Tuotantojärjestelmien kyberturvallisuuteen tähtäävä hanke sai merkittävän rahoituksen
10.11.2022 08:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Tuotantojärjestelmiä ohjataan Suomessa tekniikoilla, joita ei aina ole suunniteltu kyberturvallisiksi. Cybersecurity governance of operational technology (CSG) -nimisen hankkeen tarkoituksena on tutkia ja kehittää järjestelmäintegraatioihin kyberturvallinen toimintamalli. Sen avulla voidaan parantaa esimerkiksi uusien voimalaitosten kyberturvallista toimintaa ja liittämistä sähkönjakeluverkkoon.
– Energian tuotanto kasvaa ja hajaantuu, mikä lisää kyberturvallisuuden merkitystä erityisesti järjestelmäintegraatioissa. Jos jakeluverkkoon liitettävässä energiantuotantojärjestelmässä on turvallisuuspuutteita, ne voivat heijastua koko kansalliseen energiantuotanto- ja jakelukoneistoon, hanketta johtava työelämäprofessori Tapio Frantti kertoo.
Hanke mahdollistaa kyberturvallisen energiatuotannon ja parantaa huoltovarmuutta turvaamalla tuotanto- ja informaationjärjestelmien operatiivista toimintaa ja integraatiota.
– Tarkoituksena on parantaa tuotantojärjestelmien kyberturvallisuutta turvaamalla järjestelmien integraatiota sekä operatiivista toimintaa, Frantti kertoo.
Hankkeessa ovat mukana ABB, Ahlstrom-Munksjö, Cinia, Nixu, Rejlers, Rugged Tooling, Savon Voima, Turun ammattikorkeakoulu ja Jyväskylän yliopisto. Hanketta koordinoi Jyväskylän yliopisto.
Lisätietoja
Tapio Frantti
Kyberturvallisuuden työelämäprofessori
tapio.k.frantti@jyu.fi
+358 40 547 0819
Reijo Savola
reijo.m.savola@jyu.fi
+358 50 478 7001
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Metsäsektorin oikeudenmukaisen kestävyysmurroksen tutkimukseen myönnettiin jatkorahoitus22.6.2026 12:55:07 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) myönsi jälkimmäisen kauden rahoituksen kymmenelle oikeudenmukaista vihreää murrosta tutkivalle konsortiolle.
Yli 400 kansainvälistä tutkijaa kokoontuu Jyväskylään esittelemään viimeisimpiä tuloksia ja teknologioita ihmisen liikejärjestelmän tutkimuksessa22.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa Jyväskylän Paviljongissa järjestetään maailman johtava ihmisen liikkumiseen ja erityisesti lihasten toimintaan keskittyvä kongressi, joka kokoaa yhteen alan huippuasiantuntijat. Kongressi järjestetään joka toinen vuosi, ja nyt se pidetään 26. kerran.
Tutkimus: Nuorten ruutuaika yhteydessä heikompaan osaamiseen keskeisissä oppiaineissa18.6.2026 08:55:23 EEST | Tiedote
Digitaalisten laitteiden säännöllinen käyttö viihdetarkoituksiin on kytköksissä heikompiin oppimistuloksiin yläkouluikäisillä. Jyväskylän yliopiston tutkimuksen mukaan ne 15-vuotiaat, jotka viettävät vapaa-ajallaan eniten aikaa ruutujen ääressä, voivat olla jopa vuoden ikätovereitaan jäljessä matematiikan, lukemisen ja luonnontieteiden taidoissa.
Teens’ screen time linked to lagging skills in core subjects18.6.2026 08:55:23 EEST | Press release
Frequent use of digital devices for entertainment is linked to weaker learning outcomes among lower secondary students. According to researchers at the University of Jyväskylä, 15-year-olds who spend the most time on screens in their free time can lag behind their peers by up to a year in math, reading, and science.
QS World University Rankings 2026: Jyväskylän yliopisto mukana maailman parhaiden yliopistojen listalla18.6.2026 08:40:11 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus maailman parhaiden yliopistojen listauksessa säilyi 500 parhaan tuntumassa brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
