SDP EDUSKUNTA

Tuppurainen: Perhevapaita uudistettaessa on muistettava yhden vanhemman perheet

8.4.2019 08:47:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Perhevapaauudistus ei voi enää odottaa, vaan se on nostettava tulevan hallituskauden yhdeksi keskeisistä tulevaisuusuudistuksista, vaatii SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

- Kun uudistuskokonaisuutta valmistellaan, on muistettava perheiden moninaisuus. Lähtökohtana perhevapaauudistuksessa tulee olla lapsikohtainen perhevapaa-ajattelu, jossa yksinhuoltajaperheet, sateenkaariperheet sekä adoptioperheet on huomioitu.

Uudistukselle on tarvetta. Tilastollisesti katsottuna yksinhuoltajaperheet ovat selvästi heikoimmassa asemassa kaikilla köyhyysmittareilla mitaten ja lapsiköyhyys on yleisintä yksinhuoltajaperheissä sekä perheissä, joissa lapset ovat alle kolmivuotiaita.

- Näiden perheiden tilanteen parantaminen vaatii toimia, esimerkiksi kotipalveluiden räätälöintiä tukemaan perheiden jaksamista sekä työn ja perhe-elämän yhteensovittamista. Yksi keino tukea näitä vanhempia ja kasvattajia on varmistaa, että tuleva perhevapaamalli toimii hyvin myös yhden aikuisen perheessä.

SDP:n perhevapaamalli koostuu kolmesta osasta: äitiysrahasta, ansiosidonnaisesta vanhempainrahasta ja euromääräisestä vanhempainrahasta.

- Mallissamme yksinhuoltajan on mahdollista käyttää kaikki vapaajaksot. Myös esimerkiksi toisen vanhemman sairastuessa on osuuksia mahdollista siirtää joustavasti toiselle vanhemmalle. Samoin euromääräistä vanhempainrahaa on mahdollista siirtää toisen henkilön – vaikkapa isovanhemman – jäädessä hoitamaan lasta. Näin erilaisten perheiden mahdollisuudet järjestää arkensa mielekkäästi paranee, Tuppurainen summaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Haatainen: Hallituksen on ryhdyttävä pikaisiin toimiin sote-alan harjoittelupaikkojen turvaamiseksi17.2.2026 14:25:47 EET | Tiedote

Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene kertoi viime kuussa selvityksensä pohjalta, että erityisesti sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Helsingin Sanomien eilisen uutisen mukaan kätilöopiskelijoiden harjoittelupaikat täyttyvät minuutissa. Harjoittelupaikkojen puutteen vuoksi opiskelijoiden valmistuminen viivästyy oleellisesti, ja tähän kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.) vaatii hallitusta puuttumaan pikaisesti.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Asuntokauppaa ja taloutta vauhdittamalla perheille nykyistä realistisempi mahdollisuus omaan kotiin17.2.2026 13:33:10 EET | Tiedote

Suomen asuntomarkkina elää poikkeuksellisen hiljaista aikaa. Asuntokauppa on jumissa, uudisrakentaminen on romahtanut ja monet perheet ovat joutuneet siirtämään kodinvaihtoa tai ensiasunnon ostoa. Ylitiukka sääntely ja pankkien varovainen riskinotto ovat jäädyttäneet markkinan tavalla, joka heijastuu koko talouteen. Rakentamisen pysähtyminen näkyy työllisyydessä, kunnissa ja yrityksissä ja laajemmin Suomen kasvunäkymissä, kertoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye