erikoistunut liperiläinen Kotileipomo Sorsa on myynyt piirakoita tämän vuoden Tuomaan Markkinoilla jo yli 100 000 kappaletta. Glögitarjonta laajeni entisestään useiden eri makuvaihtoehtojen valikoimaksi, ja esim. Portaanperän mansikkatila tarjosi raikasta mansikkakuohuaan uusien joulujuomaelämysten metsästäjille.
Tuomaan Markkinoilla pääsi tänäkin vuonna kokemaan jouluelämyksiä myös elävän musiikin sekä myyjien kojuilla tapahtuvien tuotantonäytösten myötä. Joulupukki ja -muori, Töölö Brassin vaskimusiikki sekä kuoro- ja posetiivariesitykset ilahduttivat loppuvuoden kiireessä iloa ja elämyksiä halajavia markkinavieraita useina joulutorin päivinä.
Stadin ammatti- ja aikuisopiston kanssa tehtiin ensi kertaa oppilasyhteistyötä tarjoten lähes kolmellekymmenelle opiskelijalle mahdollisuus asiakaspalvelun ja tapahtumatuotannon työssäoppimiseen.
Ensi vuonna Tuomaan Markkinoita vietetään jälleen perinteiseen tapaan Senaatintorilla. Tulevista markkinoista tiedotetaan tarkemmin ensi vuoden puolella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vastaava tiedottaja Anna Mäkelä, anna.makela@eventshelsinki.fi, puh. 050 581 4153
Vastaava tuottaja Marianne Saukkonen, marianne.saukkonen@eventshelsinki.fi, puh. 040 334 7148
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin tapahtumasäätiö toteuttaa Helsingin kaupungin merkittäviä yleisötapahtumia kuten Helsingin juhlaviikkoja, Lux Helsinkiä, Helsinki-päivää, Helsingin uudenvuoden juhlaa, Silakkamarkkinoita ja Tuomaan Markkinoita. Tammikuussa 2019 toimintansa käynnistänyt säätiö kehittää Helsingistä entistä toimivampaa ja vetovoimaisempaa tapahtumakaupunkia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Lux Helsingissä 450 000 kävijää – vuoden päästä festivaalia juhlitaan kahdeksan päivän ajan11.1.2026 22:03:00 EET | Tiedote
Lux Helsinki toi talven kaupunkiin ja houkutteli 6.–11. tammikuuta huikeat 450 000 kävijää kokemaan valon, värin ja pysähtymisen hetkiä. Valotaidefestivaali laajeni yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi, ja ensi vuonna kestoa pidennetään kahdeksaan päivään.
Huomenna alkava Lux Helsinki kutsuu pysähtymään valotaiteen äärelle5.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Valotaidefestivaali Lux Helsinki käynnistyy huomenna 6. tammikuuta ja kestää yleisön toiveesta nyt ennätykselliset kuusi päivää eli 11. tammikuuta asti. Festivaalin oheisohjelma sisältää opastettuja kierroksia ja aamulenkin sekä valoaiheisia työpajoja ja senioritoimintaa.
Helsingin uusivuosi keräsi Kansalaistorille lähes 70 000 kävijää1.1.2026 00:49:19 EET | Tiedote
Vuoden vaihtumista juhlittiin jälleen Helsingissä tähtiartistien ja säihkyvien pyronäytösten parissa. Lasten uusivuosi ja loppuillan konsertti keräsivät Kansalaistorille noin 68 000 kävijää.
Vuoden vaihtumista juhlitaan jälleen 31.12. Kansalaistorilla29.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ares, Erika Vikman ja KAJ tähdittävät Helsingin uudenvuoden juhlaa Kansalaistorilla, ja tapahtuma välitetään suorana Nelosella ja Ruudussa. Lasten uusivuosi ja Hevisauruksen keikka käynnistävät aattoillan. Tapahtuma-alueelle kannattaa saapua hyvissä ajoin poikkeukselliset liikennejärjestelyt huomioiden.
Tuomaan Markkinoilla ennätykselliset yli 650 000 kävijää22.12.2025 19:00:00 EET | Tiedote
Tänään päättyneillä Tuomaan Markkinoilla ylitettiin jälleen viime vuoden kävijäennätys, kun runsaan kolmen viikon aikana joulutorilla vieraili yli 650 000 kävijää. Joulutorin uusiksi ruokahiteiksi nousivat muun muassa poro-corndogit ja crumblet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
