Tuottajahintojen noustava, jotta voidaan tuottaa kotimaista ruokaa!
18.11.2021 12:36:57 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Kuluneen vuoden aikana ovat lannoitteiden, energian, koneiden ja rakennustarvikkeiden hinnat nousseet nopeasti ja paljon. Suurimman kustannuserän, lannoitteiden, hinta on jopa kolminkertaistunut. Viljanviljelijät miettivät nyt, riittävätkö rahat ja jos riittävät, niin saako lannoitteita? Mitä kannattaa ensi keväänä viljellä ja millä kustannuksilla?
- Viljelijät miettivät jo nyt, mitä viljellään ensi keväänä, kun nyt kotimaassa ensi syksylle tarjottavat hinnat ovat EU-alueen vastaavia hintoja reilusti alemmalla tasolla. On mahdollista, että viljanviljely vähenee Suomessa rajusti ensi keväänä, sanoo Esa Similä, viljanviljelijä ja MTK:n Peltokasvivaliokunnan puheenjohtaja.
Similän mukaan jopa isoilta kasvinviljelytiloilta on tullut viestiä, että lannoitteet ovat loppu, eikä näillä hinnoilla niitä kannata ostaa. Viljelysuunnitelmat menevät kokonaan uusiksi.
Tällä hetkellä rahat ovat loppu. Peltokasvivaliokunta peräänkuuluttaa kestäviä ratkaisuja elintarvikeketjun puolelta. Suuremman osan ketjun rahavirroista on ohjauduttava viljelijöille. Lisäksi ennen uutta satoa tarvitaan esimerkiksi lyhennysvapaita, lainojen uudelleenjärjestelyjä sekä nopeutusta maataloustukimaksatuksiin.
- Saadaanko keväälle lannoitteita, kun jo nyt Keski-Euroopassa on lannoitetehtaita suljettu. Isot toimijat ovat pienentäneet tuotantoaan jopa 40 prosentilla, kertoo vilja-asiamies Max Schulman.
- Mitä tapahtuu, kun kevät koittaa ja Keski-Euroopassa tai Suomessa tarvitaan lannoitteita ja tehtaat ovat kiinni? Miten nopeasti tuotanto saadaan käynnistettyä ja logistiikka kuntoon.
Peltokasvivaliokunta ei pidä myöskään mahdottomana sitä, että Eurooppaa uhkaisi ensi vuonna jonkin- asteinen elintarvikekriisi. Kenelle suomalainen tuotanto riittää tulevana satokautena?
Lisätiedot:
Esa Similä, MTK:n Peltokasvivaliokunnan pj, 0400 906 266, esa.simila@netikka.fi
Max Schulman, vilja-asiamies, MTK, 040 825 2112, max.schulman@mtk.fi
Mika Virtanen, kasvinviljelyasiamies, 0400 544 728, mika.virtanen@mtk.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK: Suomen Yrittäjien leikkauslista osuu ahtaimmalla olevaan elinkeinoon – "pelisilmä on hukassa"8.10.2026 11:06:21 EEST | Tiedote
MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin arvostelee Suomen Yrittäjien julkisen talouden sopeutusohjelmaa, joka kohdistaa leikkauksia maatalouteen. Suomen Yrittäjät esittää muun muassa maatalouden energiaveron palautusten karsimista, kansallisten maataloustukien asteittaista vähentämistä sekä YEL- ja MYEL-eläkejärjestelmien yhdistämistä.
Hyvä kevätviljasato ei pelastanut tilojen taloutta – joka kolmas viljelijä harkitsee lopettamista8.10.2026 08:37:43 EEST | Tiedote
Kasvukausi 2026 oli pelloilla kohtuullinen, mutta se ei näkynyt tilojen kassassa. Yli puolet (54,7 %) MTK:n ja SLC:n syyskuun kasvukausikyselyyn vastanneista viljelijöistä arvioi tilansa taloudellisen tilanteen heikentyneen edellisvuodesta. Joka kolmas harkitsee tilanpidon lopettamista seuraavan viiden vuoden aikana.
Ennallistamisen lasku voi nousta 1,2 miljardiin – järjestöt vaativat hallitukselta jarrua7.10.2026 11:02:51 EEST | Tiedote
MTK on kuuden muun metsä- ja ruokasektorin järjestön kanssa lähettänyt pääministerille ja hallitukselle vetoomuksen, joka koskee EU:n ennallistamisasetuksen kansallista toimeenpanoa. Järjestöjen mukaan luonnon tilaa on vahvistettava niin, ettei ruoantuotannon, puun saatavuuden, investointien ja työpaikkojen edellytyksiä vaaranneta.
Maanomistajat valmiita uuteen markkinaan – luonnonarvopankki ei luo tarvittavaa kysyntää6.10.2026 15:33:03 EEST | Tiedote
Metsänomistajien kiinnostus luonnonarvojen tuottamiseen on kasvanut nopeasti, ja potentiaalisia kohteita löytyy jo eri puolilta Suomea. MTK:n mukaan luonnonarvomarkkinoiden suurin haaste ei enää ole tarjonnan puute, vaan se, miten kysyntä saadaan liikkeelle ja markkinaan syntyy riittävästi ostajia.
Tuottajajärjestöt: kotimainen ruoka on investointi, ei kuluerä – 380 miljoonaa ateriaa vuodessa6.10.2026 08:47:17 EEST | Tiedote
Julkisissa keittiöissä tarjotaan vuosittain lähes 380 miljoonaa ateriaa, ja julkisiin elintarvikehankintoihin käytetään noin 350 miljoonaa euroa vuodessa. Tuottajajärjestöt MTK ja SLC muistuttavat, että kunta- ja aluepäättäjät voivat vaikuttaa siihen, mitä suomalaiset syövät ja millaisin periaattein ruoka hankitaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
