Turun Herttuankulmaan valmistui 75 maalämpöä ja aurinkosähköä käyttävää vuokra-asuntoa
31.10.2022 11:00:00 EET | Rakennusliike Lapti Oy | Tiedote
Asunto Oy Turun Malin Trällin kuja 1 on kuusikerroksinen kerrostalo, jossa on yhteensä 75 vuokra-asuntoa yksiöistä kolmen huoneen asuntoihin sekä jokaisessa asunnossa lasitettu parveke, ranskalainen parveke tai asuntopiha. Asuinrakennuksessa on lisäksi yhteinen sauna ja vilvoitteluparveke, ulkoiluvälinevarasto sekä 36 autopaikkaa. Rappukäytävien seinillä on SAV Taidekollektiivin näyttävää taidetta.
Kerrostalo on A-energialuokkaa, ja talossa käytetään maalämpöä ja aurinkosähköä. Riittävän laajan maalämpöjärjestelmän mahduttaminen tiiviisti rakennettuun kaupunkiympäristöön ei ollut itsestään selvää mutta onnistui lämpöjärjestelmän suunnittelijoiden ja rakennusliikkeen hyvän yhteistyön ansiosta. Kerrostalon katolla olevilla aurinkopaneeleilla tuotetaan pääosa kiinteistön ylläpitoon tarvittavasta sähköstä.
”Lapti toteutti meille upean A-energialuokan talon maalämmöllä. Yhteistyö on ollut sujuvaa, ja kohde valmistui aikataulussa. Kohteen sijainti on erinomainen kehittyvässä Herttuankulmassa alle kilometri Turun linnasta ja Aurajoesta”, sanoo sijoitusjohtaja Markus Pitkänen eQ Varainhoito Oy:stä. ”eQ:n asuntorahastot sijoittavat asuntoihin pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Turussa. Ensimmäisen asuntorahaston, johon tämäkin kohde kuuluu, sijoituskapasiteetti on yli 300 miljoonaa euroa, mikä mahdollistaa noin 1 500 asunnon toteuttamisen. Ensimmäisen rahaston sijoituskapasiteetin täytyttyä eQ perusti uuden eQ Asunnot II –rahaston vuoden 2022 alussa.”
”Saimme suunniteltua ja toteutettua antoisassa yhteistyössä eQ:n kanssa ympäristöystävällisiä ja energiatehokkaita asuntoja ja ratkaisuja, jotka hyödyttävät niin vuokralaisia, kohteeseen sijoittaneita kuin yhteiskuntaakin. Nyt valmistunut Asunto Oy Malin Trällin kuja 1 viimeistelee modernin korttelin, johon olemme aiemmin rakentaneet kolme kerrostaloa, joissa on yhteensä reilu 200 asuntoa”, kertoo Laptin Lounais-Suomen aluejohtaja Kari Mäkelä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markus Pitkänen, sijoitusjohtaja, eQ Varainhoito Oy, 050 371 2898, markus.pitkanen@eQ.fi
Kari Mäkelä, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, 040 580 8236, kari.makela@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Laptin liikevaihto kasvussa, vahva taloudellinen asema27.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli Rakennusliike Laptille kasvun ja talouden vahvistumisen vuosi. Laptin liikevaihto kasvoi vuonna 2025 reilut 15 %: liikevaihto oli 260,4 M€ ja liiketulos 2,6 M€. Yhtiö on säilyttänyt erinomaisen vakavaraisuutensa – sen omavaraisuusaste oli 55,0 %. Lapti lähtee vuoteen 2026 yli 400 M€:n voitetulla ja tulouttamattomalla hankekannalla sekä neljällä rakenteilla olevalla RS-asuntokohteella.
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa5.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa. Kouluun avautuu 5–9. luokkien opetustilojen lisäksi Mylly-Antin koulun toimintatilat sekä kirjasto- ja nuorisotilat elokuussa 2028.
Ylikylän koulun ja alueen urheiluseurojen käyttöön valmistui uusi liikunta- ja tapahtuma-areena Kempeleessä29.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Ylikylän koulu Kempeleessä laajeni nykyaikaisella liikuntaan ja tapahtumiin soveltuvalla Pekka Rinne -areenalla sekä erityisopetuksen ja iltapäiväkerhon tiloilla.
Oulun Kynsilehtoon nousee palvelukeskus Kuurojen palvelusäätiölle20.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Oulun Kynsilehdossa on alkanut viittomakielistä palvelua tarjoavan palvelukeskuksen rakentaminen. Kuurojen palvelusäätiön uusi palvelukeskus valmistuu Sienikujalle loppuvuodesta 2026 ja tarjoaa asiakkailleen palveluasumista sekä päivätoimintaa.
KYS Uusi Sydän -rakennusprojektin viimeinen vaihe alkamassa Kuopiossa14.1.2026 14:09:08 EET | Tiedote
Pohjois-Savon hyvinvointialueen aluehallitus hyväksyi 1.12.2025 KYS Uusi Sydän -projektin neljännen, eli viimeisen vaiheen käynnistämisen vuoden 2026 alussa. Neljännen toteutusvaiheen allianssisopimus allekirjoitettiin KYSillä viime viikon lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme





