Tuottajahintojen noustava, jotta voidaan tuottaa kotimaista ruokaa!
18.11.2021 12:36:57 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Kuluneen vuoden aikana ovat lannoitteiden, energian, koneiden ja rakennustarvikkeiden hinnat nousseet nopeasti ja paljon. Suurimman kustannuserän, lannoitteiden, hinta on jopa kolminkertaistunut. Viljanviljelijät miettivät nyt, riittävätkö rahat ja jos riittävät, niin saako lannoitteita? Mitä kannattaa ensi keväänä viljellä ja millä kustannuksilla?
- Viljelijät miettivät jo nyt, mitä viljellään ensi keväänä, kun nyt kotimaassa ensi syksylle tarjottavat hinnat ovat EU-alueen vastaavia hintoja reilusti alemmalla tasolla. On mahdollista, että viljanviljely vähenee Suomessa rajusti ensi keväänä, sanoo Esa Similä, viljanviljelijä ja MTK:n Peltokasvivaliokunnan puheenjohtaja.
Similän mukaan jopa isoilta kasvinviljelytiloilta on tullut viestiä, että lannoitteet ovat loppu, eikä näillä hinnoilla niitä kannata ostaa. Viljelysuunnitelmat menevät kokonaan uusiksi.
Tällä hetkellä rahat ovat loppu. Peltokasvivaliokunta peräänkuuluttaa kestäviä ratkaisuja elintarvikeketjun puolelta. Suuremman osan ketjun rahavirroista on ohjauduttava viljelijöille. Lisäksi ennen uutta satoa tarvitaan esimerkiksi lyhennysvapaita, lainojen uudelleenjärjestelyjä sekä nopeutusta maataloustukimaksatuksiin.
- Saadaanko keväälle lannoitteita, kun jo nyt Keski-Euroopassa on lannoitetehtaita suljettu. Isot toimijat ovat pienentäneet tuotantoaan jopa 40 prosentilla, kertoo vilja-asiamies Max Schulman.
- Mitä tapahtuu, kun kevät koittaa ja Keski-Euroopassa tai Suomessa tarvitaan lannoitteita ja tehtaat ovat kiinni? Miten nopeasti tuotanto saadaan käynnistettyä ja logistiikka kuntoon.
Peltokasvivaliokunta ei pidä myöskään mahdottomana sitä, että Eurooppaa uhkaisi ensi vuonna jonkin- asteinen elintarvikekriisi. Kenelle suomalainen tuotanto riittää tulevana satokautena?
Lisätiedot:
Esa Similä, MTK:n Peltokasvivaliokunnan pj, 0400 906 266, esa.simila@netikka.fi
Max Schulman, vilja-asiamies, MTK, 040 825 2112, max.schulman@mtk.fi
Mika Virtanen, kasvinviljelyasiamies, 0400 544 728, mika.virtanen@mtk.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsäalan järjestöjen viesti hallitukselle: Metsänhoidon tuet ovat investointi Suomen metsien kasvuun ja tulevaisuuteen27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Puuntuotannon tuet lisäävät metsänhoitotöitä, vahvistavat metsäteollisuuden tulevaa puunsaantia ja palauttavat huomattavan osan niihin käytetyistä varoista takaisin valtiolle. Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys osoittaa, että tukien lisäämiselle on vahvat yhteiskunnalliset ja taloudelliset perusteet.
MTK: Avoimet kysymykset voivat maksaa Suomelle miljardeja – ennallistamissuunnitelman ratkaisut tehtävä nyt26.8.2026 14:06:58 EEST | Tiedote
Kansallisen ennallistamissuunnitelman lausuntokierros päättyy 27. elokuuta. Suunnitelman kannalta ratkaisevat poliittiset linjaukset ovat yhä osittain tekemättä. MTK varoittaa lähettämästä Suomelle vuosikymmeniksi vaikutuksia aiheuttavaa suunnitelmaa eteenpäin ennen kuin kansallisten joustojen käyttö, keskeiset määritelmät, rahoitus ja vaikutukset maanomistajille on ratkaistu kestävällä tavalla.
MTK hallitukselle: Budjettiriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsätalouden toimintaedellytykset25.8.2026 07:53:39 EEST | Tiedote
MTK vaatii hallitukselta budjettiriiheen ratkaisuja, jotka turvaavat suomalaisen ruoantuotannon, huoltovarmuuden ja metsäalan kilpailukyvyn. Järjestö korostaa erityisesti afrikkalaisen sikaruton aiheuttaman kriisin hoitamista, maatalouden kustannuskriisiin vastaamista sekä metsätalouden rahoituksen vahvistamista.
Ruoantuotanto nostettava Euroopan strategisten investointien ytimeen21.8.2026 12:26:11 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutos lisää Pohjoismaiden merkitystä Euroopan ruoantuotannossa, mutta kasvavan potentiaalin hyödyntäminen edellyttää pitkäjänteisiä investointeja. Pohjoismaisten viljelijä- ja osuustoimintajärjestöjen yhteistyöfoorumi NBC vaatii, että ruoantuotanto huomioidaan nykyistä vahvemmin Euroopan investointi- ja innovaatiopolitiikassa.
MTK ja SLC vaativat valtiolta nopeita toimia afrikkalaisen sikaruton torjumiseksi13.8.2026 11:15:03 EEST | Tiedote
MTK ja SLC keskustelevat tänään torstaina 13. elokuuta maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin kanssa Suomen afrikkalaisen sikaruton (ASF) aiheuttamasta kriisitilanteesta, sen hoidosta ja välttämättömistä jatkotoimista. Keskustelun pohjana oli järjestöjen valtioneuvostolle toimittama kirje, jossa vaaditaan riittäviä toimia sikaruton leviämisen estämiseksi ja vaikutusten kohteeksi joutuneiden elinkeinojen tukemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
